ČESKÝ SYSTÉM CERTIFIKACE LESŮ

Prof. Ing. Josef Gross, CSc. - předseda Rady Národního certifikačního střediska
Ing. Jaroslav Tymrák - vedoucí Národního certifikačního střediska

Certifikace lesů je v současné době velmi intenzivně diskutovaným tématem v Evropském i světovém kontextu a je vnímána jako jeden z klíčových nástrojů podpory trvale udržitelného hospodaření v lesích. Zásadně se tak zvyšuje význam certifikace lesů jako marketingového nástroje, tzn. poskytování informací a garancí o ekologických kvalitách výrobků ze dřeva směrem k našim zákazníkům a konečným spotřebitelům.

Existuje celá řada certifikačních systémů s národní nebo mezinárodní působností, přičemž současné světové trendy ukazují na nutnost nalezení mechanismů pro vzájemné uznávání těchto systémů. Příkladem tohoto přístupu je Celoevropský systém certifikace lesů (PEFC - Pan European Forest Certification).

HISTORIE DISKUSÍ O CERTIFIKACI LESŮ V ČESKÉ REPUBLICE

Česká republika se zabývá certifikací již od poloviny 90 let, kdy byla ministrem zemědělství jmenována pracovní skupina pro certifikaci lesů. Její činnost vyústila v navržení principů certifikačního systému a v roce 1998 zahájení činnosti Národního certifikačního střediska (NCS) Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL). K dnešnímu dni byl podle těchto standardů certifikován více než 1 mil. ha lesů, převážně ve vlastnictví státu, obcí a velkých soukromých vlastníků.

ČESKÝ SYSTÉM CERTIFIKACE LESŮ

V červnu 1999 Česká republika vstoupila jako zakládající člen do Celoevropského systému certifikace lesů (PEFC - Pan European Forest Certification) a v souvislosti s tímto krokem byla zahájena práce na vytvoření Českého systému certifikace lesů, který by plně vyhovoval požadavkům kladených touto organizací na tržně orientované certifikační systémy. Český systém certifikace lesů byl vytvořen Radou NCS za účasti všech zájmových skupin a oficiálně schválen v prosinci roku 2000.

Český systém certifikace lesů:

- je národním a nezávislým certifikačním systémem,

- je věrohodným a transparentním systémem vytvořeným za účasti všech zájmových skupin,

- je postaven na základech mezinárodních rezolucí a dokumentů (Rio de Janeiro 1992, Helsinky 1993, Lisabon 1998, konvence Mezinárodní organizace práce, obecné požadavky na certifikaci Mezinárodní standardizační organizace - ISO, apod.),

- respektuje národní podmínky,

- je finančně přijatelný bez ohledu na velikost nebo druh vlastnictví.

REGIONÁLNÍ CERTIFIKACE LESŮ

Český systém certifikace lesů využívá principu regionální certifikace lesů, tzn. že certifikační orgán posuzuje shodu hospodaření s kritérii v rámci územní jednotky - regionu bez ohledu na majetkové hranice. V maximální míře jsou využívány výsledky již stávajících průzkumů, monitoringů, statistických šetření a datových zdrojů lesních hospodářských plánů a osnov a v budoucnu i letos zahájené inventarizace lesů.

Cílem regionální certifikace lesů je:

- nabídnout účast všem vlastníkům bez rozdílu velikosti lesního majetku,

- zajistit finanční efektivnost certifikace,

- umožnit posuzování kritérií, která nejsou hodnotitelná na úrovni individuálního vlastnictví (bez dostatečné výměry).

Certifikačním orgánem je nezávislý komerční subjekt, který pro nabízení těchto služeb získal akreditační osvědčení vystavené Českým akreditačním institutem (ČIA). Členství ČIA v evropských a světových akreditačních organizacích (European co-operation for Accreditation) zajišťuje jednotné postupy a vzájemnou uznatelnost výsledků akreditace.

Žadatelem o regionální certifikaci lesů je organizace zastupující vlastníky příslušného regionu. V současné době zástupci státních i soukromých lesů jednají o vytvoření žadatele a zahájení procesu regionální certifikace lesů.

Vzhledem ke skutečnosti, že v České republice dosud není funkční regionální struktura, umožňují dokumenty Českého systému certifikace lesů certifikovat území České republiky jako jeden region. Předpokládá se, že změny ve státosprávním uspořádání a fungování nově zřízených krajů v budoucnu zcela jistě ovlivní i definici regionů pro účely certifikace lesů.

Regionální certifikát zahrnuje lesy všech vlastníků lesů, kteří se dobrovolně přihlásili k regionální certifikaci lesů a zavázali se k trvale udržitelnému hospodaření v lesích.

ÚČAST VLASTNÍKŮ LESŮ V REGIONÁLNÍ CERTIFIKACI LESŮ

Vlastník lesa, který bude mít zájem využívat certifikace lesů, tzn. používat logo a prohlášení o certifikovaných lesích, se musí dobrovolně přihlásit k regionální certifikaci lesů a zavázat se tímto dodržovat kritéria trvale udržitelného hospodaření definovaných dokumenty Českého systému certifikace lesů. Jednotliví vlastníci lesů získávají “osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů”, které konstatuje závazek vlastníka hospodařit podle definovaných kritérií a jeho příslušnost k certifikovanému regionu. Držitelé tohoto osvědčení jsou předmětem pravidelné prověrky hospodaření formou interních nebo externích auditů. Myšlenka regionální certifikace tedy umožňuje vlastníkům lesů společně žádat o certifikaci lesů a rozdělit tak náklady s certifikací spojené. Zároveň však přináší společnou zodpovědnost při plnění stanovených kritérií a společné jsou také důsledky vyplývající ze zjištěného nesouladu nebo porušování daných kritérií.

