ZÁVAZNÁ PRAVIDLA POSKYTOVÁNÍ FINANČNÍCH PŘÍSPĚVKŮ NA HOSPODAŘENÍ V LESÍCH V ROCE 2000...

...A ZPŮSOBU KONTROLY JEJICH VYUŽITÍ

Příloha č. 9 k zákonu o státním rozpočtu České republiky na rok 2000  [podle § 46 odst. 5 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon)]

Ministerstvo zemědělství ČR sekce lesního hospodářství

CO NOVÉHO PŘINESLA PRAVIDLA POSKYTOVÁNÍ FINANČNÍCH PŘÍSPĚVKŮ NA HOSPODAŘENÍ V LESÍCH PRO ROK 2000

Ing. Martin Chytrý - Ministerstvo zemědělství ČR

Lesní hospodářství je činností, jejímž cílem jsou přínosy příštích generací. Proto byla přijata zásada, že základní principy poskytování finančních prostředků státem se meziročně výrazně měnit nebudou. Pravidla schválená Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR jako příloha č. 9 zákona o státním rozpočtu České republiky pro rok 2000 obsahují vše, co žadatel potřebuje znát k podání žádosti, tj. všechny sazby podporovaných činností i závazné formuláře žádostí a jejich příloh. Přes výše uvedenou zásadu jsou pravidla operativně dopracovávána a upřesňována a proto je jistě vhodné na některé skutečnosti a změny upozornit.

Žádosti jsou podávány žadatelem územnímu odboru Ministerstva zemědělství (v národních parcích územnímu odboru Ministerstva životního prostředí), v jehož územním obvodu se nachází pozemek, na který je příspěvek požadován. Leží-li lesní majetek žadatele v působnosti více sousedních územních odborů Ministerstva zemědělství, žádost se podává tam, kde leží větší část lesního majetku. Sazby finančních příspěvků se oproti roku 1999 v celé řadě položek zvyšují. Žádná sazba příspěvku nebyla snížena. Sazby byly nejvýrazněji upraveny u příspěvků na výsadbu melioračních a zpevňujících dřevin (o 20-30 %). Ekonomickými nástroji jsou především podporovány principy trvale udržitelného hospodaření v lesích.

Poprvé je příspěvek poskytován nejen na sazenice při umělé obnově, ale i na poloodrostky a odrostky melioračních a zpevňujících dřevin. Dosadby nezajištěných mladých lesních porostů poloodrostky a odrostky jsou považovány v dotační politice v roce 2000 za první sadbu a lze na ně požadovat příspěvek. Přiznání příspěvku je podmíněno provedením mechanické ochrany těchto poloodrostků a odrostků proti škodám zvěří. Pro definování poloodrostků a odrostků se vychází z ČSN 482115. Poloodrostkem rozumíme rostlinu vypěstovanou zpravidla dvojnásobným školkováním, podřezáváním kořenů nebo přesazováním do obalů, či kombinací těchto pěstebních výkonů s případně tvarovanou nadzemní částí o výšce od 51 cm do 120 cm. Odrostkem rozumíme rostlinu vypěstovanou minimálně dvojnásobným školkováním, podřezáváním kořenů nebo přesazováním do obalů, případně kombinací těchto pěstebních výkonů, s tvarovanou nadzemní částí o výšce od 121 cm do 250 cm. Příspěvek je nově poskytován i na podsadby jedlí bělokorou, bukem lesním a javorem klenem, pokud nejsou hlavní dřevinou. Tyto podsadby jsou pro stanovení sazby považovány za první sadbu.

Příspěvek na zajištění lesních porostů byl též opět zvýšen. Výrazné zvyšování tohoto příspěvku v dalších letech se již nepředpokládá, protože dochází k uzavření pětileté periody navyšování této sazby v závislosti na změně metodiky. Příspěvek je již poskytován v roce, kdy jsou splněna kritéria zajištěnosti lesního porostu, tj.: a) stromky vykazují trvalý výškový přírůst, b) stromky jsou po ploše rovnoměrně jednotlivě nebo skupinovitě rozmístěny a jejich počet nepoklesl pod 80 % minimálního počtu pro obnovu nebo zalesnění, c) stromky jsou odrostlé působení buřeně a nejsou výrazně poškozeny. Stanovení ceny lesního pozemku pro účely přiřazení sazby v obnově lesa a zajištění lesních porostů vychází stejně jako v roce 1999 z přílohy č. 18 k vyhlášce č. 279/1997 Sb., o oceňování majetku, a dále se neupravuje. V letošním roce Ministerstvo financí předpokládá novelu této vyhlášky, která bude mít vliv i na cenu lesního pozemku. Pro potřebu těchto pravidel se bude po celý rok 2000 vycházet z cen lesních pozemků platných k 1. lednu 2000.

Sazby příspěvků na ekologické a k přírodě šetrné technologie doznaly pouze jednu změnu. Výrazně byla zvýšena sazba na likvidaci klestu štěpkováním nebo drcením před obnovou lesa s rozptýlením hmoty. Sazba u příspěvku na podporu ohrožených druhů zvířat se v roce 1999 osvědčila a beze změny platí i v tomto roce. V těchto případech není nutné dokladovat skutečně vynaložené náklady. Pozor však na podmínku, že ohrožené druhy zvířat musí být vypuštěny do honitby nejpozději do 1. listopadu 2000 za účasti zástupce územního odboru Ministerstva zemědělství a o vypuštění musí být vyhotoven zápis.

Příspěvek na zpracování lesních hospodářských plánů po loňském snížení zůstal pro rok 2000 zachován. Náklady na vyhotovení LHP se vlivem konkurence i nadále snižují, v některých případech se již blíží sazbě příspěvku. V tomto jediném případě je pro příští období uvažováno se snížením sazby. Po zkušenostech z minulých let byl termín předání dokladu o schválení a převzetí dat plánu podepsaného příslušným orgánem státní správy lesů Ministerstvu zemědělství stanoven do devíti měsíců po skončení platnosti původního plánu, tj. u plánů podpořených v roce 2000 do 30. 9. 2001. Žádosti o příspěvky stanovené sazbou musí být podány do tří měsíců po splnění předmětu příspěvku, tj. po dokončení konkrétního výkonu v porostu (např. zalesňování, prořezávka) s výjimkou vyjmenovaných předmětů příspěvků:

Přirozená obnova a umělá obnova síjí

do 30. 6. 2000

Zajištění lesních porostů

do 30. 6. 2000

Sdružování vlastníků lesů malých výměr

do 31. 3. 2000

Podpora ohrožených druhů zvířat

do 30. 6. 2000

Vyhotovení lesních hospodářských plánů

do 31. 5. 2000

U příspěvku na vyhotovení LHP je uvedeno, že ve zdůvodněných případech (např. vrácení užívacího práva, fyzické předání lesů po 31. květnu 2000) je možno podat žádost v náhradním termínu do 1. listopadu 2000. Tato možnost byla do pravidel zapracována v očekávání novely zákona o obcích. Součástí pravidel pro rok 2000 je i přechodné ustanovení, které opět umožňuje uhradit z prostředků roku 2000 vybrané příspěvky (pěstební činnost a ekologické technologie), které byly provedeny v závěru roku 1999. Podmínkou je podání žádosti v zákonné lhůtě na tiskopisech platných pro rok 1999 a v sazbách roku 1999.

