Komunikace lesnického sektoru významná mezinárodní i domácí setkání

Lada Prylová, Pavlína Vašičková, Zuzana Jankovská

Celý uplynulý rok jste se v této rubrice setkávali především s články o práci s veřejností u různých lesnických subjektů v ČR. Během příštího roku bychom zde rádi představili další aktivity v této oblasti nejen u nás, ale i v několika zahraničních státech, a také pohled z „druhé strany“, tedy od těch, komu jsou naše aktivity určeny.
V posledním letošním čísle bude příspěvek věnován významným mezinárodním i domácím setkáním, které se konaly s cílem zlepšit komunikaci lesníků a celého lesnického sektoru s veřejností.

Setkání týmu Forest Communicators Network ve Slovinsku

Ve dnech 8.–12. října 2007 se ve slovinském Bledu uskutečnilo již 15. setkání týmu Forest Communicators Network (FCN). Setkání se zúčastnilo 47 zástupců z 16 států včetně České republiky.

Forest Communicators Network byl ustanoven UNECE Timber Committee a FAO European Forestry Commission s cílem zlepšit komunikační schopnosti lesníků a celého lesnického sektoru.

Významná část prvního dne setkání proběhla formou workshopu na téma komunikačních nástrojů, tipů a technik, zaměřených hlavně na Panevropský týden lesů v roce 2008 (prohlášení o Panevropském týdnu lesů v roce 2008–Ministerial Statement on the Pan-European Forest Week 2008–bylo podepsáno v rámci 5. Ministerské konference o ochraně lesů v Evropě (MCPFE), která se konala ve Varšavě 5.–7. listopadu). Tento týden je zatím plánován na 20.–24. října 2008 v Římě a první den i v Bruselu. Patrně bude na zvážení jednotlivých států, zda se k těmto aktivitám připojí.

Účastníci setkání analyzovali silné a slabé stránky a příležitost komunikace, kterou Pan-evropský týden lesů nabízí. Dále diskutovali cíle, vhodné cílové skupiny a možnosti jednoduchého sloganu („key message“), který by si mohla veřejnost zapamatovat a uvědomit (například „Rozloha lesů roste“ apod.). Dalším tématem byly možnosti vzájemné koordinace případných národních aktivit jednotlivých států v rámci celého Panevropského týdnu lesů. Výsledky těchto diskusí byly vedoucím FCN, panem Ingwaldem Gschwandtlem z Rakouska, shrnuty do zprávy pro organizační tým této akce.

Druhý den setkání v Bledu byl zaměřen na výměnu zkušeností v práci s veřejností a komunikační kampaně s cílem zlepšit vztah k lesu, lesnictví a lesníkům. O aktivitách několika těchto států se dozvíte podrobněji v některých z příštích čísel. Česká republika se zde prezentovala ve speciální sekci věnované lesní pedagogice společně s Rakouskem a Francií. Na základě těchto prezentací a následné bohaté diskusi se FCN dohodlo, že v připravované příručce s příklady komunikace v lesnickém sektoru, jejíž tvorba vyplývá přímo z mandátu FCN, bude mít lesní pedagogika svoji vlastní sekci. Pan Gerben Janse (dříve EFI, nyní CEPF) pro tuto příručku shromáždil příklady úspěšných aktivit („best practices“) v lesnictví spojených s public relations (práce s veřejností) z mnoha států. Podklady většinou dodali členové FCN. Na setkání Gerben Janse prezentoval dosavadní výsledky a proběhla diskuse, jak tento materiál nejlépe zpřístupnit. Jako nejlepší vyšla varianta zpřístupnění na internetu. ČR je v této příručce zastoupena lesní pedagogikou a portálem www.mezistromy.cz.

V rámci výměny zkušeností byly prezentovány výsledky průzkumu mínění veřejnosti v Evropě o lesích, jejich obhospodařování a produktech. Tato prezentace byla natolik zajímavá, že vás s ní podrobněji seznámíme v příštím roce.

Z důvodu zavedení Akčního plánu EU pro lesy se zástupci několika států včetně ČR a mezinárodních organizací (EFI, MCPFE a CEPF) dohodli na vzájemné spolupráci v této oblasti. Vzhledem k náplni FCN to bude především na klíčové akci 10 „Podpora vzdělávání a komunikace v oblasti životního prostředí“ a klíčové akci 18 „Zlepšit výměnu informací a komunikaci“.

