Zisk z prodeje dříví u vybraných jednotek LČR

Kontrolní závěr 03/04 NKÚ (majetek státu a prostředky státního rozpočtu poskytnuté státnímu podniku LČR) mj. konstatuje: "LČR v letech 2001 a 2002 celkem 94 % dříví prodaly nastojato. Jednalo se o prodej u LS většinou v režimu na dodávky komplexních lesnických prací bez výběrových řízení. Zbývajících 6 % prodaly LZ především na odvozních místech a expedičních skladech. Při tomto prodeji dosáhly LZ vyšší zisk z prodeje za prodávanou jednotku dříví, než tomu bylo u LS." Dále uvádí: "...forma tržního prodeje dříví prostřednictvím vlastních organizačních jednotek je pro LČR efektivnější, než je prodej dříví nastojato jiným podnikatelským subjektů nebo v režimu zpětného odkupu prostřednictvím HLDS."

Šetření NKÚ vycházelo z kontroly u lesních závodů (LZ) Boubín a Kladská a u lesních správ (LS) Český Krumlov, Horní Blatná, Kácov, Náměšť nad Oslavou, Spálené Poříčí, Tábor, Frýdek-Místek, Hluboká, Lanškroun, Ostravice, Šternberk, Vítkov a Třebíč. Protože Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) s uvedeným závěrem nesouhlasila (stejně jako bývalé vedení LČR), mj. s poukazem na nezahrnutí režií, nechala si vyhotovit znalecký posudek na stanovení zisku v Kč na jeden m3 prodaného dříví v roce 2002 na uvedených LZ a LS (kromě Vítkova) u znaleckého ústavu BRÁZDA-AUDIT, a.s. (Celý kontrolní závěr NKÚ i s reakcí bývalého a současného vedení LČR a stanoviskem ČAPLH najdete v příloze LP 6/2004).

Znalecký posudek byl vyhotoven na podkladech předaných ČAPLH. Správnost posudku nerozporoval na mimořádném setkání představitelů LČR s novináři ani současný ekonomický ředitel LČR Ing. Zdeněk Cába (informace z tohoto setkání přineseme v příštím čísle).

Vymezení znaleckého úkolu

- I. Stanovit zisk v Kč na 1 m3 prodaného dříví v roce 2002 u výše uvedených lesních závodů a správ se zohledněním pouze přímých nákladů.

- II. Stanovit zisk v Kč na 1 m3 prodaného dříví v roce 2002 u výše uvedených lesních závodů a správ se zohledněním veškerých nákladů, tj. včetně režijních nákladů.

Metodika a podklady

Zisk na 1 m3 byl zjištěn na základě objednatelem předložených účetních podkladů, resp. z předložených nákladových a výnosových účtů. Tzn. obecným postupem, kdy zisk se rovná výnosům po odečtu nákladů. V samotných propočtech pak nebyly do výsledné hodnoty zisku uvažovány náhrady na odlesnění (tj. jednorázová náhrada za rok 2002). Místní šetření proběhlo dne 1. 6. 2004.

Výsledky znaleckého posudku

Výsledky posudku uvádí tabulka 1. U zadání I. ("zisk pouze se zohledněním přímých nákladů") zpracovatel poznamenává, že stanovil zisk na 1 m3 prodaného dříví s odečtem tzv. "přímých nákladů" od výnosů (mimo náhrad na odlesnění), přičemž takto zjištěný zisk není v pravém slova smyslu ziskem, resp. běžně používaným ukazatelem z ekonomického hlediska.

V grafu je pak srovnání s výsledky, ke kterým došel NKÚ při svém šetření (toto srovnání nebylo předmětem znaleckého posudku).

Připravil Michal Třeštík

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.