Rakouská lesnická výstava AUSTROFOMA 2003

Přírodě blízké hospodaření a moderní lesnická mechanizace - Aigen-Schlägl 7. - 9. října 2003

Po čtyřech letech se rakouská výstava Austrofoma přesunula o 200 km severněji, na druhou stranu Českého lesa, do z pěstebního hlediska unikátní oblasti bohaté na kvalitní dýhárenské či resonanční smrkové výřezy. Jinak to zde nejde, než aby letošní Austrofoma proběhla s dominantní převahou lesnických strojů schopných pracovat ve svahu. Veletrh zařazený do skupiny veletrhů typu Elmia Wood je zaměřen na mechanizační prostředky schopné pracovat na svazích. Vedle harvestorů a vyvážecích souprav převažovaly ukázky práce lanovek a lanových systémů a strojů schopných dopravovat dříví v náročných terénních podmínkách na OM nebo k spotřebiteli. Nově se objevily ve větší míře mechanizační prostředky pro úpravu lesní dopravní sítě. I když výstava nebyla štědrá na absolutní novinky, přesto se jich několik objevilo. Náročné a organizačně zvládnuté výstavě nepřálo po celou dobu počasí.

V den zahájení výstavy intenzivně pršelo, druhý den pro změnu sněžilo. Přesto jsem se první den pozdravil s až překvapivě početnou účastí českých lesníků, kteří porovnávali náročné technologické podmínky a šanci uplatnění vystavovaných exponátů v našich českých podmínkách.

Na 7 km dlouhém okruhu, umístěném v náročném terénu s výškovým převýšením 120 m, mohli návštěvníci zhlédnout 44 stacionárních prezentací (pily, hydraulika, oblečení, taxace, pomůcky pro soustřeďování dříví, přeprava sazenic na pracoviště, mobilní pásové pily, poradenské firmy, nakladatelství a vydavatelství) a 59 praktických ukázek v lese (harvestory, vyvážecí soupravy k harvestorům a traktorům, lanovky a lanové systémy, stroje na úpravu a zpevňování odvozních cest).

Technické zajímavosti

Hned tři premiéry ve střední Evropě představila společnost Partek Forest GmbH. Harvestor Valmet 911 Snake má pásový podvozek schopný pracovat na prudkých svazích. Pásy lze v případě potřeby nahradit klasickými koly. Premiéru měl nejvýkonnější harvestor Valmet 941 určený do mýtních těžeb a do zpracování kalamit. Je vybaven novou harvestorovou hlavicí Valmet 370 s úřezem 70 cm ve vzdálenosti až 10 metrů od stroje! K tomu napomáhá nový hydraulický paralelní manipulátor CRH 24. Stroj je široký 2 990 mm s hmotností 23 500 kg. Finové vyvinuli tento stroj speciálně pro podmínky střední Evropy. Třetí premiéru v našich podmínkách měl harwarder Valmet 801 Combi. Jde o kácecí a vyvážecí soupravu na jednom podvozku určenou pro práci v probírkových porostech.

Společnost Timberjack představila řadu D - tj. stroje vybavené novými koncernovými motory John Deere - i u vyvážecích souprav. Velmi zajímavou novinkou bylo přenesení balíkovacího stroje Timberjack Fiber Pack z vyvážecí soupravy na nákladní automobil. Zvýšila se rychlost přesunu mezi pracovišti - bez omezování s přepravou stroje i celkové využití balíkovače. Vyvážecí soupravy pouze připraví hromady klestu na OM, které podle potřeby a množství stroj nezávisle zpracovává. Významně se zlevnila i pořizovací cena celé technologie.

Dobře připravenou prezentaci měly i firmy Gremo a Ponsse.

V horských oblastech nalezne uplatnění i letecké soustřeďování dříví. Výbornou ukázkou byla speciální helikoptéra Wucher s možností přepravovat až 2 500 kg těžký náklad.

Pro rychlou, kvalitní a efektivní úpravu lesních odvozních cest představila firma Profiteam HOLZER GmbH a firma AHWI sestavu strojů.

Lanovky a lanové systémy prezentovaly firmy Konrad, Seik, Koller, Valentini a celá řada dalších. Současný trend je ve znamení stožárových lanových systémů na automobilovém podvozku, kombinovaných s hydraulickými manipulátory s procesorovou hlavicí. Všechny bubny s kotevními nosnými a tažnými lany jsou vkusně umístěny do spodní části stožáru. Na ložné ploše nákladního automobilu je dostatek prostoru pro práci procesorové hlavice. Pro lepší dorozumívání mezi obsluhami lanovek se nově objevily i televizní kamery umístěné po trase lanovky. Nechyběly ani malé navijáky poháněné klasickou řetězovou pilou umožňující samostatně pracujícím těžařům v probírkách vyklizovat malá množství dřevní hmoty na prudkých svazích.

Katalog

I přes poměrně vysokou cenu vstupenky na výstavu (40 eur), ke které každý návštěvník vyfasoval novou přilbu (tu si mohl ponechat), mě opravdu zaujalo zpracování katalogu vystavovaných exponátů. Katalog byl zpracován jako malá učebnice mechanizačních prostředků, která kromě popisu strojů, technologií a vystavovatelů obsahovala u každého výrobku cenové náklady na pořízení a provoz. Myslím, že je to vynikající posun v získávání informací pro odbornou veřejnost, jež výstavu navštívila.

Na rakouskou Austrofomu se můžeme těšit opět za čtyři roky.

Z Rakouska Oto Lasák

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.