Co nového přinesla pravidla poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích pro rok 2001

Ing. Martin Chytrý, Ministerstvo zemědělství ČR

Při každé činnosti v lese se musíme vždy zamyslet nad otázkou, jaký přínos bude mít tato práce pro naše potomky. Naše chyby a přehmaty budou napravovat až příští generace. Statní podpory výrazně usměrňují činnosti prováděné vlastníky lesa. Základní principy poskytování státních finančních prostředků vycházejí ze schválené státní lesnické politiky a již několik let se výrazně nemění. Pravidla schválená Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR jako příloha č.9 zákona č. 491/2000 Sb., o státním rozpočtu České republiky na 2001, obsahují vše co žadatel potřebuje znát k podání žádosti, tj. sazby popř. způsob podpory dané činnosti i závazné formuláře žádostí a jejich přílohy.

Od roku 2001 nabývá platnosti nové státosprávní uspořádání. Na podzim minulého roku jsme volili své zástupce do nových krajů. Tyto kraje budou též vykonávat celou řadu úkonů státní správy v přenesené působnosti, kromě jiného též budou rozhodovat o poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích. Proto budou žádosti podávány na příslušný krajský úřad (v národních parcích příslušnému územnímu odboru Ministerstva životního prostředí, jde-li o pozemky pro obranu státu, Ministerstvu obrany), do jehož působnosti spadá katastrální území, ve kterém je majetek žadatele. Leží-li lesní majetek žadatele v působnosti více sousedních krajů, žádost se podává tam, kde leží větší část lesního majetku.

Sazby finančních příspěvků se oproti roku 2000 nemění s výjimkou sazby za zajištění lesních porostů, která je mírně zvýšena.

V roce 2000 byl poprvé příspěvek poskytován i na poloodrostky a odrostky melioračních a zpevňujících dřevin. Po dobrých zkušenostech loňského roku se tento finanční příspěvek stane trvalou součástí státních podpor.

Poloodrostkem rozumíme pro účely pravidel rostlinu vypěstovanou zpravidla dvojnásobným školkováním, podřezáváním kořenů nebo přesazováním do obalů, případně kombinací těchto pěstebních výkonů s případně tvarovanou nadzemní částí o výšce od 51 cm do 120 cm. Odrostkem rozumíme rostlinu vypěstovanou minimálně dvojnásobným školkováním, podřezáváním kořenů nebo přesazováním do obalů, případně kombinací těchto pěstebních výkonů, s tvarovanou nadzemní částí o výšce od 121 cm do 250 cm. Z této definice vyplývá, že za poloodrostky a odrostky nelze považovat přerostlé sazenice, které splňují požadovanou výšku. Poloodrostek a odrostek musí být vypěstován speciální technologií, což potvrzuje oprávněný pěstitel v listu o původu. Přiznání tohoto příspěvku je dále podmíněno provedením mechanické ochrany těchto poloodrostků a odrostků proti škodám zvěří před podáním žádosti o příspěvek.

Příspěvek na zajištění lesních porostů byl jako jediný zvýšen a je poskytován v roce, kdy jsou splněna kritéria zajištěnosti lesního porostu, tj.:

a.       stromky vykazují trvalý výškový přírůst,

b.      stromky jsou po ploše rovnoměrně jednotlivě nebo skupinovitě rozmístěny a jejich počet nepoklesl pod 80 % minimálního počtu pro obnovu nebo zalesnění,

c.       stromky jsou odrostlé působení buřeně a nejsou výrazně poškozeny.

Stanovení ceny lesního pozemku pro účely přiřazení některých sazeb se v roce 2001 již nebude používat. Nově je součástí pravidel tabulka, která rozděluje soubory lesních typů do tří skupin. Sazby v obnově lesa a na zajištění lesních porostů jsou přiřazeny podle zařazení příslušného souboru lesních typů do skupiny. K této změně bylo přistoupeno z důvodu předpokládaných změn ocenění lesních pozemků.

Sazba u příspěvku na podporu ohrožených druhů zvířat se osvědčila a beze změny platí i nadále. V těchto případech není nutné dokladovat skutečně vynaložené náklady. Pozor však na podmínku, že ohrožené druhy zvěře musí být vypuštěny do honitby nejpozději do 1. listopadu 2001 za účasti zástupce kraje a o vypuštění musí být vyhotoven zápis.

Významná změna je u poskytování příspěvku na zpracování lesních hospodářských plánů. Tyto příspěvky budou nadále poskytovány až v roce schválení lesního hospodářské plánu, nikoliv v roce zpracování, tak jak tomu bylo doposud. V roce 2001 proto může být poskytnut pouze příspěvek žadatelům, kteří z jakýchkoliv důvodů nepodali žádost v roce 2000. Žádost o příspěvek se podává současně s dokladem o schválení a převzetí dat plánu podepsaným příslušným orgánem státní správy lesů.

Žádosti o příspěvky stanovené sazbou musí být podány do tří měsíců po splnění předmětu příspěvku, tj. po dokončení konkrétního výkonu v porostu (např. zalesňování, prořezávka) s výjimkou vyjmenovaných předmětů příspěvků:

Předmět příspěvku

Konečný termín podání žádosti

Přirozená obnova a umělá obnova síjí

29.6.2001

Zajištění lesních porostů

29.6.2001

Sdružování vlastníků lesů malých výměr

30.3.2001

Podpora ohrožených druhů zvěře

29.6.2001

Vyhotovení lesních hospodářských plánů

28.9.2001

Součástí pravidel pro rok 2001 je i přechodné ustanovení, které opět umožňuje uhradit z prostředků roku 2001 příspěvky za práce (pěstební činnost a ekologické technologie), které byly provedeny v závěru roku 2000. Podmínkou je podání žádosti v zákonné lhůtě na tiskopisech platných pro rok 2000.

Příspěvky, které se poskytují na akce podle schválené kalkulace nebo schváleného rozpočtu, jsou stejné jako v minulém roce. Objem požadavků o tyto příspěvky se však každoročně zvyšuje a není ve finančních možnostech rozpočtu tyto požadavky uspokojovat. Proto nebudou v roce 2001 uspokojeny ani všechny žádosti o příspěvky na zajištění mimoprodukčních funkcí lesa, které byly v minulém roce zamítnuty pro nedostatek finančních prostředků. Stejně tak nebudou uspokojeny poprvé podané žádosti v roce 2001, získají však přednostní právo pro jejich uspokojení v dalších letech, pokud budou dodrženy ostatní podmínky dané pravidly.

Termín a podmínky vyúčtování podpořených akcí včetně zachování možnosti doúčtovat práce provedené v listopadu a prosinci v lednu následujícího roku nedoznaly podstatných změn.

Termíny pro podávání žádostí o příspěvky na rozpočtované akce jsou rozděleny podle kritérií do několika skupin.

Předmět příspěvku

Kritérium

Konečný termín podání

Ostatní hospod. v lesích

Rozpracované akce

28.2.2001

 

Neuspokojené akce 2000

28.2.2001

 

Ostatní akce

31.5.2001

Mimoprod. funkce lesa

Kalamity

1.11.2001

a hrazení bystřin

Ostatní akce

31.5.2001

Spolufinancování s fondy EU

Všechny akce

29.6.2001



LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.