Dřevorubec 2004

Mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou - 23. - 25. června 2004 Svoboda nad Úpou

V podkrkonošském areálu SOU lesnického ve Svobodě nad Úpou se setkalo 27 dřevorubců z celé republiky, ale i ze Slovenska a Německa. Letos se poprvé nemuseli kvalifikovat v jednotlivých předkolech. Stačila přihláška na MZe. I když se výsledky zahraničních účastníků nezapočítávaly do konečného pořadí, určitě jejich účast přispěla ke zvýšení prestiže mistrovství. Vedle výborně připraveného areálu vydrželo i krásné slunečné počasí, přesně do konečného vyhlášení výsledků. Dramatický průběh soutěže vydržel až do finále. Generálním sponzorem mistrovství byla firma Husqvarna ČR.

Z celkového počtu 21 českých dřevorubců (17 seniorů a 4 junioři) jich používalo 14 značku Husqvarna, 3 Solo, 2 Dolmar a 2 Jonsered. Překvapivě jenom dva slovenští reprezentanti používali pily Stihl. Nejvíce zastoupenou pilou byla Husqvarna 372 XP se kterou závodilo 13 borců, dále Solo 651 u 3 závodníků, 2x Dolmar 7900 a po jedné Husqvarna 362XP, Jonsered 2163 a 2171VH. Průběžné i celkové výsledky mistrovství ČR seniorů do 10. místa naleznete v tabulce.

Kácení

Ve čtvrtek proběhla nedaleko Trutnova v lesích polesí Pilníkov první disciplína kácení. Oproti loňskému mistrovství se pořadatelům podařilo lépe vybrat zdravé stromy s minimálním zastoupením hniloby. Obhájce titulu Jiří Anděl (Dolmar 7900) nenechal nikoho na pochybách o tom, že patří k naší absolutní špičce. Ztratil pouze jediný bod (!) a s 659 body disciplínu vyhrál před Hubertem Bartákem (Husqvarna 372XP) se 640 body a Petrem Trojákem (Jonsered 2163) s 635 body. Velmi dobře se vedlo juniorům Tomáši Grežďovi a Jiřímu Černému. Trochu za očekáváním zůstal několikanásobný mistr ČR Miroslav Gerža. Smůlu měl i Jiří Kostrůnek (vloni kácení vyhrál a celkově byl druhý) a Jaroslav Čech (vloni v kácení druhý), který i po dvou podaných protestech nedokázal dosáhnout lepšího výsledku. Trochu paradoxem byla účast vyučeného truhláře Pavla Vlasáka, který prokazatelně o pravidlech soutěže nevěděl nic, udělal několik zásadních chyb a strom se mu dokonce povedlo zavěsit. Myslím, že kvalifikační předkola měla svá opodstatnění. Na druhé straně nastupující tlak velmi dobrých výsledků juniorů a čerstvých absolventů na seniory dává naději, že o tuto soutěž bude i v budoucnu zájem. Z mého pohledu mají Moravec, Grežďo a Černý velikou naději nahradit některé naše dlouholeté reprezentanty.

Technické disciplíny

Výměna řetězu

Vynikající výkony předvedli Jiří Anděl (16,1 s.), Jiří Kostrůnek (16,6 s.) a Hubert Barták (16,9 s.). Dvojnásobný vítěz této disciplíny z minulých mistrovství Jiří Vorlíček (Husqvarna 372XP) svým pěkným výkonem 18,4 s obsadil až 4. místo. Z mladých borců byl nejlepší Martin Moravec (Husqvarna 372 XP) s velmi dobrým výkonem 19,9 s.

Kombinovaný řez

Tato disciplína zahýbala pořadím, protože vedoucí trojice Anděl, Barták, Troják skončila ve středu tabulky (7., 8., 13.) a dala tak šanci na zlepšení pozice Vorlíčkovi (ze 4. na 3. místo) a Moravcovi (z 11. na 7.). Disciplínu vyhrál mladý a nadějný Martin Moravec před Josefem Kučerou (Husqvarna 372XP) a Vladislavem Kalendou (Solo 651).

