Editorial

Michal Třeštík 

Vážení čtenáři,

v roce 2005 jsme zachovali stejnou cenu předplatného, rozsah i charakter obsahu časopisu Lesnická práce. I když jsme původně neplánovali zásadnější změny ani v grafické podobě, přece jen došlo v souvislosti se zvoleným širším formátem k poměrně významným změnám. Jsme velmi zvědaví na Vaši reakci. Pište nám, prosím, jak se Vám nová podoba líbí a co byste případně chtěli změnit.

V prosincovém editorialu jsem v úvodu psal, že uplynulý rok byl z pohledu lesního hospodářství velmi náročný a v prosinci ještě určitě bude. V té době jsem netušil, jak pravdivá se ukážou tato slova.

Dne 1. prosince jmenoval ministr obrany nového ředitele Vojenských lesů a statků ČR, s.p. (jak už se u nás stává zvykem, bez výběrového řízení).

V polovině prosince došlo k vyhlášení výběrových řízení s následnou velice bouřlivou reakcí odborů a podnikatelů v lesním hospodářství, o které si můžete přečíst na stranách 10-13. V úvodníku listopadové LP výkonný ředitel ČAPLH Jiří Kořínek napsal: "Vy čtenáři, až budete číst tyto řádky, již budete znát, zda byla výběrová řízení v závěru října vyhlášena (a za jakých podmínek) či nikoliv." Tato očekávání zaznívala prakticky celou druhou polovinu minulého roku a určitě není dobrou vizitkou současného vedení LČR, že výběrová řízení, navíc s neúplnou dokumentací, zveřejnila až 15. prosince, tedy 16 dní před koncem platnosti smluv, kterých se výběrová řízení týkají.

Ke konci minulého roku v médiích mnozí autoři srovnávali český systém hospodaření a hlavně vytvářený zisk a výhodnost prodeje dříví ve státních lesích s okolními státy. V naprosté většině však ne na základě srovnatelných čísel z výročních zpráv a ekonomického rozboru. I v mnoha vyjádřeních odborníků a tiskových zprávách se objevuje spoustu nepodložených tvrzení a nesrovnatelných porovnání. Proto se pokusíme v letošním roce zveřejnit v Lesnické práci seriózní přehled o hospodaření, výsledcích, organizaci, statutu a zajímavostech státních lesů a ostatních vlastníků v lesnicky zajímavějších zemích v Evropě. Určitě nepůjde o jednoduchou věc. Chceme požádat o tyto analýzy odborníky, akademickou a výzkumnou sféru a sháníme kontakty i v zahraničí. I v této oblasti uvítáme Vaše náměty.

Některým z Vás asi uděláme radost výsledky našich předplatitelských akcí, které si můžete přečíst na straně 55. Doufám, že nám všichni nadále zachováte čtenářskou věrnost a rok 2005 bude pro Vás úspěšný a klidnější než ten minulý!

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.