ČESKÉ LESNICTVÍ V ZAHRANIČNÍM TISKU

Ing. Robert Klán, Mgr. Eva Krupičková

V rámci vstupu České republiky do Evropského společenství věnoval německý lesnický časopis Forst und Holz, 56/2001, ve svém květnovém čísle pozornost našemu lesnictví. Na stránkách tohoto čísla představili čeští lesníci stav, vývoj a problémy tohoto oboru.

Stručný úvod Ing. P. Rybníčka, náměstka pro lesnický výzkum při Ministerstvu zemědělství ČR, zahajuje sérii těchto článků. Lesnickou politiku v České republice po roce 1990 nastiňuje J. Vašíček. Jeho článek přibližuje čtenářům nový lesní zákon, koncepci lesnické politiky a roli lesa v současné době. K. Vančura ve svém článku “Lesnictví v Česku a nová organizační struktura” v návaznosti na předchozí příspěvek podává všeobecné informace o struktuře českých lesů, plánovaných změnách, o přípravách na vstup do Evropské unie, představuje státní podnik Lesy České republiky a uvažuje o významu vlastnictví lesů státem. Také stručně připomíná lesnické organizace a sdružení. Článek V. Henžlíka “Přírodní růst a ekonomické podmínky českých lesů” přináší některé konkrétní údaje z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, další článek od P. Sýkory informuje o systému vzdělávání lesníků. Autoři K. Vančura a P. Zahradník vypracovali obsáhlejší článek o lesnickém výzkumu v České republice od samých počátků v minulém století až do současnosti včetně zhodnocení spolupráce s Německem. Přírodní bohatství skryté v lesích a jejich ochranu popisují K. Friedl a J. Vybíral na příkladu výchovy aluviálního lesa v blízkosti soutoku Moravy a Dyje. Také V. Tesař zpracovává ekologické hospodaření v lesích České republiky na příkladech. Poslední článek od M. Chytrého hodnotí postavení lesnického hospodářství v rámci národní ekonomiky.

Většina článků je doplněna buď tabulkami, nebo grafy, ale i černobílými a barevnými fotografiemi. Příspěvky jsou samozřejmě v němčině, jsou však doplněny krátkým anglickým abstraktem.

PUBLIKAČNÍ ČINNOST VÚLHM

V tomto roce vydal VÚLHM již tři sborníky z různých akcí, pořádaných v loňském i v letošním roce. V tomto příspěvku Vás stručně seznámíme s jejich zaměřením a obsahem.

Ve výzkumné stanice Opočno se ve dnech 19. až 21. listopadu roku 2000 konal seminář, zabývající se oceňováním lesních produktů a služeb. Seminář se soustředil na stav oceňování v lesnictví a na způsoby a prostředky včleňování výsledků do celkových ekonomických zdrojů, na mimotržní lesní produkty a služby s tržním dopadem, na imateriální lesní produkty a služby a na prodej netržních lesních produktů a služeb. Publikace SEMINAR ON VALUATION OF FOREST GOODS AND SERVICES vychází v angličtině na 136 stranách. Obsahuje tyto příspěvky:

Karel Vančura: Introductory notes and basic information on Czech Forests (Úvodní poznámky a základní informace o českých lesích)

Merlo, M.: Attempts towards the definition of the total economic value (TEV) of European forests (Pokusy o definici úplné ekonomické hodnoty evropských lesů)

Millan, J. S.: The Mediterranean forest externalities project (Projekt středozemních lesů)

Vliet, K. van: Policy restrictions and incentives for marketing of recreational and environmental forest goods and services (Politická omezení a podněty při obchodování s rekreačními a ekologickými lesními produkty a službami)

Naskali, A.: Biological diversity and sustainable use (Biologická diverzita a trvalý užitek)

Morávek, F.: Non-market forest services in the program 2000 of Forests of the Czech Republic, s. e. (Netržní lesní služby v programu 2000 Lesů ČR, s. p.)

Matějíček, J.: Current status in valuation of the forest production role in the Czech Republic (Současný stav oceňování úlohy lesnické produkce v České republice)

Šišák, L.: Problems of valuation of non-market forest services in the Czech Republic (Problémy oceňování netržních lesních služeb v České republice)

Blujdea V. - Dragoi, S.: General overview on the forest products and services in Romania (Všeobecný pohled na lesní produkty a služby v Rumunsku)

Noriega, A. B.: Valuation of forest goods: non-wood forest products in Spain (Oceňování lesních produktů: netržní lesní produkty ve Španělsku)

Seják, J.: Economic valuation of environmental functions of a territory (Ekonomické ocenění ekologické funkce území)

Vyskot, I.: Ecosystem approach, quantification and evaluation of functions of forests (Ekologický přístup, kvantifikace a ocenění funkcí lesa)

Macků, J.: System of comprehensive evaluation of forest land (Systém jednotného ocenění lesní půdy)

Lubbe, M. van der: The art of forest valuation. Methods to value goods and services .... and what else? Oceňování lesa. Metody pro ocenění produktů a služeb .... a co dál?

Další příspěvky

Alvarez, M. - Field, D. B.: Forest values -literature review (Hodnoty lesa - literární přehled)

Alvarez, M. - Field, D. B.: A review of the methodologies applied in forest ecosystem management to estimate natural resources values (Přehled metodologií ocenění hodnot přírodních zdrojů v lesním hospodářství)

Dragoi, S.: Timber pricing system in the Romanian market economy (Cenový systém dřeva v rumunské tržní ekonomii)

Senyaz, A.: New approaches to valuation of forest goods and services in Turkey (Nové přístupy k oceňování lesních produktů a služeb v Turecku)

Sborník je opatřen stručným závěrem a seznamem účastníků.

Další informace o publikacích v knihovně VÚLHM poskytne Ing. J. Cikánková (tel. 02/579 216 43, l. 238, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) a informace o publikační činnosti Mgr. E. Krupičková (tel. 02/579 216 43, l. 242, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.