Úvodník 8/2007

Vážení přátelé,

po delší době se opět ozvali ekologisté s „upřímnými a fundovanými radami“, jak máme hospodařit v lesích. Hnutí Duha obvinilo lesníky z VLS, s. p., divize Boletice, z poškozování životního prostředí těžbou dříví po lednovém orkánu. Nechci tu rozebírat nesmyslná doporučení jako nezpracovávat kalamitu harvestory (jde prý o muzejní techniku) a nahradit je větším počtem koní. Mnohem důležitější je otázka, proč se toto čas od času děje. Zemědělcům ani slévačům žádní ekologisté neradí. Proč nemají stejné starosti lesníci například v Rakousku či Bavorsku? Je to v nás, přátelé.

Když od provozního personálu slyším věty jako: „Takto jsme to dělali už před 40 lety...,” napadne mě slovo zaostalost. Ano, lesnictví zaostalo v oblasti sebevzdělávání i výchovy veřejnosti formou propagace lesnických činností. České lesnické školství neumí řídit ani samo sebe, chybí mu osobnosti, kontakty s vědou i provozem a pouze počítá: co žák – to peníze. Výsledkem je snižující se kvalita absolventů škol.

Podivuji se i nad tím, že máme nyní samostatnou ekologickou fakultu, předtím katedru. Je to nepřirozené. Cožpak je trvale udržitelné, aby existovala jakákoliv činnost člověka (nejen lesnická), která by nebyla zároveň ekologická? Lesnictví přece je ekologické.

Naším dluhem k sobě samým je vzdělávat se.

A na závěr dluh vůči veřejnosti: nepomohou velkolepé billboardy a hlasy umělců v médiích. Existují programy Les ve škole, škola v lese a lesní pedagogika. Je ovšem nepřijatelné, aby veřejnost o lese učili učitelé základních škol, referenti čehokoliv či jiní nadšenci. V Rakousku mají jeden slogan: „Kdo jiný než domácí pán (myšlen místní lesník) může učit o lese.“

Ekologická hnutí se začnou zviditelňovat vždy, když chtějí a potřebují odpoutat pozornost od jiného problému. Není oním problémem vysoce reálné riziko kůrovcové kalamity v Národním parku Šumava?

Jsem přesvědčen, že když lesníci začnou více pracovat sami na sobě a změní svůj vztah k laické veřejnosti, bude síla bláhových pánů v ochraně lesa stejně malá jako ve zmiňovaném těžkém průmyslu.

Přeji vám příjemný zbytek léta i nad stránkami Lesnické práce.

Ing. Slavomil Brandtl

ředitel divize Horní Planá

Vojenské lesy a statky ČR, s. p.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.