Změny právních předpisů vztahujících se k uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu

Lada Krnáčová

V rámci harmonizace našich právních předpisů s předpisy EU a na základě požadavků a zkušeností lesnického provozu, orgánů státní správy lesů, vědeckých a výzkumných institucí a zájmových sdružení pěstitelů reprodukčního materiálu lesních dřevin proběhla v posledních třech letech rozsáhlá diskuse k novele vyhlášky č. 29/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin. Tato diskuse vyústila ve schválení vyhlášky č. 44/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 29/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin. Vyhláška č. 44/2010 Sb. nabyla účinnosti dnem jejího vyhlášení, tedy dnem 17. února 2010.

Úvod do problematiky

Vstupem České republiky do Evropského společenství v roce 2004 jsme byli povinni přijmout a zároveň implementovat do naší národní legislativy evropskou právní úpravu problematiky reprodukčního materiálu lesních dřevin, zejména se jedná o směrnici Rady 1999/105/ES, o uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin na trh a některá prováděcí pravidla této směrnice (nařízení Komise č. 1597/2002, nařízení Komise č. 1598/2002, nařízení Komise č. 1602/2002 a nařízení Komise č. 2301/2002). Tato implementace proběhla schválením zákona č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin a jeho prováděcí vyhlášky č. 29/2004 Sb. Přijetím uvedených právních předpisů došlo k vymezení používání reprodukčního materiálu pro obnovu lesa a zalesňování ve smyslu zákona č. 289/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů (zákon o lesích), a uvádění reprodukčního materiálu do oběhu ve smyslu zákona č. 149/2003 Sb.

Zákon o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin a jeho prováděcí vyhláška stanovují zejména podmínky, za kterých lze uvádět do oběhu reprodukční materiál lesních dřevin lesnicky významných druhů a umělých kříženců, určený k obnově lesa a k zalesňová-ní, dále stanovují podmínky pro uznávání zdrojů reprodukčního materiálu, požadavky na kvalitu reprodukčního materiálu, podmínky pro vyhlašování a hospodaření v genových základnách, podmínky pro udělování licencí k uvádění do oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin a působnost orgánů veřejné správy v oblasti nakládání s reprodukčním materiálem.

Vyhláška č. 44/2010 Sb.

Hlavním cílem vyhlášky č. 44/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 29/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin, je odstranění problémů vznikajících při aplikaci vyhlášky v praxi a dokončení implementace směrnice Rady 1999/105/ES, o uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin na trh. Zejména se jedná o tyto změny:

- Při slučování oddílů reprodukčního materiálu dle § 2 odst. 2 a 3 vyhlášky se mění systém označování pořadového čísla v evi-denčním čísle uznané jednotky nově vzniklého oddílu tak, že toto číslo je tvořeno pětimístným kódem přiděleným osobou pověřenou ministerstvem (tj. Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, dále jen „ÚHÚL“), kde na prvním místě je znak 9 a další čtyři místa jsou tvořena pořadovým číslem nově vzniklého oddílu.

- Pokud jsou splněny podmínky uvedené v § 5 odst. 4 zákona č. 149/2003 Sb., je přípustné sloučit oddíly uvnitř kategorie identifikovaného reprodukčního materiálu nebo uvnitř kategorie selektovaného reprodukčního materiálu pocházejícího z jediné uznané jednotky rozdílného roku zrání, přičemž je zapotřebí uvést příslušné roky zrání a podíl reprodukčního materiálu připadajícího na jednotlivé roky.

- Obě části průvodního listu (část A průvodní list i část B průvodní štítek) mohou být odlišeny podle kategorie reprodukčního materiálu barvou: identifikovaný – žlutou, selektovaný – zelenou, kvalifikovaný – růžovou, testovaný – modrou.

- V novém znění příloh č. 16, 17 a 18 (průvodní listy) byl zohledněn požadavek dodavatelů reprodukčního materiálu na možnost uvést na jednom průvodním listu více dřevin (oddílů reprodukčního materiálu) a využít průvodní list a průvodní štítek jako rostlinolékařský pas ve smyslu zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a vyhlášky č. 215/2008 Sb., o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů. Spolu se zavedením zkratek (kategorie zdroje, zdroj, původ) a možností vyznačení správného údaje křížkem (účel použití apod.) je tím snížena administrativní zátěž dodavatelů.

- Kód označení genové základny přiděluje pověřená osoba. O vyhlášení genové základny rozhoduje orgán veřejné správy (krajský úřad) na základě odborného posudku vypracovaného pověřenou osobou (ÚHÚL).

- Žadatel o udělení licence k uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu již nepředkládá výpis z evidence Rejstříku trestů, ale orgán státní správy lesů, který rozhoduje o udělení licence (Ministerstvo zemědělství ČR), si k ověření bezúhonnosti žadatele vyžádá tento výpis sám v elektronické podobě, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup. V novém znění přílohy č. 31 vyhlášky (Žádost o udělení licence k uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu) je zapotřebí uvést datum narození, rodné číslo a místo a okres narození žadatele či jeho odpovědného zástupce. Bez těchto údajů nelze způsobem umožňujícím dálkový přístup získat výpis z evidence Rejstříku trestů. Dle zákona č. 222/2009 Sb., o volném pohybu služeb, který nabyl účinnosti dnem 28. 12. 2009, se licence udělují na dobu neurčitou.

