ŠUMAVSKÝ POHÁR ’99 - VII. ročník mezinárodní dřevorubecké soutěže

Redakce

Šumavský pohár, již tradiční mezinárodní klání dřevorubců, se letos poprvé uskutečnil ve Vimperku. Na termín konání 17. a 18. 9. se do tohoto města sjelo rekordních 47 závodníků z celkem 9 evropských zemí včetně ČR.

Po příchodu do areálu stadiónu Šumavanu Vimperk, kde se většina soutěže odehrávala, upoutala pozornost pečlivě připravená soutěžní plocha. Před oficiálním zahájením zde ještě vládl čilý ruch, neboť pracovníci a studenti ISŠL Vimperk “dolaďovali” plochy pro jednotlivé disciplíny: výměnu řetězu, kombinovaný řez, řez na podložce (přesný řez) a odvětvování. Pátá soutěžní disciplína - kácení - se odehrávala v porostech druhého z pořadatelů - LZ Boubín, LČR, s. p., protože na školním polesí ISŠL Vimperk v minulosti proběhlo několik soutěží a vhodné porosty se tak nyní obtížně hledají. Na všech stanovištích bylo patrné, kdo je generálním sponzorem soutěže - loga firmy Stihl si nešlo nevšimnout.

Jak jsme uvedli v úvodu, soutěže se zúčastnilo celkem 47 závodníků, což je o tři více, než tomu bylo v předchozím roce. Odkud do Vimperka přijeli, napovídaly vlajky umístěné naproti tribuně vimperského stadionu. Nejvíce zahraničních účastníků (5) pocházelo z Německa. Ze Slovenska, Rakouska, Holandska a Estonska přijelo shodně po čtyřech závodnících, ze Švédska dva a po jednom z Belgie a Norska. ČR reprezentovalo 22 borců. Kromě jiných byli přítomni obhájce prvenství z loňského ročníku Švéd Lars Strandell (Husqvarna) a loňský třetí nejlepší Karel Kříž (Husqvarna) z ČR. Zajímalo nás, jak si povede letošní čerstvý mistr ČR a SR Tomáš Kvasničák (Stihl, Slovensko) nebo mistr ČR Jaroslav Čech (Husqvarna).

Program byl z důvodu velkého počtu závodníků rozdělen do dvou dnů. Kácení se odehrávalo první den soutěže v porostech vzdálených přibližně 10 km od Vimperka. Kyvadlová doprava závodníků tam i zpět byla zajištěna spolehlivě a tak nevznikaly zbytečné časové prostoje. V areálu stadiónu závodníci postupně absolvovali disciplíny výměnu řetězu, kombinovaný řez a řez na podložce. Druhý den soutěže bylo na programu odvětvování.

Statistika výrobců a značek pil použitých v soutěži (požadované údaje poskytlo 41 závodníků z celkem 47)

2. Andreas Fuhrer (Rakousko, Husqvarna, 114 b.),
3. Lars Strandell (Švédsko, Husqvarna, 112 b.)

Kombinovaný řez

1. Lars Strandell (Švédsko, Husqvarna, 197 b.),
2. Jiří Kostrůnek (ČR, Jonsered, 187 b.),
3. Hubert Barták (ČR, Husqvarna, 186 b.)

Řez na podložce

1. Antonín Randák (ČR, Stihl, 221 b.),
2. Martin Komárek (ČR, Solo, 217 b.),
3. Hugo van Bijsterveldt (Holandsko, Jonsered, 216 b.)

Kácení

1. Taavi Ehrpais (Estonsko, Jonsered, 659 b.),
2. Franz Wagestreiter (Rakousko, Husqvarna, 659 b.),
3. Lars Strandell (Švédsko, Husqvarna, 646 b.)

Odvětvování

1. Hubert Barták (ČR, Husqvarna, 440 b.),
2. Arian Essenstam (Holandsko, Husqvarna, 428 b.),
3. Jiří Kostrůnek (ČR, Jonsered, 428 b.)

Celkové výsledky soutěže jednotlivců

1. Franz Wagestreiter (Rakousko, Husqvarna 371 XP), 1535 b.
2. Hubert Barták (ČR, Husqvarna 371 XP), 1529 b.
3. Hugo van Bijsterveldt (Holandsko, Jonsered 2071), 1522 b.
4. Taavi Ehrpais (Estonsko, Jonsered 2071), 1521 b.
5. Andres Olesk (Estonsko, Jonsered 2071), 1494 b.
6. Miroslav Gerža (ČR, Husqvarna 371 XP), 1479 b.
7. Arian Essenstam (Holandsko, Husqvarna 371 XP), 1470 b.
8. Martin Komárek (ČR, Solo 651), 1455 b.
9. Jan Průša (ČR, Stihl 046), 1450 b.
10. Jiří Kostrůnek (ČR, Jonsered 2071), 1447 b.

ZÁVĚR

Průběh i konečné výsledky naznačují, že heslo “jednou jsi dole, jednou nahoře” platilo i na Šumavském poháru. Dvojnásobný vítěz soutěže Lars Strandell velice dobře bodoval ve výměně řetězu, kombinovaném řezu a kácení stromu, ale vůbec mu nevyšlo odvětvování. V celkovém pořadí skončil na 15. místě. Letošní společný mistr ČR a SR Slovák Tomáš Kvasničák dopadl ještě hůře - až ve čtvrté desítce. Z vítězství se tentokrát radoval Rakušan Franz Wagestreiter. Dobří byli estonští závodníci. Taavi Ehrpais se umístil na 4. příčce a od 3. místa, které obsadil Holanďan Hugo van Bijsterveldt (vloni na 6. místě), jej dělil pouze jeden bod. Další estonský závodník Andres Olesk byl pátý. Celkově lze konstatovat vyrovnanost na prvních čtyřech místech, rozdíl mezi prvním a čtvrtým místem byl 14 bodů. Ze závodníků, kteří byli úspěšní v loňském ročníku, potvrdil své výsledky ještě Arian Essenstam z Holandska (vloni 4. pozice, letos 7.).

České barvy hájil čestně Hubert Barták, který obsadil druhé místo, zejména díky prvenství při odvětvování. Z našich se v první desítce umístili ještě čtyři borci: Miroslav Gerža, Martin Komárek, Jan Průša a Jiří Kostrůnek. V soutěži družstev vynikli na prvních třech místech Estonci před Holanďany a jedním z českých družstev.

Organizátorům soutěže patří dík za zajištění příjemného prostředí a klidného průběhu, soutěžícím za sportovní chování. Nezbývá než dodat, že se budeme těšit na příští rok.