ŠUMAVSKÝ POHÁR 2001

 

{mosimage}

00REP

ŠUMAVSKÝ POHÁR 2001

Jan Sádlík

Ve dnech 20. - 22.9. 2001 uspořádala Integrovaná střední škola lesnická Vimperk spolu s generálním sponzorem Stihl IX. ročník mezinárodní dřevorubecké soutěže “Šumavský pohár 2001”. Akci podpořilo také pěkné počasí, takže návštěvníci, kteří v hojném počtu navštívili divácky atraktivní soutěž, vytvořili soutěžícím důstojnou kulisu, kterou druhý den pomáhal rozproudit také herec a moderátor Pavel Nový.

MEZINÁRODNÍ OBSAZENÍ

Mezinárodní obsazení soutěže slibovalo zajímavé a sportovně vyhrocené klání. Bohužel výkon závodníků, kteří cestovali do České republiky letadlem, byl znehodnocen tím, že si nemohli vzít s sebou svoje vybavení. Teroristické útoky se tedy projevily negativně také na Šumavském poháru. Mimo osmi českých závodníků se ve Vimperku představilo také 14 zástupců Švýcarska, Belgie, Estonska, Finska, Holandska, Německa a Rakouska.

SOUTĚŽNÍ DISCIPLÍNY

- Výměna řetězu: co nejrychleji vyměnit řetěz na motorové pile.

- Odvětvování: co nejrychleji odvětvit kmen s připravenými umělými větvemi.

- Přesekávání ležícího kmene: co nejrychleji přesekat ležící kmen o průměru 20 cm.

- Házení sekerou: hod házecí sekerou na terč ve vzdálenosti 6 m.

- Přeřezávání ležícího kmene: co nejrychleji přeřezat ležící kmen o průměru 35 m ruční pilou.

- Lezení na stojící kmen: co nejrychleji vylézt na kmen do výšky 10 m a slézt.

- Odřezávání kuláčků nastojato: co nejrychleji odřezat 10 kuláčků ze stojícího kmene o průměru 14-15 cm, přičemž všechny kuláčky musí zůstat na kmenu.

- Rychlostní dráha: co nejrychleji proběhnout dráhu a splnit předepsané úkoly.

- Odřezávání půlkuláčků nastojato: 120 cm vysoký kmen o průměru 14 - 15 cm rozříznout až po bod označený rozhodčími na polovinu a následně z kmene odřezat 5 půlkuláčků, které musí být na přepraveny na liště motorové pily do připravené nádoby.

- Rychlostní odřezávání kuláčů: co nejrychleji odřezat z ležícího kmene o průměru 35 cm motorovou pilou 3 kuláče.

PRŮBĚH SOUTĚŽE

Divácky nejatraktivnější byly u nás málo vídané disciplíny jako přeřezávání kmene ruční pilou nebo přesekávání kmene speciální sekerou, jejíž cena se pohybuje okolo 30 000,- Kč.

Zaslouženou pozornost budily také motorové speciály, které měly s klasickými motorovými pilami společný snad jenom název. Je potom logické, že někteří závodníci dosahovali při přeřezávání časů naprosto jiné kategorie než závodníci s klasickými JMP. Faktem však zůstává, že speciál, jehož cena se pohybuje okolo 80 000,- Kč, využije pouze profesionální závodník, jako je například vítěz Šumavského poháru švýcar Thomas Gerber, který se svým krajanem Toni Fükkigerem na závěr porazil s ruční pilou při přeřezávání ležícího kmene i klasickou pilu motorovou. IX. ročník mezinárodní dřevorubecké soutěže se opravdu vydařil a nám nezbývá nic jiného, než popřát vítězům a pozvat všechny na příští ročník.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

1. Thomas Gerber (Švýcarsko)   193 bodů

2. Toni Fükkiger (Švýcarsko)    119 bodů

3. Karlheinz Dengler (Německo)   102 bodů

4. Johannes Stanzl (Rakousko)   99 bodů

5. Jan Průša (ČR)   99 bodů

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.