Skromné, ale úspěšné kulatiny - Vítězem 10. ročníku fotbalového turnaje Lesnické práce se stal tým HLDS

Michal Třeštík

Téměř přesně po 10 letech (1. ročník se konal 12. září 2003) se 13. září v Kostelci nad Černými lesy uskutečnil jubilejní 10. ročník turnaje v malé lesnické kopané O putovní špalek časopisu Lesnická práce. Ranní déšť, skromnější účast i ceny ve srovnání s minulými ročníky zpočátku mohly navodit dojem, že se i nad tímto lesnickým sportovním svátkem stahují mračna, ale pozdější vyjasňování oblohy společně s hladkým průběhem turnaje tyto obavy vyvrátily.

I proto lze účast 8 mužstev v současné dusné atmosféře v lesnictví považovat za úspěch a symbolický odrazový můstek k další dekádě lesnického fotbalu v Kostelci nad Černými lesy.

Již tradičně se před prvním zahajovacím hvizdem rozhodčího řešilo, kdo by tentokrát mohl sesadit z trůnu dosavadního šestinásobného vítěze turnaje – Hradeckou lesní a dře-vařskou společnost. V uplynulých 9 ročnících se to zatím podařilo pouze 3 mužstvům – Agroforestu v roce 2004, Kůrovcům v roce 2006 a Blue line v roce 2010. Z vítězů minulých ročníků dorazili kromě HLDS jen Kůrovci, ale nechyběli například loňští finalisté Pajďáci či vždy ambiciózní tým středoškoláků z Trutnova.

Boje ve skupinách

Mužstva byla rozlosována do 2 skupin, hrálo se 2 x 12 minut. Skupina A byla velice vyrovnaná, o postupujících nakonec rozhodovalo skóre, protože první 3 týmy – Kůrovci, Pohora a LZ Konopiště měly shodně po 4 bodech. Z prvního místa tak díky nejvíce vstřeleným brankám postupovali Kůrovci a do semifinále je doprovodila Pohora. Jedinou výjimkou mezi čtyřbodovými tak po bojích v základní skupině byl tým MZe++, která nesebrala bod žádný. Zato ale nasbírala ve své síti úctyhodných 19 gólů, což ocenili jak soupeři, tak i organizá-toři, protože takové týmy jsou jednoznačně „kořením“ turnaje.

Ve skupině B na sebe hned v prvním zápase narazili loňští finalisté Pajďáci a HLDS. Čerství Pajďáci s již tradičně úzkým výběrem Hradeckou překvapivě porazili 4:3 a pasovali se tak do role favoritů turnaje. Když pak v dalším zápase vedl tým LESOS (dlouholetý účastník turnaje pod nekompromisní čertovskou taktovkou kapitána Tomáše Kuchty s každoroční ambicí získat alespoň bod) po poločase nad HLDS 5:1 (!!!), rodila se opravdová sportovní senzace. HLDS byla na pokraji vyřazení již v základní skupině! Ve druhém poločase však HLDS zařadila jiný rychlostní stupeň a jasně přehrála soupeře, který se patrně již viděl v semifinále a přestal se v opojení nad poločasovým vedením koncentrovat na hru. Zrodil se tak nevídaný obrat s konečným výsledkem 7:5 pro HLDS! LESOS pak s Pajďáky v posledním zápase vyválčil kýžený bod a HLDS si postup pohlídala v duelu s trutnovskými středoškoláky.

Hradecká opět vítězí

Semifinálová utkání potvrdila vzestup formy HLDS, která si v bojovném a vyrov-naném zápase poradila i bez chybějící duše týmu Františka Dejnožky se zkušenými Kůrovci 4:3, kteří každoročně bojují o nejvyšší mety ze zajištěné a dobře organizované obrany v čele s gólmanem Viktorem Janauerem. V druhém semifinále přehráli Pajďáci s přehle-dem Pohoru 6:1. Účastníci turnaje i diváci posilnění guláškem a pivem se tak mohli těšit na stejné protagonisty finále jako v loňském roce a uzavírat sázky, zda Pajďáci, kteří celý turnaj odehráli pouze v 6 lidech, dokážou Hradeckou přehrát i podruhé. Ještě předtím se však odehrál jeden z vrcholů turnaje – malé finále o nejlepšího z nejhorších týmů, tedy prestižní zápas posledních mužstev ze skupin. LESOS v něm především díky nepřekonatelnému brankáři Otovi Lasákovi, který předvedl hned několik akrobatických zákroků, zvítězil nad snaživým týmem MZe++ 2:0. Zápas nabídl téměř vše, co může malý fotbal ukázat, včetně hezkých kombinací, naprostých minel i červených karet v závěru. Důstojně tak připravil půdu pro opravdový vrchol turnaje. HLDS v něm nasadila i dlouho se šetřící oporu Petra Samka a ve svižném a kvalitním utkání plném krásných kombinací jednoznačně přehrála již trochu unavenější Pajďáky 5:1. Hradecká tak mohla slavit svůj sedmý triumf a vítězové tak určitě rádi oželeli teplou vodu ve sprchách, která se na ně již tradičně nedostává.

Tradice

Turnaj Lesnické práce si již vybudoval stabilní místo v kalendáři lesnických fotbalistů. Sportovní výkony jsou stále kvalitnější, možná se ale trochu vytrácí jistá uvolněnost a „sranda“ z úvodních let, kdy jsme na fotbalovém pažitu hlavně v základních skupinách mohli zahlédnout třeba i fotbalistky. A doufejme, že v příští dekádě se posílí i společenská stránka turnaje, tedy příležitost ke společnému  večernímu setkání a poznávání.

Další fotografie z fotbalového turnaje Lesnické práce naleznete ve fotogalerii na www.silvarium.cz

Michal Třeštík

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.