Příspěvky, které se poskytují na akce podle schválené kalkulace nebo schváleného rozpočtu, jsou stejné jako v minulém roce. Objem požadavků o tyto příspěvky se však každoročně zvyšuje a není ve finančních možnostech rozpočtu tyto požadavky uspokojovat. V roce 2000 není jisté, zda se např. podaří uspokojit žádosti o příspěvky na zajištění mimoprodukčních funkcí lesa, které byly v minulém roce zamítnuty pro nedostatek finančních prostředků. Žádosti o tyto příspěvky poprvé podané v roce 2000 nebudou pravděpodobně v tomto roce uspokojeny, získají však přednostní právo pro jejich uspokojení v dalších letech.

Vyúčtování skutečně vynaložených přímých nákladů na podpořené akce v souladu se schváleným rozpočtem je nezbytné předložit do 17. listopadu 2000. Práce provedené v listopadu a prosinci 2000 (s výjimkou ostatního hospodaření v lesích), které nebyly předmětem vyúčtování předloženého do 17. listopadu 2000, mohou být, do výše stanovené “rozhodnutím”, uhrazeny z prostředků roku 2001 za předpokladu, že žadatel sdělí písemně do 17. listopadu 2000 ministerstvu předpokládaný rozsah prací do konce roku 2000 včetně požadované výše příspěvku a předloží v termínu do 31. ledna 2001 doúčtování přímých nákladů. Poprvé se v pravidlech objevuje příspěvek na programy spolufinancované s fondy EU. Tento titul otevírá možnost spolufinancování programů EU, které souvisejí s lesním hospodářstvím. Termíny pro podávání žádostí o příspěvky na rozpočtované akce jsou rozděleny podle kritérií do několika skupin:

Mimoprodukční funkce lesa
Rozpracované akce 29. 2. 2000
Neuspokojené akce 99 29. 2. 2000
Ostatní akce 31. 5. 2000

Hrazení bystřin
Neuspokojené akce 99 29. 2. 2000
Ostatní akce 31. 5. 2000

Ostatní hospodaření v lesích
Kalamity 1. 11. 2000
Ostatní akce 31. 5. 2000

Spolufinancování s fondy EU
Všechny akce 30. 6. 2000

1. OBECNÉ PODMÍNKY

(1) Podle těchto “Závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích v roce 2000 a způsobu kontroly jejich využití” (dále jen “pravidla”) se poskytují finanční příspěvky (dále jen “příspěvky”) na:
a) obnovu lesů poškozených imisemi,
b) obnovu, zajištění a výchovu porostů,
c) sdružování vlastníků lesů malých výměr,
d) ekologické a k přírodě šetrné technologie,
e) zajištění mimoprodukčních funkcí lesa,
f) hrazení bystřin,
g) podporu ohrožených druhů zvěře,
h) vyhotovení lesních hospodářských plánů1) (dále jen “plán”) v digitální formě,
i) ostatní hospodaření v lesích,
j) programy spolufinancované s fondy EU.

(2) Příspěvky podle odstavce 1 na základě žádosti poskytuje:
a) Ministerstvo životního prostředí, jde-li o pozemky v národních parcích a jejich ochranných pásmech,2)
b) Ministerstvo obrany, jde-li o pozemky určené pro obranu státu,3)
c) Ministerstvo zemědělství, jde-li o pozemky neuvedené pod písmeny a) a b).

(3) V případě, že pozemky jsou ve spoluvlastnictví více osob, je žadatelem o příspěvek vždy osoba, která:
a) má většinový spoluvlastnický podíl4), nebo
b) je zmocněna písemnou ověřenou plnou mocí dalšími spoluvlastníky, kteří mají spolu se žadatelem na pozemku většinový podíl počítaný podle velikosti podílů.

(4) Pokud je žadatelem obec, přikládá k žádosti “Výpočet ukazatele dluhové služby”.

(5) Žadatel vypočte požadovanou výši příspěvku způsobem uvedeným u příslušného předmětu příspěvku a zaokrouhluje ji vždy na celé koruny dolů.

(6) Žádost o poskytnutí příspěvku a vyúčtování příspěvku podle těchto pravidel podává žadatel:
a) územnímu odboru Ministerstva zemědělství, do jehož působnosti spadá katastrální území, ve kterém je majetek žadatele; leží-li lesní majetek žadatele v působnosti více sousedních územních odborů Ministerstva zemědělství, žádost podává tam, kde leží větší část lesního majetku,
b) územnímu odboru Ministerstva životního prostředí, v jehož územním obvodu se nachází předmětný pozemek,
c) Ministerstvu obrany.

(7) Je-li předložená žádost neúplně nebo nesprávně vyplněna, vrátí ji příslušné ministerstvo (odst. 2) žadateli k odstranění nedostatků a určí lhůtu k jejich odstranění, která nesmí být kratší než 30 dnů; jestliže žadatel neodstraní nedostatky ve stanovené lhůtě, bude žádost zamítnuta.

(8) O přiznání příspěvku rozhoduje příslušné ministerstvo podle těchto pravidel. O výsledku je žadatel vyrozuměn formou “Rozhodnutí”. Na toto rozhodování se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.5)

(9) Přiznané příspěvky jsou poukazovány bezhotovostně přímo na účet žadatele, a to:
a) u příspěvků poskytovaných podle části 2. písm. A, B, C, D, G písm. b) a H po projednání žádosti,
b) u příspěvků poskytovaných podle části 2. písm. E, F a I na základě předloženého vyúčtování po provedení prací,
c) u příspěvků poskytovaných podle části 2. písm. G písm. a) po splnění podmínek stanovených pro přiznání příspěvku.

(10) Je-li poskytnut příspěvek podle těchto pravidel, nelze na předmět příspěvku poskytnout v témže roce jinou podporu ze státních zdrojů.

(11) Porušení lesního zákona může být důvodem k zamítnutí žádosti o příspěvek podle těchto pravidel.

(12) Kontrolu dodržení podmínek stanovených těmito pravidly vykonává podle zvláštního právního předpisu6) příslušné ministerstvo.

