Ceny dříví a ekonomika LH

Připravil Jan Klíma

O tom, že situace na trhu dřívím nenechává mnoho firem v klidu, vypovídá hojná účast na celostátním semináři s názvem Ceny dříví a ekonomika lesního hospodářství pořádaného ve středu 11. června Českou lesnickou společností ve spolupráci s MZe a LF ČZU v Praze v jednacím sále SOU lesnického ve Svobodě nad Úpou.

Cesta ke zlepšení situace povede pouze za přispění všech složek lesnicko dřevařského komplexu, a proto výběr přednášejících a jejich referátů obsáhl uvedenou problematiku rovněž zeširoka. Potřebné informace lze získat ze sborníku semináře, a protože se do jednotlivých referátů nemůžeme ponořit více, uvedeme pouze některé nosné body a myšlenky tohoto setkání. Některé aktuální příspěvky se budeme snažit otisknout celé v příštích číslech LP.

Odborný garant semináře doc. Ing. Luděk Šišák, CSc., z LF ČZU v Praze, otevřel dopolední část semináře referátem Ceny dříví a ekonomická efektivnost lesního hospodářství. V úvodu obhájil význam dřevoprodukční funkce lesa jako rovnocenné složky funkcím netržním, jejichž význam se v pohledu nelesnické veřejnosti zvyšuje. Uvedl, že vše, co člověk k životu materiálně potřebuje, pochází z produkčních funkcí environmentálních zdrojů. Globalizace trhu a ekologizace zájmů výrazně ovlivní dřevoprodukční funkci. Je-li jedna část sektoru omezována požadavky, je nucena tato zvyšovat náklady a snižuje se jí zisk. Doc. Šišák uvedl příklad, kdy v roce 1999 dosáhl objem dřevní produkce 19,6 mld. Kč. Daná produkční funkce živila 33,3 tis. pracovníků v sektoru LH. Za předpokladu, že se celá uvedená hodnota převede na živou práci v ČR, pak při průměrné měsíční mzdě 12,7 tis. Kč (1999) živila dřevoprodukční funkce lesa 128,9 tis. pracovníků, což je 2,75 % zaměstnanců všech sektorů ČR.

Druhý z odborných garantů semináře Ing. František Dejnožka doplnil svůj referát Cenový vývoj dříví-důsledky a prognóza úvahou nad motivací investovat do dřevozpracujícího průmyslu v ČR. Zmínil, že 60 % nákladů na výrobu 1 t celulózy tvoří dřevo, přičemž na výrobu 1 t se ho spotřebuje 5,6 m3. Náklady na 1 t celulózy jsou cca 10 000 Kč. Tržní cena se pohybuje mezi 12 000—24 000 Kč/t. V uplynulém roce byla tržní cena na spodní uvedené hranici. Uvedení nové celulózky do provozu stojí cca 12—14 mld. Kč, přičemž morálně zastarává za deset let. Výše marže je pro umístění investice rozhodující, a pokud návratnost není, posouvají se finanční prostředky směrem dále na východ a rovnováha LDS se naruší. Je tedy nutné vytvořit i dobré podmínky pro zpracovatele (zejména dlouhodobými smlouvami a cenovou politikou), protože další kapacity v ČR umístěné jsou jistou budoucností pravidelných odběrů suroviny. Ing. Dejnožka uvedl, že další kapacita, mimo investice v Paskově, může vzniknout v jižních Čechách.

Ing. Martin Chytrý z MZe se věnoval Postavení České republiky na evropském trhu se dřívím. Označil český trh se dřívím jako úzce regionální. Z údajů vyplývá, že je v Evropě nadprodukce dříví a objemy, které těží ČR, Evropa nepotřebuje. Slovy přednášejícího “pokud ČR přestane těžit, Evropa si toho ani nevšimne”. Cena dříví se bude tvořit v zemích největších producentů této suroviny, čili převážně v Rusku, Švédsku a Finsku. Jako nutnost označil kalkulovat ceny v eurech a vytvářet rezervy pro případná kurzovní rizika.