Další informace o FCN včetně tohoto setkání naleznete na: http://www.unece.org/trade/timber/pr/pr.htm.

Ing. Lada Prylová, ÚHÚL

Druhé setkání pracovní skupiny zabývající se lesní pedagogikou

Jak jsme Vás již informovali v říjnovém čísle Lesnické práce, v tomto roce byla v souvislosti s přípravou materiálu „Jednotný postup pro realizaci lesní pedagogiky v České republice“ ustavena odborná pracovní skupina složená ze zástupců několika lesnických organizací (MZe, ÚHÚL, LČR, SLŠ v Hranicích, Městské lesy Ostrava, Nadace dřevo pro život a ÚZPI). Druhé setkání této pracovní skupiny se konalo ve dnech 30.-31. října v Lánech u Prahy. Na tomto setkání si pracovní skupina vymezila úkoly pro nejbližší období. Mezi ně například patří vytvoření plánu aktivit lesní pedagogiky na nejbližší 2 roky, akreditace kurzu a aktivit lesní pedagogiky, zvážení možnosti a případné vybudování koordinačního centra LP pro celou ČR a zlepšení public relations LP včetně vytvoření společného loga.

Prvním hmatatelným výsledkem spolupráce této pracovní skupiny, který si může prohlédnout každý, jsou nové webové stránky o lesní pedagogice www.lesnipedagogika.cz. Nutno podotknout, že stránky o lesní pedagogice nejsou uzavřenou kapitolou a lze je doplňovat.

Pracovní skupina se dohodla na pravidelném čtvrtletním setkávání s tím, že další je naplánováno na začátek února 2008.

Ing. Pavlína Vašičková, MZe

Rok 2011 bude mezinárodním rokem lesů

Valné shromáždění Fóra OSN pro lesy (UNFF – United Nation Forum on Forests) vyhlásilo rok 2011 za Mezinárodní rok lesů.

Jako vůdčí organizace v Partnerství pro spolupráci v oblasti lesů (Collaborative Partnership on Forests) se programu účastní i Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Mezinárodní rok lesů v roce 2011 by měl zvýšit povědomí veřejnosti o trvale udržitelném hospodaření v lesích a sloužit k jeho propagaci. Měl by být jakousi „oslavou lesů a jejich důležitosti v každodenním životě“, jak řekl Pekka Patosaari, ředitel sekretariátu UNFF.

Jednotlivé státy OSN byly vyzvány k započetí příprav koncepcí, událostí a akcí k tomuto roku. Chorvatsko v souvislosti s přípravou na rok 2011 na jednání v New Yorku v dubnu tohoto roku dokonce navrhlo myšlenku vyhlásit také Mezinárodní den lesů.

Rok 2011 by měl vyzdvihnout důležitá témata týkající se lesů (podle Demokratické republiky Kongo např. lesy – živobytí pro milióny lidí na celém světě, nelegální exploatace lesů, lesy pro alternativní využití, odlesňování, regulace hydrologického cyklu, podpoření certifikace lesů, zvyšování zalesňované plochy aj.).

Mezinárodní rok lesů představuje pro nás lesníky určitou výzvu – zajímavou formou poskytnout veřejnosti odborné informace o lesích, nenechat mluvit pouze ekology.

Bližší informace na:

http://www.un.org/esa/forests/2011/UN-resolution.html

Ing. Zuzana Jankovská, ÚHÚL

Konference Dialog mezi lesnickým sektorem a školami

Ve dnech 12. a 13. listopadu 2007 se konala konference „Dialog mezi lesnickým sektorem a školami“ ve finském Siuntio. Nad konferencí převzalo záštitu finské ministerstvo zemědělství a lesnictví a organizačně ho zajistila Finská lesnická asociace. Během konference zazněly zajímavé příspěvky o zkušenostech s aktivitami typu lesní pedagogika a případné zkušenosti spolupráce přímo se školami, která má například ve Švédsku více než 30letou tradici. Konference se zúčastnili představitelé organizace Baltic 21, která sdružuje 11 pobaltských států, jež se již v r. 1998 seskupily s cílem naplnění Agendy 21, a dalších zainte-resovaných států včetně ČR.

Další konference s výměnou zkušeností a případně i přípravou společného projektu je naplánována na příští rok a záštitu nad ní převezme Estonsko.

Ing. Lada Prylová, ÚHÚL

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.