Mezinárodní rok lesů 2011oficiálně zahájen v New Yorku

Tomáš Krejzar

V rámci devátého zasedání Fóra Spojených národů o lesích (UNFF-9) byl 2. února v New Yorku oficiálně zahájen Mezinárodní rok lesů 2011. Je to poprvé, kdy je věnována lesům a jejich obhospodařování taková pozornost na celosvětové úrovni.

Zahájení Mezinárodního roku lesů 2011

Ústředním tématem Mezinárodního roku lesů 2011 je „Lesy pro lidi“. Lesy jsou domovem a zdrojem obživy pro 1,6 miliardy lidí, jsou nositeli 80 procent biologické rozmanitosti na souši, mají zásadní význam pro stabilitu klimatu a významný vliv na kvalitu a množství vody v krajině. Hlavním cílem Mezinárodního roku lesů 2011 je především upozornit na celosvětový význam lesů a na nezbytnost jejich obhospodařování trvale udržitelným způsobem.

Slavnostní zahájení Mezinárodního roku lesů 2011 bylo součástí ministerského segmentu na vysoké úrovni. Zahajovací ceremoniál moderoval pan Joseph Deiss, předseda 65. Val- ného shromáždění OSN. Generální tajemník OSN, pan Ban Ki-moon, přítomné oslovil prostřednictvím videovstupu, ve kterém uvedl, že Mezinárodní rok lesů 2011 je jedinečnou příležitostí, jak zvýšit povědomí světové veřejnosti o významu lesů. V rámci ceremoniálu vystoupili např. ministři zodpovědní za lesy Chorvatska (které bylo iniciátorem vyhlášení roku 2011 Mezinárodním rokem lesů) a Rwandy. Příspěvek přednesla i profesorka Wangari Maathai z Keni, laureátka Nobelovy ceny míru za rok 2004, která zdůraznila, že trvale udržitelné obhospodařování přírodních zdrojů a spravedlivé sdílení užitků jsou nezbytné pro zvýšení životní úrovně lidí závislých na lesích. Jednotlivá vystoupení byla prokládána ukázkami z nejúspěšnějších filmů Mezinárodního festivalu filmů o lesích, který u příležitosti Mezinárodního roku lesů 2011 zorganizoval Sekretariát UNFF (www.forestfilmfestival.org). Na závěr vystoupila skupina školních dětí „Felix a přátelé“, která představila iniciativu dětí „Sázejte stromy pro planetu“. Více informací naleznete na  www.un.org/forests.

Témata zasedání UNFF-9

Co se týče samotného zasedání UNFF-9, jeho hlavním tématem byly sociální a kulturní aspekty trvale udržitelného obhospodařování lesů. V rámci ministerského segmentu na vysoké úrovni se kromě zahájení Mezinárodního roku lesů 2011 uskutečnily čtyři tematické kulaté stoly na téma: Lesy pro lidi; Financování komunit závislých na lese; Lesy: mezisektorový a meziinstitucionální přístup a Lesy a Rio +20. Součástí ministerského segmentu byl i dialog s představiteli Partnerství spolupráce o lesích (CPF). Na závěr ministři a další vysocí představitelé členských států OSN přijali ministerskou deklaraci. Ta je pojata jako poselství Konferenci Spojených národů o udržitelném rozvoji v roce 2012 (Rio +20). Deklarace shrnuje, v souladu s hlavním tématem UNFF-9, význam lesů pro společnost a rekapituluje užitky z lesa plynoucí. Hodnotí naplňování mezinárodní dohody o lesích a vyzdvihuje význam Právně nezávazného nástroje pro všechny typy lesů (NLBI) pro implementaci trvale udržitelného obhospodařování lesů a dosažení čtyř globálních cílů pro lesy (viz rámeček). Zdůrazňuje i jedinečnou roli UNFF v řešení otázek lesů komplexním způsobem a v koordinaci mezinárodních politik týkajících se lesů a lesnictví.

Bude vyhlášen Mezinárodní den lesů?

Dalším formálním výstupem UNFF-9 je tzv. souhrnná deklarace. Ta se dotýká i Mezinárodního roku lesů 2011. Naléhavě vyzývá členské státy OSN, aby využily této příležitosti ke zvýšení povědomí o užitcích, které lesy poskytují, o výzvách, kterým budou lesy a lidé v příštích letech čelit, a aby zvýšili politickou vůli a úsilí k realizaci NLBI a k dosažení čtyř globálních cílů pro lesy. Rezoluce vyzývá příslušné orgány Spojených národů, aby Mezinárodní rok lesů 2011 všemožně podpořily, doporučuje Ekonomické a sociální radě OSN (ECOSOC), aby zvážila možnost vyhlášení Mezinárodního dne lesů Valným shromážděním OSN, a vyzývá CPF, aby napomáhalo správnému porozumění různých užitků poskytovaných lesem jednotlivci, komunitami a mezinárodními organizacemi.

Autor: Ing. Tomáš Krejzar, Ph.D., MZe

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.