Mezinárodní rok lesů skončil, účel naplněn?

Kateřina Ventrubová, Pavlína Vašičková, Lada Matoušková Prylová

Mezinárodní rok lesů 2011 byl oficiálně zahájen v rámci devátého zasedání Fóra Spojených národů o lesích v New Yorku (USA) dne 2. února 2011. Prostřednictvím řady aktivit měl být vyzdvihnut význam lesů a trvale udržitelného obhospodařování mezi širokou veřejností. Dne 13. prosince 2011 se uskutečnilo slavnostní zakončení Mezinárodního roku lesů v Ženevě (Švýcarsko).

Ústředním tématem Mezinárodního roku lesů 2011 bylo „Lesy pro lidi“. Hlavním cílem bylo především upozornit na celosvětový význam lesů a na nezbytnost jejich obhospodařování trvale udržitelným způsobem. Byl účel Mezinárodního roku splněn?

Co se dělo v ČR?

Česká republika se k tomuto roku přihlásila a čeští lesníci se snažili dát o sobě vědět. Během roku 2011 se uskutečnila řada typově odlišných akcí, které měly za cíl přiblížit veřejnosti základní funkce lesa a vyzdvihly důležitost zachování lesů pro příští generace. „Co pamatuje strom a co lidé zapomněli?“, „Lesnické mapování“, „Když se houby stanou vášní“, „Počátky lesního hospodaření na Šumavě“ byly výstavy, které se snažily zaujmout veřejnost a poskytnout zajímavé informace týkající se lesa. Ve všech regionech České republiky se konaly přednášky, semináře, aktivity lesní pedagogiky a další osvětové akce jako jsou například Dny s lesy nebo Den Země. Především na děti byly zaměřené i výtvarné a znalostní soutěže. Jen internetovou hru „Lesníkův učeň“ si zahrálo přes 15 tisíc hráčů.

Zájemci o aktuální dění mohli sledovat informace na facebookové stránce věnované Mezinárodnímu roku lesů v ČR. Během Mezinárodního roku lesů byly vyhlášeny i dva lesnické parky – Masarykův les Křtiny a Bezděz.

Co se dělo za hranicemi?

Mnohé členské státy Evropské unie využily Mezinárodního roku lesů k uspořádání mezinárodních odborných seminářů a setkání expertů. Jedno z významných zasedání se uskutečnilo v Bonnu (Německo) s cílem diskutovat téma zelené ekonomiky. Zelená ekonomika je prozatím konceptem, který by svým způsobem měl navázat na koncept trvale udržitelného rozvoje a dále tuto ideu prohlubovat a rozšiřovat. Hospodaření pro budoucnost není pro lesníky ničím novým. Není náhodou, že koncept trvalé udržitelnosti byl vymyšlen a poprvé použit právě v lesnictví.

Aktivity byly výrazně zaměřeny na širokou veřejnost. V Německu zahájilo svoji činnost centrum pro trvale udržitelný rozvoj v lesním hospodářství. V Ženevě probíhala výstava „Art of trees“. Polské státní lesy zaměřily svoji kampaň na připomenutí nejdůležitějších funkcí lesa. V Rakousku mohli návštěvníci zajít na lesní operu.

V rámci Ministerské konference Forest Europe, která se konala v červnu 2011 v Oslu (Norsko), ministři zodpovědní za lesy sázeli stromky jako kompenzaci svých nákladů na konferenci.

Česká republika se stejně jako mnoho dalších států po celém světě zapojila do akce „Vysaď strom pro mír! Mír je zelený!“, kterou iniciovala Organizace LEAF (Učení o lese). Dne 21. září, který OSN vyhlásilo Mezinárodním dnem míru, mnoho školních kolektivů vysadilo stromky po celém světě.

Závěrečný ceremoniál

Slavnostní ukončení Mezinárodního roku lesů proběhlo 13. prosince 2011 v Paláci národů v Ženevě (Švýcarsko) pod záštitou Lesnické a dřevařské sekce FAO, Spojených států amerických a Polska jako země předsedající EU. Cílem setkání bylo ozdobit „strom jednotnosti“ symboly představující význam lesa. Účastníci dále diskutovali aktuální témata lesnictví a zejména výhled evropských lesů do roku 2030 v souvis-losti se změnou klimatu, biologickou rozmanitostí, obchodem a konkurence-schopností lesního hospodářství. Mezi významné hosty ceremoniálu patřila také paní velvyslankyně a stálá představitelka Kateřina Sequensová ze Stálé mise ČR při Úřadovně OSN v Ženevě. Paní velvyslankyně přispěla k ozdobení „stromu jednotnosti“ symbolickým lipovým lístkem (více informací na http://www.unece.org/index.php?id=27827).

Rok může být pro někoho dlouhým obdobím, ale v porovnání s produkční dobou lesa jde jen o krátký moment, a zdá se, že lesníci využili každého okamžiku na zviditelnění své role. Závěrem nezbývá, než si přát, aby heslo Mezinárodního roku lesů „Lesy pro lidi“ bylo beze zbytku naplňováno a propa-gováno i nadále.

Autoři:

Ing. Kateřina Ventrubová, Ph.D.

Ing. Pavlína Vašičková

Ministerstvo zemědělství

Ing. Lada Matoušková Prylová

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: Blanka Soušková

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.