ČINNOST NÁRODNÍHO CERTIFIKAČNÍHO STŘEDISKA V SYSTÉMU

Národní certifikační středisko nebude vykonávat činnost certifikačního orgánu. Tato funkce je ponechána nezávislým komerčním subjektům plně v souladu s postupy jiných certifikačních systémů a standardů (ISO 9000, 14001, atd.).

Národní certifikační středisko bude zajišťovat formou služby pro žadatele o regionální certifikaci následující činnosti:

a) sběr dat a přípravu nezbytné dokumentace,

b) informační servis pro vlastníky,

c) účast vlastníků lesů v regionální certifikaci a vydávání “Osvědčení o účasti”,

d) pravidelné prověrky hospodaření jako interní audit systému.

UZNÁNÍ ČESKÉHO SYSTÉMU CERTIFIKACE LESŮ V RÁMCI PEFC

Český systém certifikace lesů byl předložen v prosinci 2000 Radě PEFC s žádostí o jeho uznání. Na základě posouzení a závěrečné zprávy firmy Indufor, Oy z Finska doporučila správní rada PEFC Český systém certifikace lesů ke schválení. Konečný výsledek hlasování bude oznámen 14. června 2001 a zajistí Českému systému certifikace lesů plné uznání s obdobnými evropskými i mimoevropskými systémy. Zároveň umožní označovat výrobky pocházejících z lesů certifikovaných podle Českého systému certifikace lesů společným logem PEFC.

PEFC - CELOEVROPSKÝ SYSTÉM CERTIFIKACE LESŮ

Rada PEFC (PEFC Council) je nezávislá nezisková organizace podporující nezávislou certifikaci trvale udržitelného hospodaření, tj. ekologicky vhodného, sociálně prospěšného a ekonomicky životaschopného hospodaření v lesích. Tento cíl je dosahován prostřednictvím nezávislých certifikačních systémů vytvořených na národní nebo regionální úrovni. PEFC vytváří institucionální rámec pro vzájemné uznávání takto vytvořených systémů a poskytuje společné logo pro označování výrobků pocházejících z takto certifikovaných lesů.

Rada PEFC má v současné době 16 řádných členů: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Lotyšsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a Kanada. Žádost o přijetí za řádného člena předložili také USA a Itálie. Členstvím Kanady a žádostí USA o členství již systém PEFC přesáhl hranice starého kontinentu a roste jeho význam při při formování budoucí celosvětové podoby certifikace lesních zdrojů. Rada PEFC zatím uznala certifikační systémy pěti zemí a celková výměra lesů certifikovaných pod společnou hlavičkou PEFC přesahuje 34,6 mil. ha.

PEFC ČESKÁ REPUBLIKA- NÁSTUPCE RADY NCS

V současné době je Rada NCS jako národní řídící orgán PEFC v České republice transformován do samostatné právnické osoby - zájmového sdružení právnických osob s názvem PEFC Česká republika.

Předmětem činnosti tohoto orgánu je:

- schvalování a revize standardů Českého systému certifikace lesů,

- prezentace a propagace Českého systému certifikace lesů,

- reprezentace v Radě PEFC a zajišťování vzájemného uznávání s ostatními certifikačními systémy.

Členská základna PEFC Česká republika je rozdělena do 3 členských komor (1) vlastníci lesů, (2) dřevozpracující průmysl a (3) ostatní zájmové skupiny, přičemž každá z těchto komor má rovnocenný podíl rozhodovacích pravomocí v orgánech PEFC Česká republika.

DALŠÍ KROKY V PRAKTICKÉM ZAVEDENÍ CERTIFIKACE LESŮ V ČR

V průběhu letošního roku by se měly uskutečnit následující kroky vedoucí k plnému funkčnímu zavedení Českého systému certifikace lesů v praxi:

- vytvoření žadatele o regionální certifikaci,

- příprava dokumentace pro certifikaci lesů,

- příprava a testování postupů pro účast vlastníků lesů,

- certifikační audit,

- přistupování a účast individuálních vlastníků.

Účast individuálních vlastníků je stále pokračující proces nárůstu počtu vlastníků a celkové výměry lesů, ve kterém se dá předpokládat, že bude postupovat od vlastníků velkých výměr k vlastníkům menším.

ZÁVĚR

Česká republika prostřednictvím Ministerstva zemědělství a později Rady NCS uskutečnila dvě základní rozhodnutí, která je možné považovat za zásadní:

- vytvořit národní nezávislý certifikační systém respektující místní podmínky,

- přistoupit k procesu PEFC a prostřednictvím něho zajistit mezinárodní uznání národního systému.

Těmito rozhodnutími byly vytvořeny základní předpoklady pro vznik a fungování Českého systému certifikace lesů, který bude:

- zvyšovat úroveň hospodaření v lesích,

- důvěryhodnou a transparentní garancí “správného” hospodaření pro spotřebitele výrobků ze dřeva,

- finančně přijatelný bez finančních bariér pro určitou vlastnickou skupinu s ohledem na velikost nebo druh vlastnictví.

Kontaktní adresa:

Národní certifikační středisko ÚHÚL
Nábřežní 1326
250 44 Brandýs nad Labem
Tel: 0202/80 01 95, Fax: 0202/80 24 34,
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.uhul.cz/ncs; www.pefc.org

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.