- Žádost o jednotnou registraci a evidenci osob, které vyrábějí a uvádějí do oběhu rostlinné komodity v České republice (dle zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin, ve znění pozdějších předpisů, dle zákona č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin, ve znění pozdějších předpisů a dle zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, ve znění pozdějších předpisů), jejíž součástí je i příloha č. 31 vyhlášky, je k dispozici na webových stránkách ministerstva www.mze.cz.

- O každém oddílu reprodukčního materiálu, který má dodavatel v držení do 30. listopadu kalendářního roku nebo který uvedl do oběhu do 30. listopadu kalendářního roku, předkládá záznamy (hlášení) pověřené osobě (ÚHÚL) do 15. prosince tohoto kalendářního roku.

- Nové znění přílohy č. 2 (Parametry výsadbyschopného sadebního materiálu obvyklé obchodní jakosti) se týká zejména stanovení nových tolerancí pro rozpětí výšky nadzemní části u výsadbyschopných semenáčků a saze-nic borovice lesní a borovice černé, stanovení minimální tloušťky kořenových krčků u krytokořenných semenáčků pěstovaných technologiemi tzv. „vzduchového polštáře“, specifikace priorit parametrů pro výsadbyschopné sazenice smrku ztepilého původem z 8. LVS aj.

- V příloze č. 3 (Parametry kořenového systému výsadbyschopného sadebního materiálu obvyklé obchodní jakosti) došlo ke změně minimálního poměru objemu kořenového systému k objemu nadzemní části pro dřeviny buk, dub, javor a jasan u sazenic o výšce nadzemní části 15–35 cm na poměr 1:1.

- Změny v příloze č. 7 (Vzorec označování věku a způsobu pěstování sadebního materiálu) jsou ovlivněny požadavky lesnického provozu a neustálým vývojem technologií výroby sadebního materiálu lesních dřevin. Byly zavedeny nové symboly pro reprodukční materiál pocházející z přirozeného zmlazení a pro zakořeňování.

- V novém znění příloh č. 12–14 (potvrzení o původu) došlo k odstranění nesouladu s formou a obsahem potvrzení o původu (listu o původu) stanoveným v příloze VIII směrnice Rady 1999/105/ES. Potvrzení o původu jsou po formální a obsahové stránce řešena v rámci zemí ES jednotnou formou a jsou pro nás závazná.

- Zařazení vzoru potvrzení o původu, potvrzujícího identitu reprodukčního materiálu vzniklého sloučením oddílů reprodukčního materiálu, do příloh vyhlášky (příloha č. 14a) vyplývá z požadavků praxe v návaznosti na ustanovení čl. 12 směrnice Rady 1999/105/ES.

- Zkratku dřeviny v evidenčním čísle uznané jednotky dle bodu 4) přílohy č. 20 vyhlášky tvoří maximálně trojmístný znak přidělený pověřenou osobou. Pověřená osoba (ÚHÚL) uvádí seznam zkratek odpovídající informačnímu standardu lesního hospodářství v centrální evidenci reprodukčního materiálu ERMA.

- Ostatní změny byly spíše formálního charakteru za účelem bližší specifikace dat v přílohách či odstranění administrativních chyb.

Zákon č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin

Vyhláška č. 44/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 29/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukč-ním materiálem lesních dřevin, splnila svůj účel, při jejím zpracování se však objevily nové náměty a připomínky, které nebylo možno řešit novelou vyhlášky nad rámec zákona. Dále je potřeba implementovat do české legislativy některé další předpisy ES (zejména rozhodnutí Rady č. 971/2008, o rovnocennosti reprodukčního materiálu lesních dřevin vyprodukovaného ve třetích zemích a rozhodnutí Komise č. 989/2008, kterým se členské státy opravňují k přijetí rozhodnutí v souladu se směrnicí Rady 1999/105/ES o stejných zárukách poskytovaných ve vztahu k reprodukč-nímu materiálu lesních dřevin, který má být dovezen z určitých třetích zemí). Zapracování uvedených dokumentů ES je možno provést pouze formou novely zákona, protože je třeba založit nové působnosti orgánů veřejné správy.

Vypracování a předložení návrhu novely zákona č. 149/2003 Sb., o obchodu s repro-dukčním materiálem lesních dřevin, je dalším úkolem odboru státní správy, hospodářské úpravy a ochrany lesů Ministerstva zemědělství ČR. Tento návrh bude projednán s širokým spektrem odborné lesnické veřejnosti, se zástupci vědeckých a výzkumných institucí, se zájmovými sdruženími pěstitelů reprodukčního materiálu a s orgány veřejné správy.

Věřím, že změny právních předpisů vztahujících se k uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu přispějí k zefektivnění právní úpravy této problematiky, k harmo-nizaci našich předpisů s předpisy EU a v neposlední řadě ke snížení administrativní zátěže dodavatelů a orgánů veřejné správy.

Autor:

Ing. Lada Krnáčová

Ministerstvo zemědělství

Odbor státní správy, hospodářské úpravy a ochrany lesů

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.