Přesný řez

Disciplína přesný řez je většinou poslední nadějí pro všechny, kteří neuspěli v kácení nebo chtějí napravit jiné technické disciplíny před posledním odvětvováním. Proto se taktizuje nebo riskuje. Řez na podložce se nejlépe povedl Jiřímu Herzogovi, který se vítězstvím v této disciplíně posunul z 5. na celkově 3. místo. Druhý Jiří Kostrůnek pokračoval v neskutečném výkonu a posunul se ze 14. pozice již na 7. místo). Jaroslav Čech bohužel trochu pozdě obsadil třetí místo. Hubert Barták 4. místem stáhnul bodový náskok Anděla, který byl až 6. Příliš mnoho riskoval Jiří Vorlíček, který díky 14. místu se propadl z 3. na 7. místo a ztratil velikou naději na medaili.

Odvětvování

Pořadí před odvětvováním bylo Anděl (1132 b.), Barták (1121 b.) a Herzog (1083 b.). Vynikající výkon bez nervů předvedli všichni dlouholetí reprezentanti - vyhrál Jiří Kostrůnek, který se bezchybným výkonem (18 s.) dokázal po nevydařeném kácení posunout ze 14. na 5. příčku! Druhý skončil Jaroslav Čech, kterému velká bodová ztráta z kácení  neumožnila posun z 15. místa a tak i neúčast na slovenském mistrovství letos v Namestovu i na mistrovství světa v Itálii! Na pohled překrásný výkon 17,1 s. podal i Mladý Martin Moravec, ale bohužel se třemi suky. Petr Troják dokázal, že umí a svým třetím místem v odvětvování se posunul z 5. na celkově 4. místo.

Asi největší drama proběhlo při finále Bartáka a Anděla. Barták s převahou zvítězil o 5,8 s., ale rozhodčí mu naměřili 5 zářezů. Po přezkoumání způsobu měření se zjistilo, že rozhodčí počítali všechny zářezy nad 5 mm. Pravidla soutěže však povolují 8 mm. Ředitel soutěže proto logicky rozhodl o zpětném přeměření všech stromů, kde se zářezy počítaly. Barták se podle oficiálního měření do této tolerance vešel a celkově zvítězil a stal se mistrem ČR. Anděl skončil druhý a Herzog třetí.

Konečné pořadí

Disciplína kácení - 1. Jiří Anděl (Dolmar 7900), 2. Hubert Barták (Husqvarna 372XP), 3. Petr Troják (Jonsered 2163).

Disciplína výměna řetězu - 1. Jiří Anděl (Dolmar 7900), 2. Jiří Kostrůnek (Husq-varna 372XP), 3. Hubert Barták (Husqvarna 372 XP).

Disciplína kombinovaný řez - 1. Martin Moravec (Husqvarna 372XP), 2. Josef Kučera (Husqvarna 372XP), 3. Vladislav Kalenda Solo 651).

Disciplína přesný řez - 1. Jiří Herzog (Dolmar 7900), 2. Jiří Kostrůnek (Husqvarna 372XP), 3. Jaroslav Čech (Husqvarna 372XP).

Disciplína odvětvování - 1. Jiří Kostrůnek (Husqvarna 372XP), 2. Jaroslav Čech (Husqvarna 372XP), 3. Petr Troják (Jonsered 2163).

Celkové výsledky senioři - 1. Hubert Barták (Husqvarna 372XP), 2. Jiří Anděl (Dolmar 7900), 3. Jiří Herzog (Dolmar 7900).

Celkové výsledky junioři - 1. Tomáš Grežďo (Jonsered 2171 VH), 2. Jiří Černý (Husqvarna 372XP), 3. Jan Kušnier(Husq-varna 372XP).

Cenu Fair Play Karla Kopečného obdržel Jiří Kostrůnek za dlouholetou příkladnou a úspěšnou reprezentaci České republiky v dřevorubeckých soutěžích.

Na Mistrovství světa dřevorubců v Itálii nás budou reprezentovat Jiří Anděl, Hubert Barták, Jiří Kostrůnek (náhradník Jiří Herzog); za juniory Tomáš Grežďo (náhradník Jiří Černý), oba z Hejnic.