LČR po odvolání Jiřího Olivy

Michal Třeštík

Bezprostředně po návratu z dovolené byl v pondělí 8. 9. 2003 odvolán po jedenáctiletém působení generální ředitel Lesů ČR, s.p., Ing. Jiří Oliva, Ph.D. Novým ředitelem byl hned nato jmenován Ing. Kamil Vyslyšel, dosavadní náměstek pro hospodářskou úpravu a ekologii lesů v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem. Odvolání inicioval přímo ministr Palas bez konzultací s ministerským úsekem lesního hospodářství, dokonce i náměstek ministra pro lesní hospodářství Jaromír Vašíček se podle všech dostupných informací dozvěděl o tomto kroku až v den odvolání. To samozřejmě vyvolává otázky a různé spekulace, kterých jsme v posledních dnech a teď už i týdnech svědky. Proto jsme také oslovili všechny hlavní aktéry této rošády a požádali je o vysvětlení různých naznačených důvodů a scénářů. Jediný, kdo nám zatím na naše otázky neodpověděl, je ministr Palas, ale podle vyjádření jeho mluvčího Martina Severy si v příštím týdnu dokáže vyhradit čas na naše otázky. V příštím měsíci budeme bedlivě sledovat kroky nového vedení a spekulace si ověřovat z více zdrojů tak, abychom Vás v příštím čísle mohli informovat o vývoji situace.

Proč byl Jiří Oliva odvolán?

Martin Severa, mluvčí ministerstva zemědělství, odůvodnil odvolání nutností oživení instituce. Uvedl, že je v pravomoci ministra, aby si vybíral své spolupracovníky a podřízené na vysokých funkcích. Faktem je, že si ministr k odvolání vybral čas dovolených u podniku a výměna byla velice dobře utajena až do posledních chvil (překvapila jak odvolaného J. Olivu, tak i náměstka ministra pro lesní hospodářství J. Vašíčka). Pro Hospodářské noviny pak J. Palas prohlásil: “Lesy jsou živý organismus, vyžadují neustálou péči. Proto jsem jmenoval nového ředitele bezprostředně po odvolání dosavadního”; dále konstatoval, že LČR měly v poslední době horší ekonomické výsledky. “Ale neříkám, že hospodařily špatně. Pan Oliva byl ve funkci jedenáct let, za jeho práci mu velice děkuji, ale je normální, když je někdo po takové době ve funkci vystřídán.” To jsou důvody, které v konfrontaci se způsobem odvolání (utajení, rychlost, načasování v době dovolených, okamžité jmenování nového ředitele bez výběrového řízení, rychlá změna na postu ekonomického ředitele...) nemohou obstát. Hodně se mluví o roli blízkého spolupracovníka ministra Palase Vojtěcha Slówika, který vystudoval SLŠ Trutnov a v lesnických (Lesy Hluboká nad Vltavou) a mysliveckých kruzích je dobře znám. I zde se budeme snažit získat co nejvíce ověřených informací a požádat pana Slówika o vysvětlení jeho role při odvolání. V rovině spekulací zaznělo mnoho dalších důvodů, o některých se zmiňujeme v následujících rozhovorech. Můžeme odpovědně vyvrátit jednu ze spekulací, která proběhla tiskem bezprostředně po odvolání a vyvolala údiv u námi oslovených představitelů dřevozpracujícího průmyslu: “Oliva v poslední době přišel i s druhým razantním zásahem do vztahů s firmami, konkrétně se zpracovateli dřeva. Tyto firmy nakupují od LČR dřevo na základě dlouhodobých smluv v určitém objemu, ale když je nestačí zpracovat, mohou mu část dodávky vrátit. Přesto za vrácené dřevo od Lesů ČR dostanou zaplaceno 70 procent jeho ceny. To se mělo od příštího roku změnit tak, že Lesy ČR budou za vrácené dodávky platit jen 30 procent”; žádné takovéto nastavení smluv a možnost vrácení dodávek za 70 % ceny nikdy neexistovalo a tedy nemohla být připravovaná ani jeho revize.

Ekonomická síla a zajímavost LČR

LČR se nacházejí i přes dlouhodobý pokles cen dříví ve velmi dobré ekonomické situaci, o čemž svědčí ratingové ohodnocení za rok 2002. CRA Rating Agency, a. s., přidružený člen Moody’s Investors Service, udělila LČR dlouhodobý CRA Rating na úrovni A+/czAaa, což je nejvyšší hodnota ratingu, kterou může získat podnikatelský subjekt registrovaný v ČR. Podnik disponuje v současné době cca 4 mld. likvidních prostředků, které jsou investovány v podílových listech nejvýkonnějších investičních fondů s konzervativní strategií a ostatních standardních nástrojích finančního trhu. Tyto fondy jsou pod přísnou kontrolou zákonného státního dohledu nad finančním trhem, a je tedy velmi obtížné zneužití těchto prostředků. Systém správy volných finančních prostředků u LČR neumožňuje zaměstnancům státního podniku provádět spekulativní či chybná rozhodnutí při investování těchto prostředků. LČR obhospodařují přes 50 % českých lesů, vlastní mnoho budov a dalších pozemků, cca 1000 honiteb, obory, bažantnice, 50% podíl v HLDS... Všechny prostředky a aktivity LČR jsou standardně zajištěné a státní podnik má vytvořené mechanismy na kontrolu s nakládáním prostředky. Scénáře rychlých přesunů prostředků a majetku standardními cestami jsou proto málo pravděpodobné.

Nové vedení LČR

Ekonomický ředitel RNDr. Vladimír Veselý (absolvent Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze, obor teoretická kybernetika a matematická informatika; v LČR pracoval od jejich vzniku v roce 1992 jako vedoucí odboru informatiky ředitelství LČR, od roku 1995 byl jmenován do funkce ekonomického ředitele LČR) byl odvolán tři dny po Jiřím Olivovi, tedy 11. září. Na jeho místo jmenoval Kamil Vyslyšel Ing. Zdeňka Cábu. Protože výrobně technický ředitel Ing. František Morávek odchází k 30. září do důchodu, nastoupí na jeho místo Ing. Vladimír Blahuta. Správní ředitel Ing. Břetislav Jakubec je dlouhodobě nemocný a do práce by měl nastoupit začátkem příštího roku. Nebudeme podsouvat novému vedení nečisté úmysly, Kamil Vyslyšel je respektovaný lesnický odborník a podle všech informací bere svou novou funkci jako osobní výzvu a pracuje s nesmírným nasazením. Všichni budeme asi s velkým zájmem čekat na představení nových koncepčních záměrů, které bychom se měli dozvědět na konci září. To, kam budou LČR dále směřovat a jakým způsobem, je v tuto chvíli asi rozhodující. Přes mnohé výhrady fungovaly dosud LČR velice úspěšně a nový ředitel bude mít na co navazovat. Vždy je ale možné věci dále zlepšovat. Doufejme tedy, že se úspěšně vyrovná s počátečním handicapem z neprůhledného způsobu svého jmenování a bude podnik dál rozvíjet k prosperitě.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.