Editorial 9/2000

Jan Řezáč

Vážení čtenáři,

školství je téma v našem časopise málo frekventované. A protože začíná nový školní rok, věnovali jsme toto číslo částečně problematice lesnického školství, byť diskuse o úrovni lesnického vzdělávání ne a ne se rozběhnout. Snad tedy několik článků o středních i vysokých lesnických školách někoho podnítí k nějaké replice. Pro inspiraci si dovolím upozornit na článek Franze Schmithüsena o výzvách lesnickému vzdělávání v měnícím se společenském a akademickém prostředí.

Zajímavým příspěvkem ke snahám o přírodě blízké hospodaření je článek Aloise Indrucha “Úloha lesníka v boji proti větrným a sněhovým kalamitám”, který nás upozorňuje na to, že od proklamovaných ideálů k jejich realizaci v provozu je někdy dost daleko. Před časem jsme otiskli článek o odumírání vejmutovky v Labských pískovcích. Dnes na něj reaguje Ing. Kamil Beznoska z Lesní správy Děčín, který se na problém hospodaření s nepůvodní vejmutovkou dívá pohledem provozního lesníka a doporučuje považovat vejmutovku za zdomácnělou dřevinu. Pro mnohé nezáživným čtením bude obsáhlý článek “Transformace a harmonizace norem v lesním hospodářství”. Přesto i tomuto důležitému tématu věnujte pozornost.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.