(13) Při zjištění, že porušením těchto pravidel byl příspěvek čerpán neoprávněně, použit k jinému účelu, provedení prací neodpovídá uváděnému rozsahu nebo kvalitě prací nebo došlo k neohlášené změně v projektové dokumentaci nebo uvedení nepravdivých údajů nebo žádost byla podána v rozporu s těmito pravidly atp., oznámí příslušné ministerstvo písemně tuto skutečnost finančnímu úřadu.

(14) Žadatel je povinen neoprávněně přijatou část příspěvku vrátit do 30 dnů ode dne zjištění a současně zaplatit penále ve výši 0,05 % denně v případě, že skutečnosti uvedené v odstavci 13 zjistí sám, a ve výši 0,1 % v ostatních případech.

(15) Finanční prostředky poskytnuté v běžném roce:
a) a vrácené v běžném roce odvede žadatel na příslušný výdajový účet ministerstva, penále odvede na účet státního rozpočtu č. 4722K114 symbol X,
b) a vrácené v následujícím roce včetně penále odvede žadatel na účet státního rozpočtu č. 4722K114 symbol X.

(16) Příspěvky poskytované na základě žádosti podle části 2.:
a) písm. A, B a D podané podle dřívějších předpisů7) po 30. 9. 1999 v zákonné lhůtě mohou být uhrazeny z prostředků roku 2000,
b) písm. E a F se řídí přechodnými ustanoveními, která jsou uvedena u jednotlivých předmětů příspěvků.

(17) Fyzické osoby, které v rámci svého pracovního nebo obdobného poměru přicházejí do styku s osobními daty žadatelů uvedenými na žádostech, mají povinnost mlčenlivosti o těchto informacích podle zvláštního právního předpisu.8)

(18) Příspěvek může být poskytnut pouze za předpokladu, že žadatel písemně potvrdí na žádosti o příspěvek svým podpisem souhlas se zveřejněním údajů v následujícím rozsahu:
a) jméno a příjmení žadatele, popř. obchodní jméno;
b) rodné číslo, popř. IČO;
c) úplná adresa bydliště, popř. sídlo;
d) předmět příspěvku;
e) výše poskytnutého příspěvku v roce 2000.

(19) V případě, že žadatel nemůže dodržet podmínky uvedené v žádosti a stanovené v “Rozhodnutí”, požádá ministerstvo o jejich změnu, kterou zdůvodní a doloží specifikací změn dokumentace dokladů.

(20) U staveb (akcí), jejichž rozpočtová hodnota je vyšší než 1 mil. Kč, je žadatel povinen předložit dokumentaci závěrečného vyhodnocení akce příslušnému ministerstvu, které vydalo “Rozhodnutí”, ve lhůtě 6 měsíců ode dne dokončení stavby.

Dokumentace musí obsahovat:
a) zprávu o splnění závazných ukazatelů a dodržení podmínek čerpání prostředků státního rozpočtu na financování akce stanovených v “Rozhodnutí”,
b) kolaudační rozhodnutí nebo rozhodnutí o uvedení stavby do zkušebního provozu,
c) zprávu z kontroly konané při jejím závěrečném vyhodnocení, provedené příslušným ministerstvem, případně finančním úřadem,
d) formuláře informačního systému financování reprodukce investičního majetku Ministerstva financí (dále jen “ISFRIM”) RA 80 až 829) o skutečnosti.

(21) Příslušné ministerstvo přezkoumá dokumentaci uvedenou v odstavci 20 a v případě, že
a) zprávy uvedené v odstavci 20 nebudou konstatovat neoprávněné použití prostředků státního rozpočtu a byly dodrženy stanovené závazné ukazatele akce, závěrečné vyhodnocení ukončí,
b) zprávy uvedené v odstavci 20 budou konstatovat neoprávněné použití prostředků státního rozpočtu nebo nebudou dodrženy závazné ukazatele, stanoví termín a postup k zabezpečení nápravy zjištěných nedostatků a závěrečné vyhodnocení ukončí po odstranění zjištěných nedostatků, případně jejich příčin. V tomto případě lze ukončit závěrečné vyhodnocení pouze se souhlasem Ministerstva financí.

2. PŘÍSPĚVKY

A. PŘÍSPĚVEK NA OBNOVU LESŮ POŠKOZENÝCH IMISEMI

Předmět příspěvku
a) přirozená obnova a umělá obnova síjí,
b) umělá obnova sadbou - první,
c) umělá obnova sadbou - opakovaná,
d) ochrana mladých lesních porostů do stadia jejich zajištění (ochrana kultur proti buřeni, zvěři, klikorohu a myšovitým),
e) zřizování nových oplocenek za účelem zajištění lesních porostů nebo jejich částí se zastoupením melioračních a zpevňujících dřevin 30 % a vyšším,
f) hnojení a vápnění lesních porostů.

Kritéria příspěvku

pásmo10) ohrožení A, pásmo ohrožení B.

Sazba příspěvku: viz tabulka 1.

Způsob výpočtu příspěvku: výše příspěvku se stanoví součinem sazby a množství skutečně provedených technických jednotek (např. ha, počet sazenic, km).

Podmínky přiznání příspěvku

- kvalita provedených prací a jejich soulad se schváleným plánem nebo osnovou12) a právními předpisy upravujícími hospodaření v lesích jsou potvrzeny odborným lesním hospodářem,

- žadatel hospodaří v souladu se schváleným plánem nebo osnovou a právními předpisy upravujícími hospodaření v lesích,

- přirozená a umělá obnova je pro účely těchto pravidel i zalesnění lesních pozemků, které jsou v plánu nebo osnově označeny jako bezlesí,

- při obnově musí žadatel použít stanovištně a geneticky vhodného a výsadby schopného sadebního materiálu,13)

- dodržení parametrů u stromků z náletu nebo sazenice,14)

- příspěvek na přirozenou obnovu a síji se poskytuje za předpokladu, že na obnovované ploše je alespoň minimální počet jedinců na 1 hektar15) a pokud žádost byla podána do 2 let po smýcení hlavního porostu,

- příspěvek na umělou obnovu lesa sadbou se poskytuje nejvýše na 1,3 násobek minimálního počtu jedinců na 1 hektar,

- příspěvek se neposkytuje na veškeré podsíje a dále na umělou obnovu při výběrném způsobu hospodaření,

- příspěvek se poskytuje na podsadby jedlí bělokorou, bukem lesním a javorem klenem, pokud nejsou hlavní dřevinou,

- za první sadbu jsou považovány i podsadby jedlí bělokorou, bukem lesním a javorem klenem, pokud nejsou hlavní dřevinou, a dosadby nezajištěných lesních porostů poloodrostky a odrostky,

- u dosadby poloodrostky a odrostky musí být provedena mechanická ochrana,

- příspěvek na oplocenku se poskytuje pouze tehdy, jestliže výška oplocení dosahuje minimálně 160 cm,

- příspěvek na letecké vápnění lesních porostů se poskytuje na základě doporučení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (dále jen “ÚKZÚZ”), který stanovuje způsob a hektarovou dávku,

- skutečným věkem porostu se rozumí jeho stáří uvedené v plánu nebo osnově s připočtením počtu let od začátku platnosti plánu, respektive osnovy do doby provedení prací, na které je požadován příspěvek.

