Ratajské dřevosochání a řezbářství 2013

Jiří Vorlíček

V sobotu 11. května vyvrcholil na zámku v Ratajích nad Sázavou druhý ročník Ratajského Dřevosochání a Řezbářství. Návštěvníci této netradiční akce se na vlastní oči přesvědčili nejen o tom, jak s pomocí motorové pily nebo dláta vznikne umělecké dílo ze špalku dřeva, ale také mohli svým hlasem rozhodnout o nejlepší soše či řezbě. Vytvořené skulptury obohatí muzeum motorových pil, které jsou součástí expozice Ratajského zámku. Od pondělí 6. května probíhalo Ratajské Dřevosochání a Řezbářství 2013 na Ratajském zámku. Po celý týden zde bylo k vidění umění řezbářů a dřevosochařů.

Dřevosochání

Zatímco dřevosochaři vytvářeli z lipového dřeva a borovice vejmutovky díla o výšce až 2 metry, řezby obrazů byly tvořeny do lipového masivu o rozměrech 40 x 60 cm. Celkem dvanáct dřevosochařů a řezbářů, mistrů ve svém oboru, ve své práci zhmotnili témata Včelař, Žena nebo Slovo lesa, řezbáři – studenti řezbářských škol v Bzenci a Bystřici pod Hostýnem, svým uměním složili hold především včelám. Dřevosochaři prováděli největší část řezání dřeva motorovými pilami a sochy někteří dále dotvářeli dláty a broušením.

Vyřezávání

Řezbáři vyřezávali obrazy dláty a povrchovou úpravu zvláště u jemných detailů dokončovali broušením a barevně doladili mořením. Za zmínku zde stojí uvést, že mezi řezbáři byla i žena – slečna Lucie Goliášová a pozvání přijal i dřevosochař Miroslav Gross z Uhlířských Janovic.

Pomyslným vrcholem Dřevosochání a Řezbářství byla vernisáž v Rytířském sále Ratajského zámku, která se uskutečnila v sobotu 11. května. Na její úvod přivítal návštěvníky z loveckého posedu Standa Berkovec a přímo pod posedem byla v tu chvíli k vidění ukázka řezání historickou dvoumužnou pilou československé výroby MP50. Poté byli návštěvníci (letos jich přišlo 180) pozváni do Rytířského sálu, aby zhlédli kulturní program a vybrali nejlepší z vystavených uměleckých děl.

Šišky pro vítězství

Každý příchozí dostal při vstupu do sálu 6 modřínových šišek, prostřednictvím kterých dal svůj hlas nejlepší soše či řezbě. Díla, která získala nejvíce modřínových šišek, se stala vítězem veřejného hlasování. Hodnocení také prováděla odborná komise pod vedením Stanislava Berkovce, který vernisáží návštěvníky prováděl. Vzhledem k vyrovnanosti vytvořených děl nebyl letos stanoven vítěz, a proto všichni účastníci obdrželi stejnou cenu – motorovou pilu od hlavního partnera akce – firmy Husqvarna. Pro návštěvníky vernisáže byla také připravena soutěž o hodnotné ceny od dalšího partnera akce, rodinného pivovaru Bernard z Humpolce. Při vernisáži rovněž zazněly lesní rohy díky studentům Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga z Písku. Atmosféru po dobu vernisáže zpříjemňovala kapela, jejíž sólista zahrál v závěru na pilu. Pro návštěvníky bylo připraveno i filmové překvapení – během vernisáže byl promítnutý film, který ukazuje, jak se kácelo dřevo v Čechách v roce 1913, 1963 a současný moderní způsob s motorovou pilou.

V rámci doprovodného programu Ratajského Dřevosochání a Řezbářství proběhla také stavba loveckého posedu s pomocí pásové a akumulátorové řetězové pily. Součástí akce bylo i otevření rozšířené expozice Dřevorubeckého muzea, které se nachází v Muzeu středního Posázaví a tvoří součást prohlídkového okruhu Ratajského zámku.

Autor: Ing. Jiří Vorlíček

zakladatel Dřevorubeckého muzea – muzea motorových pil na zámku

v Ratajích nad Sázavou

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další fotografie naleznete na obálce časopisu.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.