Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 5/99

HOUBOVÍ PATOGENI OVLIVŇUJÍ VÝSKYT KAMBIOXYLOFÁGŮ SMRKU

Doc. ing. Emanuel Kula, CSc. - FLD MZLU Brno Dr. ing. Wojciech Zabecki - Lesnická fakulta AR Krakow

V souvislosti s aktivizací podkorní fauny smrku je uváděna řada faktorů oslabujících a predisponujících tuto dřevinu k napadení kůrovci (sucho, mechanické poškození stromu, zásah blesku) a činitelé umožňující rychlý rozvoj kůrovců (příznivý průběh počasí, kvalitativně i kvantitativně vhodná potravní nabídka - nezpracovaná kalamitní hmota, ale i jednotlivé zlomy a vývraty, těžební zbytky, nesprávně a nedůsledně aplikovaná kontrolní a obranná opatření). Mezi patogeny, kteří fyziologicky oslabují smrk se řadí václavka obecná (Armillaria mellea) a kořenovník vrstevnatý (Heterobasidion annosum). Václavkou je napadeno více než 30 % smrkových porostů.

LOGISTIKA V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ A PRŮMYSLU ZPRACOVÁNÍ DŘEVA

Prof. ing. Vladimír Simanov, CSc. - FLD MZLU Brno

Od změny ekonomického systému v ČR již uplynulo téměř 10 let a přitom se zdá, že se dosud naše podnikatelská sféra s touto změnou úplně nevyrovnala. Stagnace světového dřevařského trhu je provázena stagnací cen surového dříví, zatímco výrobní náklady v lesním hospodářství a průmyslu zpracování dřeva rostou, jak z důvodu inflace a všeobecného nárůstu cen, tak z důvodů stupňování nároků na rozsah a kvalitu mimoprodukčních funkcí lesů, včetně zvyšování nákladů na jejich ekologicky šetrnější obhospodařování. U podnikatelských subjektů roste výkonová spotřeba a náklady na prodej zboží a služeb rychleji než finanční výkony a prodej zboží. Výslednicí je pokles zisku lesních majetků i při zvyšujícím se objemu státních dotací a ztrátovost dřevozpracujících podniků.

ZÁKLADNÍ PRINCIPY LESNÍHO PRÁVA V SOUSEDNÍCH ZEMÍCH - V.

(Spolkové republice Německo, Rakousku, Polsku, Slovensku), 5. část - Obecné užívání lesů

Mgr. dr. ing. Martin Flora - FLD MZLU Brno

Lesy tvoří součást volné krajiny a jako takové byly ve střední Evropě předmětem volného vstupu cizích, tj. od vlastníka odlišných, osob. K právu les navštěvovat bývalo přiřazováno též právo brát z lesa volně některé užitky. Šlo většinou o tzv. vedlejší výtěž, která podle svého hospodářského významu podléhala různým stupňům ochrany ze strany majitele lesa, bylo tak pravidelně možné sbírat v lese volně plodnice hub, plody borůvek, jahod, ostružin a malin, trhat byliny apod.

STAV PILAŘSTVÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH

jak se k němu dospělo a co můžeme očekávat, když...

Ing. Karel Janák, CSc. - Lesnická a dřevařská fakulta MZLU Brno

Do r. 1989 byl stav pilařských provozů stabilizovaný celostátně tvořeným plánem. Objem výroby na pilách (v m3 zpracované kulatiny za rok) odpovídal technologickému vybavení pilnice (ne vždy již jejímu technickému stavu), byly zajištěny objemy dodávané kulatiny (bilancované) a dodávky řeziva odběratelům. Snahou centrálního řízení bylo plnit velké, přednostně zahraniční zakázky (vyšší tržní cena řeziva, devizy). Této snaze byla podřizována i výstavba nových velkých závodů (např. Ptení, 160 000 m3 kulatiny ročně). Volnost v rámci plánu byla malá, plnění dodávek dlouho předem nezajištěných smlouvou organizačně i administrativně obtížné a pro výrobce nezajímavé. Ceny byly pevné, nezávislé na místních podmínkách, veškerý majetek je státu.