Žadatel: vlastník lesa nebo osoba, na kterou se podle zvláštního právního předpisu16) vztahují práva a povinnosti vlastníka lesa.

Obsah žádosti: žádost podle vzoru; příloha k žádosti podle vzoru; smlouva o nájmu lesních pozemků, pokud je žadatelem nájemce; list o původu použitých semen17), respektive sazenic18), pokud je předmětem příspěvku umělá obnova; doporučení ÚKZÚZ, pokud je požadován příspěvek na letecké vápnění lesních porostů; stanovisko správy národního parku, pokud je pozemek, na který je žádán příspěvek, na území národního parku.

Termín podání žádosti o příspěvek: na přirozenou obnovu a umělou obnovu síjí do 30. 6. 2000; v ostatních případech do 3 měsíců po splnění předmětu příspěvku.

B. PŘÍSPĚVEK NA OBNOVU, ZAJIŠTĚNÍ A VÝCHOVU POROSTŮ

Předmět příspěvku

- Obnova a zajištění lesních porostů v lesích neuvedených v písm. A:
a) přirozená obnova a umělá obnova síjí,
b) umělá obnova sadbou - první,
c) umělá obnova sadbou - opakovaná,
d) zajištění lesních porostů19) v zákonné lhůtě20),

- výchova lesních porostů:
e) odstraňování lesních porostů v rámci rekonstrukce a přeměny porostů s nevhodnou nebo náhradní dřevinnou skladbou podle předpisu plánu nebo osnovy,
f) výchova lesních porostů do 40 let skutečného věku porostu (prořezávky a předmýtní úmyslná těžba).

Kritéria příspěvku

- cena lesního pozemku21) v Kč/m2,

- zařazení lesů do kategorie lesů ochranných22) (lesy ochranné),

- zařazení lesů do kategorie lesů zvláštního určení23) s výjimkou lesů v uznaných oborách a v samostatných bažantnicích24) (lesy zvláštního určení),

- zařazení do lesů určených pro obranu státu, které jsou v působnosti Ministerstva obrany, (lesy vojenské),

- předání nezajištěných kultur při předání lesů nebo vrácení užívacího práva oprávněné osobě po 1. 1. 1998 (lesy restituční),

- zařazení lesů do kategorie lesů hospodářských a do kategorie lesů zvláštního určení v uznaných oborách a samostatných bažantnicích (lesy hospodářské).

Sazba příspěvku: viz tabulka 2.

Způsob výpočtu příspěvku: výše příspěvku se stanoví součinem sazby a množství skutečně provedených technických jednotek (např. ha, počet sazenic).

Podmínky přiznání příspěvku

- kvalita provedených prací a jejich soulad se schváleným plánem nebo osnovou a právními předpisy upravujícími hospodaření v lesích jsou potvrzeny odborným lesním hospodářem,

- žadatel hospodaří v souladu se schváleným plánem nebo osnovou a právními předpisy upravujícími hospodaření v lesích,

- přirozená a umělá obnova je pro účely těchto pravidel i zalesnění lesních pozemků, které jsou v plánu nebo osnově označeny jako bezlesí,

- při obnově musí žadatel použít stanovištně a geneticky vhodného a výsadby schopného sadebního materiálu,

- dodržení parametrů u stromků z náletu nebo sazenice,

- příspěvek na přirozenou obnovu a síji se poskytuje za předpokladu, že na obnovované ploše je alespoň minimální počet jedinců na 1 hektar a pokud žádost byla podána do 2 let po smýcení hlavního porostu,

- příspěvek na umělou obnovu lesa sadbou se poskytuje nejvýše na 1,3 násobek minimálního počtu jedinců na 1 hektar,

- příspěvek se neposkytuje na veškeré podsíje a dále na umělou obnovu při výběrném způsobu hospodaření,

- příspěvek se poskytuje na podsadby jedlí bělokorou, bukem lesním a javorem klenem, pokud nejsou hlavní dřevinou,

- za první sadbu jsou považovány i podsadby jedlí bělokorou, bukem lesním a javorem klenem, pokud nejsou hlavní dřevinou, a dosadby nezajištěných lesních porostů poloodrostky a odrostky,

- u dosadby poloodrostky a odrostky musí být provedena mechanická ochrana,

- skutečným věkem porostu se rozumí jeho stáří uvedené v plánu nebo osnově s připočtením počtu let od začátku platnosti plánu, respektive osnovy do doby provedení prací, na které je požadován příspěvek,

- příspěvek na zajištění lesních porostů se poskytuje i na porosty, na jejichž založení žadatel čerpal dotaci ve smyslu zásad25), za předpokladu, že neobdržel podporu nebo pomoc na ochranu porostů ve smyslu zvláštního právního předpisu26),

- při překryvu několika kritérií použije žadatel výhodnější sazbu.

Žadatel: vlastník lesa nebo osoba, na kterou se podle zvláštního právního předpisu vztahují práva a povinnosti vlastníka lesa.

Obsah žádosti: žádost podle vzoru; příloha k žádosti podle vzoru; smlouva o nájmu lesních pozemků, pokud je žadatelem nájemce; list o původu použitých semen, respektive sazenic, pokud je předmětem příspěvku umělá obnova; stanovisko správy národního parku, pokud je pozemek, na který je žádán příspěvek, na území národního parku.

Termín podání žádosti o příspěvek: na zajištění lesních porostů, přirozenou obnovu a umělou obnovu síjí do 30. 6. 2000; v ostatních případech do 3 měsíců po splnění předmětu příspěvku.

C. PŘÍSPĚVEK NA SDRUŽOVÁNÍ VLASTNÍKŮ LESŮ MALÝCH VÝMĚR

Předmět příspěvku
a) náklady na správu sdruženého lesního majetku o velikosti od 150 do 500 hektarů,
b) náklady na správu sdruženého lesního majetku o velikosti nad 500 a do 1000 hektarů,
c) náklady na správu sdruženého lesního majetku o velikosti nad 1000 hektarů.

Kritéria příspěvku: velikost celkového sdruženého majetku k 1. lednu 2000; velikost výměry jednotlivých sdružených lesních majetků k 1. lednu 2000 zaokrouhlená na celé hektary nahoru.

