PROFESOR HORST KURTH SEDMDESÁTNÍKEM

Prof. Jaromír Čížek

Na přelomu století a tisíciletí vstoupil do osmého věkového stupně v plné svěžesti a tvůrčí práci emeritní pedagog a vědec Technické univer-zity v Drážďanech z tharandtského lesnického učiliště Prof. Dr. habil, Dr.h.c. Horst Kurth. V době svého aktivního působení na vysoké škole významně přispěl k rozšiřování mezinárodních styků mezi lesnickými odborníky v rámci IUFRO i formou přímé spolupráce, a to nejen ve svém oboru, jímž byla hospodářská úprava lesů.

Organizoval výměnné studentské exkurze a studijní pobyty mladých vědeckých pracovníků, ale také výměnu pedagogů k dlouhodobým přednáškovým pobytům. Významná byla např. výměna myšlenek s tehdejším profesorem brněnské lesnické fakulty B. Doležalem (v otázce prostorové úpravy intenzivně obhospodařovaných lesů), nebo s nynějším profesorem pražské lesnické fakulty J. Koubou (tehdy pracovníkem Vědeckého lesnického ústavu v Kostelci n. Č. lesy, v otázce úpravy základního modelu reprodukce lesů, jejichž věková struktura je stále narušována nahodilými vlivy).

H. Kurth se narodil 13. 12. 1930, lesnickou fakultu v Tharandtu absolvoval v roce 1953 jako diplomant prof. Hegera, po sedmiletém působení v ústavu HÚL vedeného Prof. Branekmeisterem byl promován doktorem lesnických věd, po tříletém působení v hospodářsko-úpravnické praxi byl povolán zpět na fakultu, v roce 1970 habilitoval a jako řádný profesor převzal vedení ústavu, svého času založeného Heinrichem Cottou. V roce 1984 obdržel čestný doktorát na univerzitě v Helsinkách.

Prof. Kurth je až dosud autorem asi 250 odborných a vědeckých publikací, k nejvýznamnějším patří jeho obsáhlá učebnice hospodářské úpravy lesů (zpracovaná s D. Geroldem a R. Ulbrichtem). Osvědčil se nejen jako výborný pedagog, který dovedl své studenty nadchnout pro zvolené povolání, ale na početných zahraničních pracovních cestách téměř po celém světě i jako obratný lesnický diplomat. V tomto duchu působí dodnes, v rámci IUFRO se snažil a snaží mj. zdokonalit lesnickou terminologii a definice pojmů v průmětu do 7 světových jazyků (vyšlo ve spolupráci s O. Griessem ve Vídni v roce 1998).

Jubilant sám považuje za štěstí, že se mohl půl století cílevědomě, kriticky i sebekriticky podílet na světovém lesnickém dění, vždy se správnou dávkou skepse, ale i optimismu a víry v budoucnost. Budiž mu přáno ještě dlouho pokračovat!

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.