Editorial 4/2008

Vážení čtenáři,
vítám vás u dubnového čísla Lesnické práce. Na začátku března se Českou republikou přehnala vichřice Emma. V prvních dnech se odhadovalo, že bylo poškozeno „pouze“ několik stovek tisíc kubíků dřeva, konečné odhady za celou Českou republiku se nakonec blíží až ke
4 milionům. Velmi důležité bude rychlé zpracování a odvezení dřeva z lesa. Vzhledem k velkému kůrovcovému základu po orkánu Kyrill a mírnému průběhu letošní zimy hrozí kůrovcová kalamita.
Na rozdíl od minulého roku nastává již nyní problém s odbytem dříví, neboť evropský i světový trh je dřevem přesycen. Převis nabídky nad poptávkou má samozřejmě negativní vliv na cenu dříví, o čemž se můžete přesvědčit na stranách 54–55.



Zpracování loňské kalamity bylo mimořádně náročné na organizaci práce, logistiku a pracovní nasazení vůbec, ale přineslo práci a ve většině případů i zisk. Letošní rok z důvodu klesajících cen dříví pravděpodobně prověří stabilitu smluvních vztahů mezi Lesy ČR a lesnickými firmami.
Dubnové číslo se v sérii několika článků věnuje právě shrnutím poznatků z kalamity Kyrill a letošní vichřice Emma. Ohlédnutí za situací po orkánu Kyrill v minulém roce a porovnání obou kalamit vám nabídnou rozhovory s lesním správcem v Nových Hradech – v minulém roce kalamitou nejpostiženější lesní správy – a s ředitelem akciové společnosti Lesy Hluboká nad Vltavou (str. 4–10). Na dané téma pokračuje příspěvek „Vyhodnocení následků kalamity Kyrill na lesích ve správě Lesů ČR“ (str. 10–14) a článek týkající se ochrany lesa po orkánu Kyrill a vichřici Emma (14–16).
Na prognózu dalšího vývoje cen dříví jsme se zeptali v anketě zástupců firem, zpracovatelů i zástupců akademické obce (str. 17–19). Tématu cen dříví se věnuje i příspěvek „Statistika cen surového dříví“ na stranách 20–22.
Z dalších příspěvků zmíním článek shrnující praktické zkušenosti se zaváděním melioračních a zpevňujících dřevin v Brdech či příspěvek ve stálé rubrice LOS informuje o aktuálním tématu odumírání porostů na Moravě a ve Slezsku. I v tomto čísle najdete příspěvek týkající se problematiky zvěře v lesích, zajímavý je i článek o drobných hlodavcích jako škůdcích v lužních lesích.
Závěrem si Vám dovolím připomenout, že probíhá fotografická soutěž, do které můžete až do konce června posílat své fotky.

Přeji krásné jarní dny

Petra Darebníková

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.