Sazba příspěvku: viz tabulka 3.

Způsob výpočtu příspěvku: výše příspěvku se stanoví součinem sazby a velikosti výměry jednotlivých sdružených lesních majetků k 1. lednu 2000, zaokrouhlené na celé hektary nahoru, ve vztahu na velikost sdruženého majetku celkem.

Podmínky přiznání příspěvku

- sdružení nejméně 5 vlastníků lesa,

- minimální výměra sdruženého majetku 150 hektarů,

- sdružení vlastníků spravuje pozemky, které tvoří funkční celek s určenou nepřerušenou hranicí,

- sdružení je otevřeným subjektem pro všechny vlastníky lesa v daném regionu,

- členem sdružení jsou pouze vlastníci lesa,

- sdružené pozemky mají jednoho odborného lesního hospodáře.

Žadatel: člen sdružení bez právní subjektivity (vlastník lesa), který je smlouvou o sdružení k tomuto oprávněn, nebo sdružení s právní subjektivitou.

Obsah žádosti: žádost podle vzoru; příloha k žádosti podle vzoru; smlouva o sdružení vlastníků lesa; mapa se zákresem funkčního celku (souvislého zájmového území pro sdružování lesních majetků).

Termín podání žádosti o příspěvek: do 31. 3. 2000.

D. PŘÍSPĚVEK NA EKOLOGICKÉ A K PŘÍRODĚ ŠETRNÉ TECHNOLOGIE

Předmět příspěvku
a) vyklizování nebo přibližování dříví lanovkou v lesním porostu,
b) vyklizování nebo přibližování dříví koněm v lesním porostu,
c) vyklizování nebo přibližování dříví strojem na kolopásovém nebo pásovém podvozku, včetně železného koně v lesním porostu,
d) likvidace klestu štěpkováním nebo drcením před obnovou lesa s rozptýlením hmoty v lesním porostu.

Kritéria příspěvku

- zařazení lesů do kategorie lesů ochranných (lesy ochranné),

- zařazení lesů do kategorie lesů zvláštního

- určení s výjimkou lesů v uznaných oborách a v samostatných bažantnicích (lesy zvláštního určení),

- zařazení lesů do kategorie lesů hospodářských a do kategorie lesů zvláštního určení v uznaných oborách a samostatných bažantnicích (lesy hospodářské).

Sazba příspěvku: viz tabulka 4.

Způsob výpočtu příspěvku: výše příspěvku se stanoví součinem sazby a množství skutečně provedených tech. jednotek (m3, ha).

Podmínky přiznání příspěvku

- kvalita provedených prací a jejich soulad se schváleným plánem nebo osnovou a právními předpisy upravujícími hospodaření v lesích jsou potvrzeny odborným lesním hospodářem,

- žadatel hospodaří v souladu se schváleným plánem nebo osnovou a právními předpisy upravujícími hospodaření v lesích,

- v případě kombinace několika technologií použije žadatel pouze sazbu, která je pro něj výhodnější.

Žadatel: vlastník lesa nebo osoba, na kterou se podle zvláštního právního předpisu vztahují práva a povinnosti vlastníka lesa.

Obsah žádosti: žádost podle vzoru; příloha k žádosti podle vzoru; smlouva o nájmu lesních pozemků, pokud je žadatelem nájemce; stanovisko správy národního parku, pokud je pozemek, na který je žádán příspěvek, na území národního parku.

Termín podání žádosti o příspěvek: do 3 měsíců po splnění předmětu příspěvku.

E. PŘÍSPĚVEK NA ZAJIŠTĚNÍ MIMOPRODUKČNÍCH FUNKCÍ LESA

Předmět příspěvku
a) výstavba a opravy objektů lesotechnických meliorací v lesích,
b) opatření zaměřená na ochranu půdy, vody a úpravu vodního režimu v lesích v pásmech hygienické ochrany vodních zdrojů nebo v chráněných oblastech přirozené akumulace vod27),
c) výstavba a opravy retenčních vodních nádrží do velikosti vodní plochy 2 hektarů, které souvisí bezprostředně s pozemky určenými k plnění funkcí lesa a úpravou jejich vodního režimu,
d) výstavba a opravy (nevztahuje se na běžnou nebo pomístnou údržbu) lesních cest nutných z hlediska ochrany půdy, vody a vodního režimu včetně výstavby a opravy mostků, propustků a svodnic na nich,
e) práce k posílení rekreační funkce lesa, k usměrňování návštěvnosti území, k zajištění bezpečnosti návštěvníků lesa a k údržbě lesního prostředí.

Kritéria příspěvku: rozpracované akce, na které byl poskytnut příspěvek v uplynulém období; akce, které nebyly v minulém roce uspokojeny pro nedostatek prostředků; ostatní akce.

Výše příspěvku: 100 % přímých nákladů na hlavní stavební výrobu (dále jen “HSV”) a pomocnou stavební výrobu (dále jen “PSV”) v souladu se schváleným rozpočtem; příspěvek může být poskytnut pouze na práce provedené a vyúčtované v běžném roce s výjimkou uvedenou v přechodném ustanovení; žadatel, který je plátcem daně z přidané hodnoty, uvádí výši příspěvku bez DPH.

Podmínky přiznání příspěvku: komplexnost řešení s ohledem na podmínky v dané lokalitě; hospodárné využití prostředků; akce, které nepodléhají stavebnímu povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu, jsou považovány za běžnou údržbu a nejsou předmětem příspěvku; lesní cesta, na jejíž opravu je příspěvek žádán, musí být hmotným investičním majetkem ve vlastnictví nebo v nájmu žadatele.

Žadatel: vlastník lesa nebo osoba, na kterou se podle zvláštního právního předpisu vztahují práva a povinnosti vlastníka lesa.

Obsah žádosti: žádost podle vzoru; projektová dokumentace pro provádění staveb v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy28) nebo zjednodušená dokumentace v ostatních případech, a to ve 2 vyhotoveních; položkový rozpočet s vyčíslením přímých nákladů na HSV a PSV, s rozdělením prostředků na investiční a neinvestiční, a to ve 2 vyhotoveních; formulář ISFRIM; stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu; stanovisko správy národního parku, pokud je pozemek, na který je žádán příspěvek, na pozemcích v národním parku a jejich ochranných pásmech; smlouva o nájmu lesních pozemků, pokud je žadatelem nájemce.

Termín podání žádosti o příspěvek: do 29. 2. 2000 - rozpracované akce, na které byl poskytnut příspěvek; akce, které nebyly v minulém roce uspokojeny pro nedostatek finančních prostředků; do 31. 5. 2000 - ostatní akce.

