TECHNOLOGIE BCC

Redakce

V červnovém čísle jsme Vás informovali o školkařské společnosti Dendria z Nového Města pod Smrkem v souvislosti se zaváděním provozu první plnící a osévací linky z produkce švédské firmy Bjoerkmar construction & consulting AB (BCC) v České republice. A protože hlavní náplní našeho časopisu je seznamovat čtenáře s novými metodami zaváděnými v našem lesním hospodářství a jejich praktickými dopady pro lesnickou praxi, přinášíme Vám první poznatky o této moderní technologii.

TECHNOLOGICKÝ POSTUP

Substrát, který linka automaticky plní do sadbovačů zvoleného typu a velikosti, se míchá a vlhčí podle potřeby ve velkém zásobníku. Po naplnění a vytvoření důlku se sadbovač oseje semenem vhodným pro zvolený typ sadbovače. Ve společnost Dendria, jak nám vysvětlil její jednatel Ing. Ivo Machovič, sejí do každé buňky sadbovače vždy dvě semena. To je dáno snahou snížit ztráty vlivem nižší klíčivosti a faktem, že je efektivnější a ekonomičtější vyjednotit jednotlivé sadbovače, než se spoléhat na klíčivost vybraných semen prvních jakostí. Oseté sadbovače jsou umístěny na kovové rámy ve fóliovnících a semenáčky pěstovány na tzv. vzduchovém polštáři, který zamezuje deformacím kořenového systému. Fóliovníky jsou vybaveny zavlažovacím systémem, do kterého lze přidávat v případě potřeby také tekutá hnojiva. Příznivé klima ve fóliovníku umožňuje semenáčkům rychlý růst. Koncem léta jsou fóliovníky odkryty, aby mohly sazenice a semenáčky řádně vyzrát. V případě, že je třeba semenáčky přesadit do většího obalu a dopěstovat na krytokořenné sazenice, používá Dendria znovu linku BCC. Na lince jsou substrátem naplněny sadbovače o zvolené velikosti. Dalším technologickým prvkem však není osetí, ale vyhloubení otvoru odpovídajícímu rozměrem obalu krytokořeného semenáčku. Osázení sadbovače semenáčky je pak manuální.

MOŽNOSTI BCC TECHNOLOGIE

Kapacita BCC linky ve společnosti Dendria není zatím stoprocentně využita. Vše samozřejmě záleží na poptávce. Otevírají se tu však zajímavé a možnosti pro další pěstitele. Mohou využít volné kapacity a nechat si oset své sadbovače (BCC, tablety Jiffy) a dále je pěstovat podle svých možností nebo nakoupit předpěstované semenáčky, které mohou dále dopěstovat klasickými metodami. Ing. Machovič nám potvrdil, že krytokořenné semenáčky vypěstované metodou BCC by mohly být při prodeji přibližně ve stejné cenové relaci nebo jen o málo dražší než semenáčky prostokořenné. Pěstování pomocí BCC technologie je natolik intenzivní, že při použití vytápěného skleníku je možno vypěstovat za jeden rok semenáčky ve dvou cyklech.

VÝHODY BCC TECHNOLOGIE

Zásadní pozitivum spatřujeme v tom, že BCC sadbovače si uchovávají všechny klady obalované sadby, ale oproti ostatním technologiím nedochází k zásadním deformacím kořenového systému. Řeší tak jeden ze základních problémů obalované sadby, který bránil jejímu širšímu použití. Dalším je cena. Možná, že i tento problém technologie BCC vyřeší. Díky vysoké intenzitě pěstování, je reálné v našich podmínkách vypěstovat krytokořenné semenáčky a sazenice hlavních dřevin, odpovídající kvalitou nové normě ČSN 48 2115, za jeden nebo dva roky. Odpadá tak mnoho drahé manuální práce. Je pravděpodobné, že při dostatečném množství krytokořenného sadebního materiálu, vyprodukovaného touto metodou, klesne jeho cena na úroveň prostokořenného sadebního materiálu. Na konkrétní údaje si však musíme počkat, protože první BCC linka funguje u nás teprve od března tohoto roku. S dalšími praktickými informacemi se na stránky našeho časopisu určitě vrátíme.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.