170 let ochrany a výzkumu Žofínského pralesa

28. 8. 2008 jsme si připomněli 170. výročí od vyhlášení ochrany Žofínského pralesa a pralesa Hojná Voda v Novohradských horách. Zejména Žofínský prales se svými 98 ha patří mezi nejhodnotnější zvláště chráněná území v České republice, a proto má svoji tradici nejenom lesnickou a ochranářskou, ale je také významným výzkumným objektem pro biologické a lesnické vědy.

Konference 170 let ochrany a výzkumu Žofínského pralesa
170. výročí vzniku rezervace bylo důvodem k uspořádání konference s mezinárodní účastí „170 let ochrany a výzkumu Žofínského pralesa“. Standardem pro pořádání vědeckých konferencí je vždy určité téma, které je na konferenci představováno a diskutováno vědci z různých zemí, laboratoří a univerzit. V případě naší konference byl úmysl přesně opačný: představit celou škálu výzkumných projektů z různých biologických oborů, které jsou realizovány na jednom území – tedy v Žofínském pralese – a pokusit se nalézt společné otázky, možnosti spolupráce, vícestranné využití výzkumných ploch apod.
Konferenci pořádal Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. – oddělení ekologie lesa v Brně, ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. 17. října se v českobudějovické univerzitní posluchárně sešlo přes 50 badatelů a zájemců o výsledky žofínských výzkumů, aby vyslechli pestrou směs 11 příspěvků.

Témata přednášek
V dopoledním bloku přednášek, věnovaném houbám, flóře a vegetaci, byly prezentovány čtyři příspěvky. Miroslav Beran z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích představil výsledky výzkumu makromycet. Navazující příspěvek Jana Kučery z Jihočeské univerzity byl zaměřen na bryoflóru Žofínského pralesa a představil unikátní nálezy mechorostů. Souhrnný pohled na květenu a vegetaci uvedl za tým autorů Karel Boublík z Botanického ústavu AV ČR. Dopolední blok zakončil svým příspěvkem Pavel Unar z pořádajícího VÚKOZ s příspěvkem o vývoji vegetace cévnatých rostlin v NPR Žofínský prales v období 1975–2008.
Odpolední blok přednášek byl věnován stanovištím a dynamice přirozeného lesa a zazněly v něm také čtyři příspěvky. Jiří Roubík z jihočeské pobočky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů představil vývoj typologického mapování v Žofínském pralese. Jeho referát doplnil vzpomínkou na mapování a měření stromového a bylinného patra pan Jiří Vokoun. Srovnávací studii o vlivu dřevinné skladby a intenzity hospodaření na chemismus půd na příkladu NPR Žofínský prales a sousedících hospodářských smrčin prezentoval Jan Hofmeister. Tibor Standovár z Loránd Eötvös univerzity v Budapešti hovořil o dynamice „gapů“, tedy porostních mezer v korunovém zápoji v období 1971–2004 a představil tak společnou studii budapešťské univerzity a oddělení ekologie lesa VÚKOZ. Závěr odpoledního bloku patřil Kamilu Královi z VÚKOZ a jeho „žhavé novince“ – exaktnímu vylišení vývojových stadií přirozeného smrko-jedlo-bukového pralesa, které bylo testováno právě v Žofínském pralese.
Podvečerní blok, věnovaný výzkumu fauny, uzavřel třemi příspěvky jednací část konference. Představil se v něm doyen české půdní biologie prof. Josef Rusek z Ústavu půdní biologie AV ČR se svými objevy ve fauně chvostoskoků, na nichž dokázal jedinečnou zachovalost půdního prostředí Žofínského pralesa. Roman Modlinger z VÚLHM v Jílovišti-Strnadech hovořil o současném stavu populace lýkožrouta smrkového po orkánu Kyrill, který i v Žofínském pralese prolomil několik větších ploch, které ovšem v dlouhodobě bezzásahovém území zůstaly bez asanace. Posledním konferenčním příspěvkem byl pohled na vývoj žofínské populace ptáků, který představil Petr Zasadil z České zemědělské univerzity v Praze.
V sobotu 18. října proběhla za krásného podzimního počasí exkurze do NPR Žofínský prales. Host konference Jiří Vokoun nás u vstupu do pralesa podrobně seznámil s jeho historií. Procházka pralesem byla doprovázena prezentací způsobu sběru dat a metodiky výzkumu jednotlivých badatelů nebo jejich týmů.
Z konferenčních příspěvků, které projdou recenzním řízením, bude sestaveno jedno samostatné číslo vědeckého časopisu Silva Gabreta, které by mělo vyjít v roce 2009. V následujících třech příspěvcích se můžete stručně seznámit s výsledky několika výzkumných projektů, realizovaných v NPR Žofínský prales a představených na podzimní konferenci.

Autor:
Dr. Ing. Tomáš Vrška
VÚKOZ, v. v. i. – oddělení ekologie lesa
www.pralesy.cz
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.