Přechodná ustanovení

- žádosti z roku 1999 neuspokojené z důvodu nedostatku finančních prostředků budou projednány přednostně v původním pořadí, pokud žadatel písemně potvrdí příslušnému ministerstvu do 29. 2. 2000 platnost požadavku pro rok 2000 formou nově podané žádosti podle pravidel pro rok 2000 včetně položkového rozpočtu a aktualizované technické zprávy, pokud došlo ke změně rozsahu prací,

- práce provedené v měsících listopadu a prosinci 2000, které nebyly předmětem vyúčtování předloženého do 17. 11. 2000, mohou být, do výše stanovené “Rozhodnutím”, uhrazeny z prostředků roku 2001, a to za podmínky, že žadatel
a) sdělí písemně do 17. 11. 2000 ministerstvu předpokládaný rozsah prací a výši příspěvku do konce roku 2000;
b) předloží do 31. 1. 2001 ministerstvu vyúčtování skutečně vynaložených přímých nákladů na provedené práce.

Termín předložení vyúčtování skutečně vynaložených přímých nákladů v souladu se schváleným rozpočtem za účelem poskytnutí příspěvku: do 17. 11. 2000.

F. PŘÍSPĚVEK NA HRAZENÍ BYSTŘIN

Předmět příspěvku: výstavba a opravy objektů hrazení bystřin.

Kritéria příspěvku: akce, které nebyly v minulém roce uspokojeny pro nedostatek finančních prostředků; ostatní akce.

Výše příspěvku: 100 % přímých nákladů na HSV a PSV v souladu se schváleným rozpočtem; příspěvek může být poskytnut pouze na práce provedené a vyúčtované v běžném roce s výjimkou uvedenou v přechodném ustanovení; žadatel, který je plátcem daně z přidané hodnoty, uvádí výši příspěvku bez daně z přidané hodnoty.

Podmínky přiznání příspěvku: hospodárné využití prostředků; akce, které nepodléhají stavebnímu povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu, jsou považovány za běžnou údržbu a nejsou předmětem příspěvku.

Žadatel: správce vodního toku29), který vykonává právo hospodaření ve státních lesích nebo hospodaří v obecních lesích.

Obsah žádosti: žádost podle vzoru; projektová dokumentace pro provádění staveb v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo zjednodušená dokumentace v ostatních případech, a to ve 2 vyhotoveních; položkový rozpočet přímých nákladů na akci, tj. nákladů na HSV a PSV s rozdělením prostředků na investiční a neinvestiční, a to ve 2 vyhotoveních; formulář ISFRIM; stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu; stanovisko správy národního parku, pokud je pozemek, na který je žádán příspěvek, na pozemcích v národních parcích a jejich ochranných pásmech.

Termín podání žádosti o příspěvek: do 29. 2. 2000 na akce, které nebyly v minulém roce uspokojeny z důvodu nedostatku finančních prostředků; do 31. 5. 2000 na ostatní akce.

Přechodná ustanovení

- žádosti z roku 1999 neuspokojené z důvodu nedostatku finančních prostředků budou projednány přednostně v původním pořadí, pokud žadatel písemně potvrdí příslušnému ministerstvu do 29. 2. 2000 platnost požadavku pro rok 2000 formou nově podané žádosti podle pravidel pro rok 2000 včetně položkového rozpočtu a aktualizované technické zprávy, pokud došlo ke změně rozsahu prací,

- práce provedené v měsících listopadu a prosinci 2000, které nebyly předmětem vyúčtování předloženého do 17. 11. 2000, mohou být, do výše stanovené “Rozhodnutím”, uhrazeny z prostředků roku 2001, a to za podmínky, že žadatel a) sdělí písemně do 17. 11. 2000 ministerstvu předpokládaný rozsah prací a výši příspěvku do konce roku 2000; b) předloží do 31. 1. 2001 ministerstvu vyúčtování skutečně vynaložených přímých nákladů na provedené práce.

Termín předložení vyúčtování skutečně vynaložených přímých nákladů v souladu se schváleným rozpočtem za účelem poskytnutí příspěvku: do 17. 11. 2000.

G. PŘÍSPĚVEK NA PODPORU OHROŽENÝCH DRUHŮ ZVĚŘE

Předmět příspěvku
a) vypuštění nakoupených nebo odchovaných jedinců ohrožených druhů zvěře (tetřeva hlušce, tetřívka obecného, koroptve polní, dropa velkého) v lokalitách jejich přirozeného výskytu, pokud nákup nebo chov těchto jedinců nebyl předmětem příspěvku v minulém roce,
b) oborní chov kozy bezoárové a bílého jelena.

Sazba příspěvku: viz tabulka 5.

Způsob výpočtu příspěvku: výše příspěvku se stanoví součinem sazby a počtu vypuštěných jedinců u příspěvku podle písmene a) nebo součinem sazby a skutečného počtu kusů k 31. 3. běžného roku maximálně však do výše normovaného stavu, určeného okresním úřadem30) u příspěvku podle písmene b).

Podmínky přiznání příspěvku

podle písmene a)

- zvěř, na kterou je poskytnut příspěvek, nesmí být předmětem komerční činnosti (např. prodej, poplatkový odstřel),

- všichni jedinci budou trvale označeni značkami a bude o nich vedena evidence o stavu,

- vypuštění jedinců do honitby bude provedeno nejpozději do 1. 11. 2000 za účasti zástupce územního odboru MZe a o provedeném vypuštění bude vypracován zápis,

podle písmene b)

- žadatel bude hospodařit podle plánu mysliveckého hospodaření a lovu31) na rok 2000 schváleného příslušným orgánem státní správy myslivosti,

- vedení evidence chovných jedinců.

Žadatel: uživatel honitby.

Obsah žádosti: žádost podle vzoru; formulář ISFRIM; rozhodnutí o výjimce32) [u příspěvku podle písmene a)]; koncepce podpory ohroženého druhu a v souladu s ní zpracovaný plán opatření a způsobu vypouštění na běžný rok [u příspěvků podle písmene a)]; koncepce podpory ohroženého druhu a v souladu s ní schválený plán mysliveckého hospodaření a lovu [u příspěvku podle písmene b)].

Termín podání žádosti o příspěvek: do 30. 6. 2000.

Termín předložení dokladu o splnění předmětu příspěvku podle písmene a): do 17. 11. 2000.

H. PŘÍSPĚVEK NA VYHOTOVENÍ LESNÍCH HOSPODÁŘSKÝCH PLÁNŮ V DIGITÁLNÍ FORMĚ

Předmět příspěvku: zpracování plánu v digitální formě.

Kritéria příspěvku: rozsah zpracování plánu v digitální formě.

