AKTUALITY Z DOMOVA

INFORMAČNÍ PULT ÚZPI SE ROZJÍŽDÍ

Téměř 300 dotazů na téma zemědělství zodpověděli za poslední dva měsíce odborníci prostřednictvím takzvaného informačního pultu, který byl jako služba veřejnosti zprovozněn v rámci Ústavu zemědělských a potravinářských informací (ÚZPI) 19. května letošního roku. “Počet dotazů neustále roste a v současné době již zaznamenáváme přibližně dvanáct požadavků denně,” komentoval dynamiku informačního pultu vedoucí sekce podpory výzkumu a poradenství ÚZPI Martin Mistr.

Podle jeho údajů odpovídá na otázky zemědělců celkem 30 pracovníků ÚZPI a další odborníci ve výzkumných ústavech. Dotazy přitom v současné době přijímají pracovníci Ústřední zemědělské a lesnické knihovny, kteří je buď okamžitě vyřídí, nebo předají tazateli kontakt na odborníka z ÚZPI nebo z jiného pracoviště, který je schopen dotaz zodpovědět. “Pro všechny existuje povinnost ozvat se zájemci nejpozději do tří dnů, a to i v případě, že si zodpovězení dotazu žádá delší časový úsek,” řekl Mistr. Jednoduché informace, například různé statistické údaje, se mohou zájemci dozvědět okamžitě a bezplatně. Složitější informace jsou placené a poplatky činí řádově několik stovek korun. “Není to služba, která by měla zájemcům poskytnout informace například pro diplomovou práci. Cílem informačního pultu je především poskytovat jednoduché informace nebo kontakt na další služby, které dokáží tazatele uspokojit,” upozornil Mistr.

Jak vyplývá ze statistiky dotazů v rámci informačního pultu, směřuje dosud nejvíce dotazů na poskytnutí údajů přímo z oblasti zemědělství (40 %), 24 % tazatelů zajímají články v odborných časopisech a 21 % články v odborné literatuře. Zhruba 14 % dotazů se týká potravinářství. Nejvyšší podíl otázek týkajících se zemědělství tvoří rostlinná výroba (11 %), lesnictví (8 %) a živočišná výroba (7 %). Pouhá 2 % tazatelů se zajímají o legislativu a jen 1 % o ekologii.

Pokud se tato nová služba zemědělcům a potravinářům osvědčí, počítá ÚZPI s vyčleněním jednoho nebo několika speciálních operátorů, kteří by se vyřizování dotazů věnovali. Struktura odborníků v rámci informačního pultu by měla být postupně kompatibilní s činností 35 poradců výzkumných ústavů MZe a zemědělských univerzit, které v ČR působí. Bezplatných služeb státních poradců již využily desítky podniků. Poradci pomáhali při zakládání poradenských kroužků a v současné době zjišťují v terénu strukturu informačních potřeb zemědělců. Tato zpětná vazba by se přitom měla stát protipólem vznikající databáze poradců, takže informační pult ÚZPI bude moci konkrétnímu zájemci o řešení konkrétního problému nabídnout služby konkrétního poradce v nejbližším okolí žadatele.

Kontakt: Jiří Kubec, ARISTON P. R., spol. s r. o., Slezská 7, 120 56 Praha 2, P. O. BOX 39, tel.: 02/2425 7939 l. 309, fax: 02/2251 6002, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

VAZBY LESNÍHO, VODNÍHO A STAVEBNÍHO ZÁKONA V PRAKTICKÉM VYUŽÍVÁNÍ

Dne 13. června 2000 uspořádala seminář na uvedené téma Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně - Ústav lesnických staveb a meliorací, Česká lesnická společnost - odborná skupina LSMHB a Odbor lesního hospodářství ČAZV - subkomise MFL a HB-LTM. Zazněly zde tyto příspěvky: Aktualizace problematiky LTM-HB (J. Herynek), Vztah lesního zákona ke stavebnímu zákonu a k zákonu o vodách (V. Ryšánek), Nový vodní zákon a jeho vazby na stavební zákon (M. Konvičková), Stavební zákon po novele a jeho vazby na problematiku lesního inženýrství (Z. Havířová), Zásady vodohospodářské politiky před vstupem do EU (V. Tlapák), Připomínky a návrhy k připravované novele zákona o lesích (J. Herynek, V. Tlapák), Naplňování zásad Evropské vodní charty ve vzdělávacím programu LDF MZLU v Brně (Ústav LSM). Příspěvky byly zveřejněny ve Sborníku, který je ještě v omezené míře k dispozici na Ústavu lesnických staveb a meliorací (tel.: 05/4513 4082). Na závěr semináře přijali účastníci toto doporučení:

Účastníci semináře se na podkladě vydaného Sborníku, přednesených příspěvků a panelové diskuse k projednávané tématice shodli na těchto závěrech:

1. Dosud nedošlo k důslednému naplnění přijatých závěrů a doporučení z předchozích odborných seminářů k projednávané problematice, uskutečněných 14. 9. 1995 a 24. 9. 1998 pro pět odborných oblastí: legislativní, realizační, personálního zabezpečení, ekonomickou a finanční, lesopolitickou.

