Pohár VLS 2012 - XI. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou

Pavel Češka

XI. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou bylo již pátým ročníkem pořádaným Vojenskými lesy a statky ČR, s.p., v rámci 36. Lesnického dne na Skelné Huti v Ralsku u divize Mimoň.
Dřevorubeckého klání se zúčastnil rekordní počet 47 závodníků ze čtyř evropských zemí – Česka, Slovenska, Polska a Německa. V kategorii Profesionál soupeřilo 30 soutěžících, v kategorii Junior (závodníci do 21 let) 13 soutěžících a v kategorii Začátečník (závodníci mající maximálně dvě účasti na soutěžích úrovně mistrovství republiky) 4 soutěžící. Zajímavostí byla také premiérová účast ženy v historii mistrovství České republiky – tou první ženou byla německá závodnice Judith Hochstein.

Kácení a výměna řetězu
V pátek 22. června byla zahájena disciplína kácení. Stejně jako v předchozích dvou letech probíhalo kácení na odvětvených kmenech přímo v areálu Skelné Huti bezprostředně před zraky přítomných diváků. Vítězem disciplíny kácení se stal reprezentant Polska Tomasz Kowol. Kmen skácel přesně na cílový kolík s nulovou odchylkou v čase 2 minuty 24 sekund a v parametrech pařezu neudělal jedinou chybu. Na druhém místě skončil junior Lukáš Vilhelm a třetí se umístil předloňský mistr České republiky Jiří Vorlíček.
Bezprostředně po zahájení kácení byly otevřeny také technické disciplíny. První z nich, výměnu řetězu, vyhrál německý závodník Manuel Nölte, který vyměnil řetěz na pile v čase 10,60 s. Na pomyslném stříbrném stupínku se umístil loňský vítěz disciplíny Tomáš Kvasničák a třetí skončil slovenský junior Michal Ivan.

Kombinovaný řez
Nejvyšší stupínek v disciplíně kombinovaný řez obsadil velmi překvapivě začátečník Petr Kodad. Až za ním skončil druhý Jiří Vorlíček a třetí Ondřej Serdel.

Přesný řez
Přesný řez je tradičně silnou disciplínou českých závodníků. Tentokrát však první dvě pozice obsadili slovenští závodníci. Vítězem se stal Jaroslav Perveka před Jaroslavem Kukucem, třetí příčku obsadil Ondřej Serdel.

Odvětvování
V odvětvování opět potvrdili své schopnosti závodníci ze Slovenska. Zvítězil Patrik Francúz, následovaný Tomášem Kvasničákem a Peterem Grofčíkem. Patrik Francúz odřezal třicet větví z šestimetrového kmene v čase 18,21 s a nezanechal za sebou suk vyšší než 5 mm nebo zářez hlubší než 5 mm.
Po dvoudenním zápolení a sečtení výsledků z pěti disciplín bylo zřejmé, že absolutním vítězem Poháru VLS 2012 se stal Tomáš Kvasničák ze Slovenska, stříbrnou příčku obsadil Jiří Vorlíček z Česka a na třetím místě se umístil Patrik Francúz ze Slovenska. Mistrem České republiky pro rok 2012 byl vyhlášen nejlepší český závodník, Jiří Vorlíček. Vítězem kategorie Junior se stal český mladík Jindřich Fazekaž následovaný dalšími dvěma Čechy, Lukášem Vilhemem a Martinem Roušalem. Kategorii Začátečník ovládli tři čeští závodníci – vítězem se stal Petr Kodad před Michalem Šnebergerem a Pavlem Kodadem. V kategorii družstev zvítězil tým Stihl Slovakia 1 (Tomáš Kvasničák, Peter Grofčík a Jaroslav Kukuc).
Po oficiálním vyhlášení výsledků a zaznění české státní hymny na počest mistra České republiky, Jiřího Vorlíčka, ukončil Jiří Janota, ředitel VLS ČR, s.p., letošní Pohár VLS 2012. Za jeho uspořádání, tak jako v každém z minulých čtyř let, patří velký dík zaměstnancům VLS ČR, s.p., a pracovníkům a žákům Střední školy hospodářské a lesnické, pracoviště Hejnice, kteří se podíleli na přípravě disciplín a organizačním zajištění soutěže a udrželi tradičně velmi vysokou úroveň. Poděkování směřuji i k závodníkům a rozhodčím, kteří dodrželi slib, který prostřednictvím svých představitelů tradičně složili při zahájení mistrovství a soutěžili v souladu s pravidly a v duchu Fair-play.
Na závěr bych chtěl poděkovat Ministerstvu zemědělství ČR a hlavním sponzorům, firmám Husqvarna Česko, s.r.o., Solo Praha, s.r.o., a Reparoservis, spol. s r.o. za významnou finanční podporu Lesnického dne v Ralsku a XI. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou.
Ty z vás, které dřevorubecký sport zaujal, bych chtěl pozvat na jubilejní X. společné mistrovství České a Slovenské republiky v práci s motorovou pilou, které se bude konat v roce 2013 opět na Skelné Huti v Ralsku.