DŘEVAŘSKÝ KALEIDOSKOP

DŘEVOZPRACUJÍCÍ PRŮMYSL ČR

Dřevozpracující průmysl má v ČR dlouholetou tradici. Jeho výrobky nacházejí široké uplatnění, investiční náročnost je nižší než např. u strojírenských a papírenských výrob, výhodou je trvale obnovitelná surovinová základna domácího původu. V posledních letech je však zřejmé, že tuzemský dřevozpracující průmysl zaostává jako celek za ostatními obory průmyslu v ČR i za svými možnostmi. Následující analýza Ministerstva průmyslu a obchodu ČR otištěná v časopise Lignum speciál v prosinci 1998 podává informace o reálném stavu tohoto odvětví.

SLUŽBY ZKUŠEBNÍ LABORATOŘE VÚLHM JÍLOVIŠTĚ-STRNADY

Zkušební laboratoř VÚLHM vznikala jako organická součást útvaru lesního prostředí (nyní ekologie lesa). Rozvoj laboratorních metodik byl spojen s potřebou přesných informací o vlastnostech lesních půd, stavu výživy lesních porostů a od druhé poloviny tohoto století také o působení imisí na lesní ekosystémy.


K 85. NAROZENINÁM DOC. ING. JAROSLAVA ŠVARCE, CSc.

Ing. Pavel Bednář, Správa lesního hospodářství Dr. R. Kinského

V dubnu letošního roku se dožil 85 let emeritní docent Lesnické fakulty MZLU v Brně, nestor lesníků a myslivců Českomoravské vrchoviny, pan ing. Jaroslav Švarc. Celý svůj život v pravdě a bez nadsázky, zasvětil lesnictví a myslivosti, kterou vždy považoval za nedílnou součást lesnické profese. Je zosobněním všestranného lesníka, jehož jméno je pevně spjato s pojmem "podrostní způsob hospodaření", kterého je celoživotním zastáncem.

LESNÍ SEMENÁŘSTVÍ A ŠLECHTĚNÍ LESNÍCH DŘEVIN

Redakce

Ústav zakládání a pěstění lesů Fakulty lesnické a dřevařské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (dále ÚZPL FLD MZLU Brno), Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP ML Křtiny) a Odbor tvorby lesa Ministerstva zemědělství ČR (OTL MZe ČR) uspořádaly ve dnech 3.-4.března 1999 celostátní konferenci s mezinárodní účastí na téma "Lesní semenářství a šlechtění lesních dřevin". Konference se konala u příležitosti 80. výročí založení Fakulty lesnické a dřevařské v Brně. První den byl věnován přednesu odborných referátů a diskusi k dané problematice, druhý den měli účastníci možnost diskutovat nad konkrétními problémy v rámci terénní exkurze na území ŠLP ML Křtiny.

JEDNOZNAČNÁ PODPORA HARVESTOROVÝM TECHNOLOGIÍM

Oto Lasák

Všechny nové moderní těžební technologie, které přicházely do naší republiky, fungovaly v západočeském kraji a část z nich skončila ve Stříbře. V tomto kraji pracovala úplně první Volva 900 a 490, se kterými tamní lesníci sbírali i počáteční zkušenosti, jež možná způsobily přetrvávající negativní pohled části lesnické veřejnosti na tyto stroje a technologii. Mají tu již úplně jiné zkušenosti s harvestorem ÖSA 250 Ewa (ZLT Tachov), procesorem Steyer KP 40, který pracoval společně s Ewou. Pracovaly tu i probírkové harvestory MAKERI 33 a 34T, vyvážecí soupravy Norcar 490, FMG Bruunet 678. V roce 1995 postavila lesní správa před společnost zakázku 1900 ha probírek a totéž číslo i pro rok 1996. To představovalo zhruba 2,5 násobek do té doby "normálu" a bylo potřeba tuto situaci nějak řešit. Položili jsme zástupcům představenstva lesní společnosti Stříbro ing. Františku Kaslovi a ing. Josefu Merunkovi několik otázek.

WINDARC - Classification of wind damage risk

Vladimír Lekeš, Ivo Dandul

The authors present results of a long-term research of a wind damage risk based on historical facts and mathematical models. The classification of a wind damage risk represents a final phase in the determination of wind damage risk localities. The damage risk is divided into a permanent damage risk and a temporary damage risk. Defining permanent risk areas is based on the existence of factors that cannot be influenced by man (the character of the soil, terrain and all climatic factors. Permanent Exposure Classification (PERMEX) is created by integrating Terrain Exposure Classification (TEREX), which evaluates the terrain exposure to wind, and Partial Model of Damage Risk Based on the Soil.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.