2. Za nejzávažnější v současnosti je potřebné považovat mezioborově a interdisciplinárně koncipované legislativní normy: Zákon o vodách, Zákon o lesích, Zákon o ochraně přírody a Zákon stavební s prováděcími legislativními podklady ve vazbě na legislativu EU.

3. Prostřednictvím určených garantů odborných oblastí a nadřízených orgánů a institucí účastníků semináře je nutné soustavně uplatňovat všechny kvalifikovaně formulované připomínky a náměty k připravovaným legislativním normám.

4. Při tradiční slabé účasti odpovědných rezortních představitelů je nutné využít i dalších možností prezentace a uplatnění žádoucích řešení prostřednictvím ČLS, ČSKI, ČAZV, VŠ apod.

Redakce

KONFERENCE “PREDÁTOŘI V MYSLIVOSTI 2000”

Další ze série každoročních celostátních konferencí věnovaných domácím druhům zvěře uspořádala ve dnech 1. - 2. 9. 2000 Česká lesnická společnost ve spolupráci s ministerstvem zemědělství, Střední lesnickou školou Hranice, s. p. Lesy ČR, Okresním úřadem Přerov, Městským úřadem Hranice, Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Přerov a Vojenskými lesy a statky, s. p., - divizí Lipník n. B. V letošním roce byla tématem konference problematika šelem a dravců. Do místa konání, kterým byla Střední lesnická škola Hranice, se sjelo přes 70 účastníků, kteří se seznámili s 27 referáty, z nichž 25 přednesli tuzemští autoři a 2 slovenští přednášející. Přehled referátů obsažených ve sborníku: Významní predátoři v ČR - zařazení a jejich rozšíření (F. Zabloudil, P. Novák, M. Vodňanský), Právní rámec na úseku vztahu k velkým šelmám s ohledem na ochranu přírody (J. Růžička), Veľké mäsožravce (Carnivora) v kultúrnej krajine (P. Hell, J. Slamečka), Veterinární problematika predátorů v ČR (F. Fejfar), Drobní predátoři z podčeledí Mustelinae (kuny, tchoři, lasice) žijící v ČR (V. Škaloud), Současné poznatky o rozšíření, populační dynamice a potravní ekologii některých lasicovitých žijících v ČR (P. Koubek, J. Červený, L. Bufka), Potravní ekologie, rozšíření a význam jezevce lesního (T. Matyášník, V. Bičík), Vydra říční - škůdce nebo klenot naší přírody? (V. Hanzal, F. Havránek), Funkce vydry říční ve vodních ekosystémech (L. Poledník, V. Bičík), Norek americký (mink) - potenciální druh zvěře (F. Havránek, V. Hanzal, P. Janiszewski), Analýza početních stavů lišky obecné v ČR a několik slov k jejímu současnému postavení v myslivosti (L. Řehák), Liška obecná - dominantní vektor vztekliny v ČR (O. Matouch), Liška obecná jako predátor v Jeseníkách (C. Babička, V. Diviš ml.), Výskyt lišky obecné v honitbách okresu Nymburk (M. Seidlová), Stanovení predačního tlaku metodou kontroly příjmu návnad (F. Havránek, K. Bukovjan), Výskyt tasemnice Echinococcus multiocularis u šelem na Šumavě (J. Červený, K. Martínek, L. Kolářová, P. Koubek, L. Mikoška), Vlk v Moravskoslezských Beskydech (M. Sajdl), Výsledky výskumu mačky divej na Slovensku (J. Sládek), Příchod a rozšíření rysa ostrovida na okrese Český Krumlov (R. Černý), Rys ostrovid jako predátor v Jeseníkách (C. Babička, V. Diviš), Potrava rysa ostrovida v jihozápadních Čechách a aktualizace jeho výskytu v ČR (J. Červený, P. Koubek, L. Bufka, P. Fejková), Radiotelemetrický výzkum rysa ostrovida na Šumavě - předběžné výsledky (L. Bufka, J. Červený, P. Koubek, P. Horn), Zdravotní stav vybraných druhů predátorů v ČR (K. Bukovjan, F. Havránek, A. Karpenko), Analýza predačního tlaku na divokou a uměle odchovanou populaci koroptve polní v pokusné lokalitě Praha - Stodůlky (J. Pintíř, M. Šálek, P. Marhoul), Pernatí predátoři - příroda - člověk (V. Svoboda), Změny v dobách hájení či lovu šelem a dravců na území ČR (J. Hromas, J. Feureisel).