Ing. Václav Kupčák, CSc., z LDF MZLU v Brně přednesl příspěvek na téma Trh se surovým dřívím a ekonomika dřevařských podniků. Uvedl, že stávající pilařské kapacity jsou o 30—35 % vyšší, než je disponibilní množství suroviny v ČR, počítáme -li u středních a velkých pil s dvousměnným provozem.

Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc., pojednal o Aktuálních problémech tvorby cen surového dříví v ČR. Tomuto tématu již věnoval prostor na stránkách Lesnické práce v rubrice Ceny dříví. V závěru svého referátu doporučil, aby prohlubování cenové statistiky a zvyšování její teoretické a praktické úrovně byla ze strany odvětvových orgánů, lesnických zájmových organizací a sdružení, výzkumných pracovišť a odborných škol věnována vyšší pozornost přiměřená jejímu významu.

Očekávaný vývoj pilařského průmyslu v ČR a jeho vliv na ceny dříví - na toto téma za Společenstvo dřevozpracujících podniků v ČR hovořil Ing. Petr Pražan. Aktualizoval příspěvek otištěný ve sborníku, neboť od jeho vydání nastala zásadní změna v prognóze vývoje cen řeziva třetího čtvrtletí. Ing. Pražan na semináři předpověděl výrazný problém s odbytem řeziva a výrazný pokles tržeb ve třetím čtvrtletí, kdy se ceny sníží o 4—5 %. Od tohoto se bude odvíjet i situace ve čtvrtém čtvrtletí. Oslabení dolaru způsobilo intenzivnější odbývání dříví a řeziva určeného původně pro trh USA na evropském trhu.

Co se týče dalšího vývoje zpracování pilařské kulatiny v příštích 5—12 letech v ČR, existuje několik scénářů, ale vývoj v okolních zemích ukazuje nejpravděpodobněji na následující průběh:

- Dojde k dalšímu růstu velkoprodukce (nad 100 tis m3 pořezu/rok) ze současných 4—5 závodů na 7—10 podniků. K tomu může dojít pouze za účasti zahraničního kapitálu. Otázkou je, jak velký zájem o tyto investice bude.

- V oblasti malých a středních kapacit dojde na mnoha místech ještě k redukci jejich počtu a postupně se budou přeorientovávat na produkci, kterou mohou do určité míry konkurovat velkopilám, a budou se snažit o maximální účelový prodej řeziva tuzemským zákazníkům. I zde se bude produktivita zvyšovat.

- Velmi malé kapacity (do 3000 m3/rok) budou nadále vznikat i zanikat. Výhodu mají v nízkých provozních nákladech, nevýhodu pak v neschopnosti zkompletovat včas střední a větší zakázky. Mohou dobře fungovat při realizaci pořezů ve mzdě.

Zásadní vliv na ceny pilařské kulatiny bude mít vývoj kursu koruny před i po vstupu ČR do EU - určitou stabilizaci může přinést až pevné zafixování Kč k euru dva roky před jeho zavedením v ČR. Druhým největším vlivem na ceny bude stav odbytu kulatiny a řeziva v okolních zemích, kde může dojít jak ke zvýšení, tak i ke snížení vývozu a dovozu kulatiny a řeziva. Třetím vlivem bude prosperita ekonomiky v ČR a na ni navazující vývoj spotřeby dřeva.

Ing. Borek Nejezchleb na závěr referátní části přednesl příspěvek, který se zabýval Ekonomikou ŠLP Křtiny ve vazbě na ceny dříví.

V odpolední části semináře se v nabitém sále SOU odvíjela diskuze k předneseným referátům, v níž někteří s prezentovanými informacemi souhlasili, jiní ne - tak jak to ostatně v diskuzi bývá.

Ing. Příkaský poukázal na fakt, kdy je ekonomika provozu harvestorů v současnosti horší než u holosečí prováděných klasickou technologií, avšak s mzdovým přiblížením úrovní EU se tento poměr obrátí.

Pokud bychom měli jmenovat pouze jednu věc za mnohé, na které se přednášející i diskutující shodli, byla by to jistě nutnost podpory dříví jako ekologické a obnovitelné suroviny - zahrneme-li do ceny cihly, kamene či betonu škodu způsobenou na životním prostředí, nutně vychází dřevo z tohoto porovnání lépe a je potřeba vyvinout tlak na stát, aby tuto surovinu efektivně podpořil.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.