HOSPODAŘENÍ V MALÉM LESE - NOVÁ RUBRIKA

Ing. Petr Zahradník

Asi 23 % českých lesů (téměř 610 ha) je v současné době obhospodařováno přibližně 150 tis. soukromými vlastníky a tento počet se může v nejbližší době ještě mírně zvýšit. Významné je, že 77,1 % vlastníků hospodaří na výměře menší než 1 ha a více než 10 ha vlastní pouze 1,1 % vlastníků.

Zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a změnách zákonů souvisejících, ukládá každému vlastníkovi mít svého odborného lesního hospodáře (podle § 37, odst. 1), který zabezpečuje vlastníkovi lesa odbornou úroveň hospodaření v souladu s právními předpisy. Odborného lesního hospodáře (OLH) si může majitel vybrat sám nebo vykonává tuto funkci právnická osoba, která v určeném území, pro které je zpracována lesní hospodářská osnova, vykonává právo hospodaření ve státních lesích, příp. je mu určen orgánem státní správy. V praxi to často vypadá tak, že jeden OLH má “na starosti” stovky drobných majitelů, kteří, i díky dlouhodobému odloučení od majetku, nemají dostatek znalostí o tom, jak v lese hospodařit. Často je nad lidské síly, aby OLH byl schopen tyto informace vlastníkovi poskytnout tak, aby vlastník skutečně rozuměl tomu, co se s jeho majetkem děje. I z těchto důvodů jsou hledány cesty, jak zvýšit informovanost drobných vlastníků (nebo jim alespoň poskytnout možnost tyto informace získat) o základních principech hospodaření v lese, o jejich povinnostech a právech.

Jednou z cest je systém poradenské služby pro vlastníky lesa, zejména pro ty drobné, ve VÚLHM Jíloviště-Strnady, hrazený z prostředků MZe ČR formou dotací. Tato poradenská služba je zaměřena na následující činnosti: Lesní ochranná služba - poradenská a expertní činnost; Management reprodukčních zdrojů a informační servis pro vlastníky lesa; Informační servis v rámci lesního semenářství; Expertní poradenská činnost v oboru lesního školkařství; Poradenská a expertní činnost v oboru obnovy a výchovy lesních porostů; Poradenská služba v oboru speciálních výsadeb rychlerostoucích dřevin; Expertní a poradenská činnost pro vlastníky lesa v oboru biotechnologií.

V rámci těchto oborů je v poslední době informovanost lepší než v neméně důležitém oboru, kterým je lesnická politika v širším slova smyslu, zahrnující i lesnickou ekonomiku a lesní právo. Přitom právě tato problematika, v návaznosti na připravovaný vstup České republiky do Evropské unie a na dynamicky se měnící ekonomické vztahy je pro vlastníky lesa velmi důležitá. Zatímco metody ochrany lesa, způsoby zalesňování, pěstování lesa a těžební činnost se vyvíjejí velmi pozvolna a informace, potřebné k zabezpečení hospodaření v lesích je možné najít v různých méně či více dostupných učebnicích, účelových publikacích i různých časopisech, aktuální ekonomické, právní a lesopolitické informace se hledají jen velmi ztěžka.

Nová rubrika - Hospodaření v malém lese, kterou otevíráme článkem JUDr. Dr. Ing. Martina Flory o právní odpovědnosti vlastníků lesa, by měla tento nedostatek částečně napravit. Její zaměření by mělo odpovídat potřebám a požadavkům zejména drobných majitelů lesa. Jednotlivé příspěvky by měly odrážet aktuální problémy v takovém rozsahu, aby umožnily drobným majitelům lesa orientaci v dané problematice a usnadnily rozhodování. Jako příklady je možné uvést např. dotační tituly a jak postupovat při jejich získávání; jak postupovat při sdružování vlastníků lesa a co lze od toho očekávat; obchod s dřívím a vývoj cen, jak s ním zacházet; daňové povinnosti vlastníků lesa; co znamená pro drobné vlastníky lesa vstup ČR do EU, apod. Okruh těchto problémů závisí v nemalé míře i na požadavcích drobných vlastníků, pro které je určen. Je však nutné, aby tyto požadavky otevřeně zazněly, aby bylo možné zajímavá a aktuální témata zpracovat.

Současná legislativa dala vlastníkům lesa po dlouhé době opět právo zacházet se svým majetkem pro svůj prospěch. Toto jim bylo zákonnými předpisy minulého režimu odepřeno. Je pochopitelné, že s tímto základním právem jsou spojena i určitá omezení, která mají zabezpečit řádné hospodaření v lesích tak, aby byly zabezpečeny i ostatní, celospolečensky prospěšné funkce. O míře těchto omezení se stále vede živá diskuse, zejména v současném období, kdy probíhá jednání o tzv. malé novele lesního zákona a připravuje se jeho velká novela, která by podle připraveného scénáře měla být završena koncem r. 2001. Zatímco v malé novele se jedná o změnu tří paragrafů, které by měly ve své podstatě zamezit nepovoleným těžbám, ve velké novele by se mělo velmi razantně diskutovat o celé řadě aspektů, které mohou zejména drobným vlastníkům zjednodušit jejich hospodaření ve svých lesích, přičemž celospolečenské funkce nebudou ohroženy. Jak je vidět, celý systém se dynamicky rozvíjí a i z těchto důvodů je potřebné mít dostatek informací, které mohou ovlivnit i veřejnou diskusi ze strany drobných vlastníků. Toto je možné doložit i na současných pracích na již výše zmíněné novele zákona o lesích, kdy zástupci různých zájmů se některé změny, chystané do velké novely, snaží zahrnout již do malé novely. Problémy kolem práv a povinností drobných vlastníků se totiž týkají velmi vysokého počtu lidí a potažmo i velkých vlastníků, kteří často mají rozhodující slovo ve směrování dalšího vývoje lesního hospodářství jako celku. Tyto zájmy drobných a velkých vlastníků však nemusejí být v rozporu, jak by se dalo předpokládat, ale naopak se za určitých podmínek mohou vzájemně doplňovat a být výhodné pro všechny.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.