Euroforest 2005 - Historie se opakuje?

V Prachaticích se od 14. do 16. září konal 11. ročník nejstarší lesnické výstavy u nás – Euroforest 2005. Výstava s vůní lesa, jak hrdě hlásá slogan, však voněla spíše bahnem... Na vině nebylo jen počasí, ale především nezvládnutá organizace celé akce.

Zahájení veletrhu

Pokus o první lesnickou výstavu s praktickými ukázkami v lese měl spoustu organizačních trhlin – počínaje nevhodně zvolenou volnou plochou, přes špatnou propagaci výstavy, až po velmi nízký počet vystavovatelů.

I když nás komentátor výstavy v bílém saku při zahájení s optimismem ubezpečoval, že se nic neděje a že se vše řeší, ani druhý den výstavy se nezměnilo nic. Jen počasí.

Při zahájení mě překvapilo i konstatování, že podobnou akci jsme zažili přesně před deseti roky v Hradci Králové, ale s tím rozdílem, že Euroforest se nevzdává a nebude situaci řešit převedením veletrhu někam jinam. Proto jen připomenu, že se výstava v Hradci o rok později konala – pod jiným vedením a s nesrovnatelně lepší organizací i zázemím pro vystavovatele. Problém byl v tom, že byla jednou z osmi každoročně se konajících lesnických výstav, a tak muselo logicky na žádost vystavovatelů dojít k jejich redukci. Dnes se tento “kamenný” veletrh s mezinárodní prestiží koná na nejdůstojnějším výstavišti v České republice jen jednou za dva roky a má společně s dalšími dvěma veletrhy návštěvnost 60 000 návštěvníků.

Pokud se vrátím k “slavnostnímu” zahájení letošního Euroforestu, překvapila mě neúčast zástupců významných lesnických institucí. Lítost vzbuzovali i zástupci města Prachatic, kteří přišli do přírodních podmínek “Eurobažiny” naprosto nevhodně oblečeni.

Rozhodně se nechci posmívat nezdaru letošního ročníku a trochu smutně jsem si připomněl, co jsme s kolegy zažili před deseti roky v Hradci Králové... Byli jsme zkušenější a o rok později jsme postupovali jinak.

Výstavy v lese

Paradoxně jen dva dny před zahájením výstavy jsem se na semináři v Kostelci nad Černými lesy poměrně podrobně zabýval nutností pořádání alespoň jedné české výstavy či veletrhu v lese. Nikoli výstavy, kde stroje stojí mezi stromy v nečinnosti, ale kde stroje návštěvníkům předvedou, co dokáží. Pokud bude mít zákazník srovnání několika výrobců na jednom místě vedle sebe, rozhodne se rychleji a lépe.

Myslím, že výstavní okruh v lese nad Prachaticemi byl vybrán výborně. Patnáct vystavovatelů, kteří se nebáli jít do přirozeného prostředí lesnických technologií, naznačilo, že takovéto pojetí je přijato se zájmem a že diskuze s potencionálním zákazníkem je odbornější, konkrétnější a názornější, než ve stínu výstavního stánku. Přesto mě mrzelo, že např. ŠLP Křtiny nevyužil možnosti praktických ukázek, narozdíl od nováčků v lesnickém výstavnictví jako CIME Pelhřimov a STS Prachatice, kteří předvedli zajímavé prezentace. Praktické ukázky aplikace chemických přípravků byly rovněž velmi názorné.

Paradoxní nedostatek byl v oblasti ukázek harvestorových technologií. Všechny jejich významné dovozce nedokázal organizátor přesvědčit o tom, že podmínky pro předvedení jejich techniky v Prachaticích jsou pro obě strany prospěšné. Všude v zahraničí právě tyto stroje dominují takovému druhu výstav. Jedinými zástupci tak byly kolový EcoLog a pásový MHT.

Současně jsem přesvědčený, že přesun třiceti vystavovatelů z přilehlé nelesní plochy na trasu do lesa

by zlepšil dojem návštěvníků z menšího počtu vystavovatelů. Zpevněné odvozní cesty by nápor nadměrného množství srážek ignorovaly bez potřeby dalších investic.

Novinky

Stručně se zmíním o novinkách, které mě na výstavě zaujaly, podrobněji je představíme v příštích číslech LP.

STS Prachatice se stalo zástupcem TDS EcoLog (bývalý Caterpillar), finských traktorových vyvážecích přívěsů Kesla–Patu. STS představila i vlastní traktorový návěs pro vyvážení sortimentů a nově řešený drtič klestu s volně uloženými noži.

CIME, s. r. o., z Pelhřimova připravila ukázku SLKT s navijákem TREEMME s dálkovým ovládáním nejen navijáku, ale i traktoru. Zajímavé bylo i řešení výměnných adaptérů pro manipulaci se dřívím francouzské firmy MX MAILLEUX.

Manatech CZ představil štípačku dřeva umístěnou na čelním rampovači UKT.

ŠLP Křtiny inovovalo populární rýhový zalesňovací stroj RZS-2 s možností připojení na tříbodový závěs a možností práce pro dva lidi při hustším sponu a absenci plazivé rychlosti traktoru. Překonávání překážek ovládá pracovník sedící na levé straně nožním ovladačem. Nová je i lesní fréza FU4077-88 pro pruhovou přípravu půdy.

Reparoservis představil robustního železného koně Oxen se silným motorem a výkonným navijákem.

Novinkou v repelentních přípravcích byl přípravek STOPKUS proti okusu zvěří a hlodavcům od společnosti Tora Spytihněv.

Adresa autora:

Ing. Oto Lasák

Lesnická práce

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.