Úvodník 12/2008

Poslední letošní vydání 87. ročníku Lesnické práce mě i s ohledem na typicky nelistopadové počasí za okny nevede k předvánočním a novoročním úvahám, ale k tématu, které v souvislosti s provozováním našeho třetího média – internetového serveru SILVARIUM.CZ – musíme téměř každodenně řešit a nějak se k němu postavit. Jde o internetovou diskuzi. Každý, kdo provozuje veřejně navštěvovaný server věnující se aktuálnímu dění, si dříve či později začne klást otázku, jakým způsobem nakládat s komentáři lidí brouzdajících po jeho stránkách. Naší snahou na SILVARIUM.CZ je umožnit každému co nejjednodušším způsobem se vyjádřit ke zprávám, které momentálně hýbou naším oborem. Výsledkem je skutečnost, že každý měsíc sem návštěvníci vloží průměrně 3000 komentářů. „Nejvyhrocenější“ diskuze pod články obsahují i 1600 příspěvků!

Nastává otázka: Jak by měla redakce zasahovat do diskuse na Silvariu? Zatím dokážeme v určitém časovém zpoždění mazat vulgarismy, byť i to zabere mnoho času, který by bylo možné využít účelněji. Asi největším problémem jsou anonymní debatéři, kterým zdánlivá anonymita internetu dává přehnané sebevědomí a mění je v nekompromisní kritiky těch, kteří se ve svém profesním životě za přezdívku skrýt nemohou. Některým anonymita rozvazuje jazyky tak, že dochází k situacím, kdy je použit arogantní slovník (i vůči osobnostem, které by se v reálu dotyčný možná ani neodvážil oslovit). Svobodu slova po dvaceti letech si bohužel každý z nás vykládá jinak – myslím, že často podle společenského postavení a míry plné, tedy i právní odpovědnosti a samozřejmě podle charakteru jednotlivce.

Velké zpravodajské servery v případě stížností často zablokují celou diskusi. Avšak jak k tomu přijdou slušní debatéři, jichž si naopak vážíme a jejichž spokojenost na Silvariu považujeme za hlavní?

Pracná blokace arogantních příspěvků následně vede k tomu, že se dozvídáme, že jsme nemoderní, že tato forma diskuze je přece normální... Osobně zastávám názor, že nepodepsaná pomluva se má smazat (zmačkat a hodit do koše). Jak se napadený může bránit? Bulvární média nás učí nereagovat vůbec. Zajímavostí je fakt, že se některá jména těchto arogantních debatérů opakují v takové frekvenci, že přemýšlím, zda vůbec chodí do práce, do jaké práce a jestli vůbec spí...

Přesto jsme se rozhodli, že se i nadále budeme snažit udržet debatu na Silvarium.cz v určitých mezích a umožnit i řídícím pracovníkům sledovat náladu v oboru. Zároveň však hledáme a chceme najít alternativy pro ty, kteří v živelném prostředí stávající debaty nevydrží, přestanou k nám „chodit“ a do takovéto formy diskuze se nezapojí. Jako první projekt vzniklo LESNICKÉ FÓRUM, které se krčí na našich stránkách úplně vpravo. Diskuze tu prakticky neexistuje – důvody? Nemáte čas? Musíte se podepsat? Nebo snad potřebujete více času, aby to mělo hlavu a patu?

Lesnické fórum (http://lesnickeforum.silvarium.cz) je první alternativa internetové diskuse na úrovni, se snahou přesvědčit všechny, že i na internetu je možné vést kultivovanou debatu. Diskuse/blogy jsou moderované, vše prochází přes redakci, tak aby byla zaručena věcnost příspěvku. Dnes v blogu naleznete např. senátorku, bývalého generálního ředitele, předsedu představenstva významné lesnické společnosti a další...

Pokusme se diskutovat hlavně tam. Současný stav lesního hospodářství to potřebuje „jako sůl“.

Oto Lasák, ředitel nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce, s. r. o.