Sazba příspěvku: viz tabulka 6.

Způsob výpočtu příspěvku: výše příspěvku se stanoví součinem sazby a rozlohy lesa v hektarech, na kterou bude plán zpracován.

Podmínky přiznání příspěvku: platnost stávajícího plánu končí v roce 2000, v případě sloučení několika plánů žadatele končí platnost v roce 2000 alespoň jednoho z nich; doba platnosti nově vyhotovovaného plánu nesmí být kratší než 10 let.

Další podmínky pro ponechání vyplaceného příspěvku: předání nově vyhotoveného plánu v digitální formě schvalujícímu orgánu státní správy lesů na technickém nosiči dat; soulad výstupů s informačním standardem lesního hospodářství (dále jen “IS LH”) v platném znění; předání vyplněného “Průvodního listu k LHP” podle vzoru podacímu místu (část 1. odstavec 6) do 9 měsíců po skončení platnosti původního plánu; pokud upřesněná výměra lesa žadatele v “Průvodním listu k LHP” je nižší než výměra uvedená v žádosti, vrátí žadatel příslušnou část příspěvku a případné penále se nevyměřuje.

Žadatel: vlastník lesa nebo osoba, na kterou se podle zvláštního právního předpisu vztahují práva a povinnosti vlastníka lesa.

Obsah žádosti: žádost podle vzoru; smlouva o nájmu lesních pozemků, pokud je žadatelem nájemce; formulář ISFRIM.

Termín podání žádosti o příspěvek: do 31. 5. 2000, ve zdůvodněných případech (např.: vrácení užívacího práva, fyzické předání lesů po 31. 5. 2000), do 1. 11. 2000.

I. PŘÍSPĚVEK NA OSTATNÍ HOSPODAŘENÍ V LESÍCH

Předmět příspěvku
a) práce související se zachováním a reprodukcí genových zdrojů lesních dřevin,
b) zakládání a provoz semenných sadů,
c) mimořádná opatření při kalamitách způsobených biotickými i abiotickými činiteli (nelze uplatnit na běžnou ochranu a prevenci).

Výše příspěvku: 100 % přímých nákladů v souladu se schválenou kalkulací; žadatel, který je plátcem daně z přidané hodnoty, uvádí výši příspěvku bez daně z přidané hodnoty.

Podmínky přiznání příspěvku: hospodárné využití prostředků.

Žadatel: Vlastník lesa nebo osoba, na kterou se podle zvláštního právního předpisu vztahují práva a povinnosti vlastníka lesa.

Obsah žádosti: žádost podle vzoru; smlouva o nájmu lesních pozemků, pokud je žadatelem nájemce; kalkulace přímých nákladů podle jednotlivých výkonů s uvedením množství technických jednotek; u kalamit stanovisko Lesní ochranné služby; u uznaných semenných sadů uznávací list semenného sadu, u semenných sadů dosud neuznaných potvrzení pověřené právnické osoby, že je objekt registrován, u nově zakládaných semenných sadů doložit odborný posudek pověřené právnické osoby; formulář ISFRIM; stanovisko správy národního parku, pokud je pozemek, na který je žádán příspěvek, na pozemcích v národních parcích a jejich ochranných pásmech.

Termín podání žádosti o příspěvek: do 31. 5. 2000, na kalamity do 1. 11. 2000.

Termín předložení vyúčtování skutečně vynaložených přímých nákladů v souladu se schválenou kalkulací za účelem poskytnutí příspěvku: do 30. 11. 2000.

J. PŘÍSPĚVEK NA PROGRAMY SPOLUFINANCOVANÉ S FONDY EU

Předmět příspěvku: programy EU související s lesním hospodářstvím.

Výše příspěvku: procento přímých nákladů v souladu s projektem.

Podmínky přiznání příspěvku: hospodárné využití prostředků.

Žadatel: předkladatel programu.

Obsah žádosti: projekt schválený EU; formulář ISFRIM; žádost obsahující základní identifikační údaje.

Termín podání žádosti o příspěvek: do 30. 6. 2000.

Termín předložení vyúčtování skutečně vynaložených přímých nákladů v souladu se schváleným projektem za účelem poskytnutí příspěvku: do 17. 11. 2000.


1) § 24 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon).

2) Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů.

3) Zákon č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky.

4) § 139 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění zákona č. 509/1991 Sb.

5) § 46 odst. 2 zákona č. 289/1995 Sb.

6) § 10 až 18 zákona č. 552/1991 Sb., o státní kontrole.

7) Příloha č. 9 k zákonu č. 22/1999 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 1999.

8) § 22 zákona č. 256/1992 Sb., o ochraně osobních údajů v informačních systémech.

9) Finanční zpravodaj č. 12/1998 Zásady pro poskytování a čerpání prostředků státního rozpočtu určených na pořizování, technická zhodnocení, opravy a udržování investičního majetku, ve znění pozdějších předpisů.

10) Vyhláška č. 78/1996 Sb., o stanovení pásem ohrožení lesů pod vlivem imisí.

11) Vyhláška č. 83/1996 Sb., o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů.

12) § 25 zákona č. 289/1995 Sb.

13) Vyhláška č. 82/1996 Sb., o genetické klasifikaci, obnově lesa, zalesňování a o evidenci při nakládání se semeny a sazenicemi lesních dřevin.

14) Příloha č. 7 vyhlášky č. 82/1996 Sb.

15) Příloha č. 8 vyhlášky č. 82/1996 Sb.

16) § 58 odst. 1 zákona č. 289/1995 Sb.

17) Příloha č. 9 vyhlášky č. 82/1996 Sb.

18) Příloha č. 10 vyhlášky č. 82/1996 Sb.

19) § 16 odst. 7 vyhlášky č. 82/1996 Sb.

20) § 31 odst. 6 zákona č. 289/1995 Sb.

21) Příloha č. 18 vyhlášky č. 279/1997 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů (zákon o oceňování majetku).

22) § 7 a § 59 odst. 6 zákona č. 289/1995 Sb.

23) § 8 a § 59 odst. 6 zákona č. 289/1995 Sb.

24) Zákon č. 23/1962 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů.

25) Zásady pro poskytování dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu Ministerstvem zemědělství (pro roky 1994-1997 včetně).

26) § 2 odst. 5 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství.

27) Nařízení vlády č. 40/1978 Sb., o chráněných oblastech přirozené akumulace vod Beskydy, Jeseníky, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Šumava a Žďárské vrchy.
Nařízení vlády č. 10/1979 Sb., o chráněných oblastech přirozené akumulace vod Brdy, Jablunkovsko, Krušné hory, Novohradské hory, Vsetínské vrchy a Žamberk - Králíky.
Nařízení vlády č. 85/1981 Sb., o chráněných oblastech přirozené akumulace vod Chebská pánev a Slavkovský les, Severočeská křída, Východočeská křída, Polická pánev, Třeboňská pánev a Kvartér řeky Moravy.

28) Zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.

29) Zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů.

30) § 13 odst. 2 zákona č. 23/1962 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

31) § 24 odst. 2 zákona č. 23/1962 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

32) § 56 zákona č. 114/1992 Sb., ve znění zákona č. 16/1997 Sb.


  Tabulka 1: Sazba příspěvku na obnovu lesů poškozených imisemi

 

číslo řádku

předmět příspěvku

technické jednotky

indikace

sazba

imisní pásmo

A

B

1.

Přirozená obnova a umělá obnova síjí

meliorační a zpevňující dřeviny11)

Kč/ha

A

a

1

15 000

15 000

ostatní dřeviny

Kč/ha

A

a

2

10 000

10 000

2.

Umělá obnova sadbou - první

meliorační a zpevňující dřeviny

Kč/sazenici

A

b

1

12

12

Kč/poloodrostek

A

b

2

30

30

Kč/odrostek

A

b

3

40

40

ostatní dřeviny

Kč/sazenici

A

b

4

8

8

3.

Umělá obnova sadbou - opakovaná

meliorační a zpevňující dřeviny

Kč/sazenici

A

c

1

9

9

ostatní dřeviny

Kč/sazenici

A

c

2

7

7

4.

Ochrana mladých lesních porostů

ochrana kultur proti buřeni

Kč/ha

A

d

1

4 500

4 000

ochrana kultur proti zvěři

Kč/ha

A

d

2

3 500

2 500

ochrana kultur proti klikorohu

Kč/ha

A

d

3

1 000

700

ochrana kultur proti myšovitým

Kč/ha

A

d

4

2 500

2 000

5.

Zřizování nových oplocenek za účelem zajištění

lesních porostů nebo jejich částí se zastoupením melioračních a zpevňujících dřevin 30 % a vyšším

Kč/km

A

e

1

70 000

70 000

6.

Hnojení a vápnění lesních porostů

letecké

Kč/ha

A

f

1

6 000

4 000

pozemní

Kč/ha

A

f

2

2 000

2 000

k jednotlivým sazenicím při výsadbě

Kč/ha

A

f

3

2 000

2 000

 

Tabulka 2: Sazba příspěvku na obnovu, zajištění a výchovu porostů

 

číslo řádku

předmět příspěvku

technické jednotky

indikace

cena lesního pozemku do

lesy

2 Kč/m2

3 Kč/m2

ochranné

zvl. urč.

vojenské

restituční

hospodářské

2

3

O

U

Z

R

H

1.

Přirozená obnova a umělá obnova síjí

meliorační a zpevňující dřeviny

Kč/ha

B

a

1

12 000

12 000

12 000

12 000

12 000

-

12 000

hlavní dřeviny

Kč/ha

B

a

2

10 000

10 000

10 000

10 000

10 000

-

-

2.

Umělá obnova sadbou - první

meliorační a zpevňující dřeviny

Kč/sazenici

B

b

1

9

9

9

9

9

-

9

Kč/poloodrostek

B

b

2

30

30

30

30

30

30

30

Kč/odrostek

B

b

3

40

40

40

40

40

40

40

hlavní dřeviny

Kč/sazenici

B

b

4

6

5

6

4

6

-

-

3.

Umělá obnova sadbou - opakovaná

meliorační a zpevňující dřeviny

Kč/sazenici

B

c

1

-

-

-

-

-

9

-

hlavní dřeviny

Kč/sazenici

B

c

2

-

-

-

-

-

7

-

4.

Zajištění lesních porostů

meliorační a zpevňující dřeviny

Kč/ha

B

d

1

32 000

25 000

32 000

13 000

32 000

-

10 000

hlavní dřeviny

Kč/ha

B

d

2

19 000

15 000

19 000

7500

19 000

-

-

5.

Odstraňování lesních porostů

v rámci rekonstrukce

Kč/ha

B

e

1

-

-

10 000

10 000

10 000

-

10 000

6.

Výchova lesních porostů

do 40 let skutečného věku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

prořezávky

Kč/ha

B

f

1

-

-

4000

4000

4000

-

4000

předmýtní úmyslná těžba

Kč/ha

B

f

2

-

-

3200

3200

3200

-

320



Tabulka 3: Sazba příspěvku na sdružování vlastníků lesů malých výměr

 

číslo řádku

velikost sdruženého majetku v hektarech

technické jednotky

indikace

výměra jednotlivých sdružujících se vlastníků

do 5 ha

do 50 ha

do 150 ha

do 300 ha

A

B

C

D

1.

od 150 do 500

Kč/ha

C

a

1

300

150

100

-

2.

nad 500 a do 1000

Kč/ha

C

b

1

350

200

150

50

3.

nad 1000

Kč/ha

C

c

1

400

250

200

100

 
Tabulka 4: Sazba příspěvku na ekologické a k přírodě šetrné technologie

 

číslo řádku

předmět příspěvku

technické jednotky

indikace

lesy

ochranné

zvl. určení

hospodářské

O

U

H

1.

Vyklizování nebo přibližování dříví lanovkou (viz písm. a)

Kč/m3

D

a

1

80

80

50

2.

Vyklizování nebo přibližování dříví koněm (viz písm. b)

Kč/m3

D

b

1

30

30

20

3.

Vyklizování nebo přibližování strojem (viz písm. c)

Kč/m3

D

c

1

30

30

20

4.

Likvidace klestu štěpkováním nebo drcením (viz písm. d)

Kč/ha

D

d

1

12 000

12 000

12 000

 

Tabulka 5: Sazba příspěvku na podporu ohrožených druhů zvěře 
 

číslo řádku

předmět příspěvku

Technické jednotky

indikace

sazba

1.

vypuštění nakoupených nebo odchovaných jedinců ohrožených druhů zvěře (viz písm. a)

tetřev hlušec

Kč/kus

G

a

1

14 000

tetřívek obecný

Kč/kus

G

a

2

11 000

koroptev polní

Kč/kus

G

a

3

200

drop velký

Kč/kus

G

a

4

20 000

2.

oborní chov

kozy bezoárové

Kč/kus

G

b

1

1500

bílého jelena

Kč/kus

G

b

2

2500

 

Tabulka 6: Sazba příspěvku na vyhotovení LHP v digitální formě

 

číslo

předmět příspěvku

technické jednotky

indikace

sazba

1.

numerická data plánu v digitální formě

Kč/ha

H

1

1

150

2.

numerická a grafická data plánu v digitální formě

Kč/ha

H

2

1

350

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.