Redakce

WIRELESSINFO

Dne 12. 9. 2000 se v zasedací místnosti Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa v Brandýse nad Labem uskutečnila tisková konference k projektu WirelessInfo, který se zabývá problematikou využití bezdrátových komunikací v informačních systémech v lesnictví a zemědělství. Je projektem řešeným v rámci 5. rámcového programu pro vědu a výzkum Evropské unie - v rámci projektů informačních technologii. Tento projekt patří do skupiny trials projektů, zaměřených na testování nejnovějších technologií v nových oborech, kde tyto technologie dosud nebyly užity. Na jeho řešení se podílí devět českých a jeden německý subjekt. Projekt se zabývá využitím mobilních informačních systémů, což patří k hlavním prioritám EU v oblasti projektů IST a zároveň se jedná o jeden z prvních projektů koordinovaných českým subjektem s českým řešitelským kolektivem.

WirelessInfo - Wireless supporting of agricultural and forestry information systems

Projekt WirelessInfo je zaměřen na využití nejmodernějších bezdrátových komunikací v oblasti zemědělství a lesnictví. Cílem projektu je ověřit možnosti využití těchto technologií pro přenos informací mezi centrální informační databází a mobilním klientem. Přenášené informace mohou mít různý charakter od popisných informací, přes informace geografické (mapové) až po informace multimediální jako zvuk a obraz. Jádrem celého řešení bude GIS (Geografický informační systém), pro přenos dat bude využito jednak Internetu a dále bezdrátových technologií založených na principu GSM (GPRS, eventuelně W@P). Cílem je prakticky ověřit reálnost využití těchto technologií na šesti pilotních případech. Řešení bude zaměřeno na dvě základní skupiny uživatelů: poskytovatelé dat (státní správa, konsultační a projektové organizace) a uživatelé dat (farmáři, majitelé lesa, nevládní organizace apod.). Projekt bude rozdělen do tří základních částí: marketingová studie, návrh a implementace systému, provozní ověřování. Provozní ověřování bude probíhat na šesti pilotních případech:

  • Lesnický informační systém provozovaný neziskovou (státní) organizací - cílem je zajistit jednak poskytování informací veřejnosti a dále využití těchto nástrojů pro kontrolní účely v lesnictví (kontrola dotací, inventarizace lesa apod.).
  • Zemědělský informační systém provozovaný neziskovou (státní) organizací - cílem je zajistit jednak poskytování informací veřejnosti a dále využití těchto nástrojů pro kontrolní účely v zemědělství (kontrola dotací).
  • Lesnický informační systém provozovaný komerční organizací - zaměření systému bude především na poradenství a obchod.
  • Zemědělský informační systém provozovaný komerční organizací - hlavním cílem systému bude především poskytování informací souvisejících s cíleným hospodařením v zemědělství (precision farming).
  • Využití bezdrátového přenosu pro tvorbu lesních hospodářských plánů - jedná se o dvě základní úlohy, zajištění přístupu terénních pracovníků k informacím v databázi a tzv. on line měření, kdy terénní pracovník provádí přímo sběr dat do centrální databáze.
  • Řízení farmy - s orientací na optimalizaci managementu mobilní techniky.

Řešitelský kolektiv je tvořen těmito organizacemi: Lesprojekt služby, s. r. o., Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Help Service - Remote Sensing, Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky, MJM, a. s, LH Projekt, a. s., Farma Adámek, GGS (SRN), Intergraph CR, České radiokomunikace.

Redakce

LESY ČR ZRUŠÍ LESNÍ SPRÁVY

Lesy ČR, s. p., zruší k 31. 12. 2000 Lesní správu Mladá Boleslav. Od nového roku přejdou revíry Klokočka, Bělá pod Bezdězem, a Mnichovo Hradiště o celkové rozloze 4450 ha pod Lesní správu Ještěd, revíry Žehrov, Dolní Bousov a Březno o rozloze 2790 ha pod LS Nymburk a revíry Valdštýn, Krnsko a Pankrác o rozloze 3268 ha pod LS Mělník. Zrušena bude také Lesní správa Červený Hrádek v Teplicích.

Podle Špíglu z 1. 9. 2000

ČESKÉ DŘEVAŘSKÉ ZÁVODY SNÍŽILY LONI ZISK

Zisk 2,3 mil. Kč vykázaly za loňský rok České dřevařské závody Praha. Je to o 157 tis. Kč méně než v roce 1998. Celkový objem tržeb z prodeje vlastních výrobků, zboží a služeb za loňský rok se zvýšil o 235 mil. Kč. Export přitom činil 216 mil. Kč, což představuje nárůst o 126 mil. Kč.

Hospodářské noviny 29. 8. 2000

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.