PILAŘSKÝ ZÁVOD MÖNTERAS - CHLOUBA ŠVÉDSKÉHO KONCERNU SÖDRA TIMBER I FIRMY ESTERER WD

V posledním říjnovém týdnu roku 1999 byl za účasti švédského premiéra slavnostně uveden do provozu pilařský závod Mönteras, patřící švédskému koncernu Södra Timber AB. Tento koncern sdružuje 31 000 majitelů švédských lesů o rozloze 1,7 mil. ha. V nedávné minulosti dosahoval koncern roční produkce 1,3 mil. tun štěpky, 540 000 m3 řeziva, zaměstnával 2600 zaměstnanců a jeho roční obrat se pohyboval kolem 5,7 mld. SEK. Kromě nového pilařského závodu mu patří pět dalších. Výrobní kapacita nového závodu má být 300 000 m3 řeziva ročně, z toho 2/3 smrkového a 1/3 borového. V r. 2004 by se měla zvýšit na 400 000 m3 ročně, přičemž se současný stav 80 zaměstnanců zvýší na 85. Södra Timber AB se tímto počinem již podruhé zapsala do švédské pilařské historie a znovu se ukázala být štikou v klidných vodách. Ve Švédsku totiž nebyla v průběhu posledního čtvrtstoletí zřízena jediná nová pila. A před 25 lety, v r. 1974, to byla právě Södra, která výstavbou pily Värö zajistila na jihu Švédska tolik potřebné zhodnocování suroviny.

Nový závod byl od počátku pojat co do plochy i vybavení s velkorysostí, která ani ve Švédsku nemá obdoby. Byl postaven nákladem 520 mil. SEK, rozkládá se na ploše 250 000 m2 a disponuje nejmodernější pilařskou technikou, jejíž produktivita je díky uplatnění nejnovějších technických a fyzikálních poznatků výrazně orientována do budoucnosti. Důraz je kladen na další zpracování řeziva - 50 % celkové produkce řeziva se má dále opracovat (hoblovat) a sušit. Štěpka se 650 m dlouhým dopravníkem odvádí přímo do celulózky, ležící v těsném sousedství. Pila a celulózka jsou koncipovány jako tzv. kombinovaný závod, jehož přednosti se projeví v oblasti životního prostředí a dopravy i lepším využitím suroviny a energie (celulózka bude dodávat pile např. 19 MW energie pro vytápění sušárny řeziva). Pila disponuje celkově instalovaným výkonem 14 MW. Poloha závodu je výhodná i z hlediska logistiky - blízkost námořního přístavu přímo předurčuje hlavní trhy, kterými mají být Asie (především Japonsko, které vyžaduje smrkové řezivo v krátkých délkách), USA, Evropa, Blízký východ a severní Afrika (speciálně tříděné borové stavební řezivo). Pro zajímavost uvádíme některé rychlosti pohybu suroviny: kulatina po dopravníku 30 ks/min., rychlost odkornění 110 m/min., rychlost výřezů při rozhodování o optimální výtěži 150 m/min. (40 výřezů/min.), rychlost při rozmítání 150 m/min., třídění řeziva 140 ks/min. (celkem na dvou linkách 280 ks/min.), rychlost řeziva při pevnostním třídění 120 ks/min. Celá pilnice je ovládána jedním pracovníkem, druhý řídí třídění řeziva, rovněž proces sušení řeziva řídí jeden člověk.

Podle Časopisu Drevo 12/99, red.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.