1. ročník turnaje v malé kopané o Pohár LP

Jan Klíma

Povětrnostní nejistota pátečního dne jako by ladila s nejistým výsledkem turnaje v malé kopané. Všechny týmy přijely 12. září na černokostelecké fotbalové hřiště s ambicemi, avšak zvítězit mohl pouze jeden. Který z jedenácti to bude, nemohl ráno říci nikdo, stejně jako nikdo nedokázal předpovědět, zda se na zem snese v éteru pověšený déšť.

Družstva již znala, na koho ve skupinách narazí, protože ruka Ing. Andrey Pondělíčkové rozlosovala družstva do skupin již s třídenním předstihem. To, zda je los dobrý, či nepříznivý nemohl nikdo tušit, jednotlivé týmy spolu totiž ještě nikdy síly a fotbalový um neměřily. To je specifikum prvního ročníku čehokoliv - očekávání může být veliké, rovněž tak veliké může být i zklamání.

Po stručném připomenutí pravidel malé kopané začaly úporné boje v základních skupinách. Jelikož před turnajem po tři dni pršelo a vlastník travnatého hřiště měl o povrch hrací plochy obavu, hrálo se na hřišti škvárovém. A tak zatímco se čerstvě posekaná tráva smála a těšila se na příjemné poškrábání špunty kopaček při víkendovém mistrovském utkání, kolena účastníků pátečního turnaje plakala krví na šedočerném kolbišti.

Skupina A

V této skupině se vzájemně utkali Silvaco, a.s., jeden ze dvou hlavních partnerů turnaje, Kůrovci, jinak také spojené družstvo společnosti L.E.S. CR a dvě družstva studentů z LF ČZU v Praze. Skupina byla poměrně vyrovnaná a žádné ze soupeřících družstev nedokázalo pro sebe urvat všechna tři vítězství, když poslední ze skupiny uhrál alespoň bod za remízu. Z prvního místa postupovali SILVACO, a.s., a do baráže o jediné postupové místo do závěrečných vyřazovacích bojů se probili 1. BC, čili bývalí bakaláři z LF ČZU.

Skupina B

Ze skupiny B přímo postupovali hráči Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS), když dostali pouze jednu branku od u VLS hostujícího útočníka Tomáše Broukala. Se dvěma výhrami do baráže postupovala ve žlutých dresech hrající LS Klášterec nad Ohří. Na VLS a družstvo Lesnické práce zbyl alespoň mírný pocit uspokojení, že pokoření není až tak hluboké, neboť ve vzájemném utkání se rozešli bezbrankovým smírem.

Skupina C

Černý Petr ve velmi náročné skupině zbyl na Správu LH Radoslava Kinského, zatímco přímo postupující, druhý z hlavních partnerů turnaje, CE WOOD a druzí ve skupině - SLŠ Trutnov - se mohli těšit na další utkání.

Baráž o jediné postupové místo

Zatímco se v základních skupinách hrálo dvakrát 12 minut, utkání v barážové skupině byla zkrácena na 2 x 5 minut. Trutnováci v barážové skupině nedostali gól, ale také se jim nepodařilo žádný vstřelit. Klíčovým se proto ukázalo střetnutí Kláštereckých a 1. BC. V základní hrací době vyrovnaného utkání oba týmy překonaly jednou soupeřova brankáře, a tak se rozhodovalo v pokutových kopech. Příjemnější pocit z rozvlněné sítě za brankářem nakonec měli hráči 1. BC.

Semifinále

Předem vyhlášená dvě udělovaná třetí místa zaručovala účastníkům semifinále stupně vítězů, nicméně od počátečního hvizdu se při obou semifinálových utkání odehrály souboje ve strhujícím tempu. Nestranným losem postavila soupeře proti sobě art direktorka Lesnické práce Alena Pecháčková.

1. BC zřejmě pod tíhou únavy z náročných barážových bojů nedokázali příliš dlouho vzdorovat dokonale sehranému týmu CE WOOD a podlehli 1:6. Vítězové skupin A a B, SILVACO a HLDS se utkali vzápětí. Po odehrání dvaceti čtyř minut postupovali hráči HLDS s vítězstvím 3:1 do finále.

HLDS vs. CE WOOD

Čtyřiadvacet minut kvalitní malé kopané. Tolik se dá napsat k základní hrací době, kdy žádné z mužstev nevstřelilo branku. V jednu chvíli divák musel přiznat, že by si vítězství zasloužili hráči CE WOOD, aby o několik minut později názor změnil a zásluhu připsal hráčům HLDS v červených dresech. Svůj pocit musel každý z diváků měnit v průběhu zápasu ještě několikrát, až nakonec mohl konstatovat, že utkání bylo nesmírně vyrovnané. Čtyřiadvacet minut kvalitní malé kopané s výsledkem 0:0.

V prodloužení se sice nehrálo na náhlou smrt, ale dalo se předpokládat, že kdo vstřelí gól, odveze si domů vítězný pohár a putovní dubový Špalek Lesnické práce. O utkání rozhodla prudká, avšak přímo z rohu umístěná střela Petra Samka, která byla jeho šestou trefou v turnaji.

Lesnická práce

Fotbalovým myšlením, vytříbenou kopací technikou dozdobenou jemnými finesami vedení míče, obětavým brankářem a sehraností oplývající tým Lesnické práce nenašel recept na brutální, hanebně přímočarý venkovský fotbal protivníků a v celém průběhu turnaje nevsítil ani jediný gól. Jediný bod, který tento jinak brilantní tým uhrál s družstvem VLS, stačil pouze na to, aby si pořadatelé uvědomili, že je nutné vypsat zvláštní kategorii, ve které by družstvo bylo po zásluze oceněno. Hráči Lesnické práce poslední sice neskončili, avšak při vyhlašování byl tento tým ze zbylých přítomných jednoznačně nejhorší, a tak získal cenu útěchy pro nejhorší mužstvo. Při podrobné analýze celého vystoupení souboru vyhodnotili hráči LP, že vyrukovat na soupeře pouze s jedinou fintou, a to kličkou do protipohybu, bylo lehkovážné. Nejen že nikdo z hráčů nedokázal na hřišti rozpoznat protipohyb, ale nikdo ze soupeřů se snad ani podobným způsobem nehýbal. Avšak v kategorii smíšených družstev, kdyby taková vyhlášena byla, by získali s drtivým náskokem místo první, protože se v týmu objevila jediná “lesnice” na turnaji. Kdo umí, ten umí!

Shrnutí

Na pomyslných stupních vítězů se objevili oba hlavní partneři turnaje CE WOOD, a.s., a SILVACO, a.s. - nutno dodat, že si umístění skutečně vykopali svým fotbalovým uměním. Otázkou je, co dělají v pracovní době, když jsou ve fotbálku tak dobří:)? Ale to je opět samozřejmě myšleno žertem, vždyť celý turnaj měl za cíl hlavně pobavit účastníky i diváky. Pokud se tak skutečně stalo, poznáme na počtu přihlášek do 2. ročníku v roce 2004. Ptám se už teď: Kdo chce nechat HLDS Špalek Lesnické práce v opatrování na věky?