XI. sněm lesníků

Opatření ke snížení stavů spárkaté zvěře

Štěpán Kalina

Vzhledem k vysokým škodám působeným spárkatou zvěří na lesních porostech a polních plodinách doporučilo MZe řadu opatření pro redukci početních stavů spárkaté zvěře na území ČR. Výzva byla adresována všem držitelům honiteb, vlastníkům honebních pozemků a orgánům státní správy myslivosti. Vzhledem k závažnosti této problematiky Česká lesnická společnost uspořádala odborný seminář s cílem přispět k vyjasnění celé problematiky a následující článek shrnuje nejpodstatnější myšlenky prezentovaných referátů.

Škody zvěří – stále aktuální téma
Dne 20. 6. 2008 proběhl v Hradci Králové XI. sněm lesníků na téma Opatření ke snížení stavů spárkaté zvěře. Sněm uspořádala Česká lesnická společnost ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství.
Téma bylo zvoleno vzhledem k jeho stálé aktualitě, trvající několik desetiletí. Opatření, která byla stanovena k vyřešení vysokých stavů spárkaté zvěře, jež způsobuje často neúměrné škody na lesních porostech, se ukázala jako neúčinná, nerealizovatelná nebo nebyla ochota je realizovat. Organizátoři sněmu si byli vědomi, že v diskuzi o dané problematice budou stát v přímém rozporu zájmy úzce lesnické, případně ochranářské na straně jedné a zájmy myslivecké na straně druhé. Mezi oba názory vstupují ještě těžko předvídatelné názory vlastníků lesních pozemků různých velikostí. Na potřebu hovořit o problematice, respektive skutečně stanovit konkrétní opatření na úrovni vládní administrativy ukazují i závěry připraveného NLP II nebo např. doporučení MZe k redukci početních stavů spárkaté zvěře, jehož platnost však skončila 31. 3. 2008. Je třeba také zdůraznit, že na sněmu bylo hovořeno převážně o vztahu spárkaté zvěře a lesa, méně již o vztahu zvěře a zemědělství.
Organizátoři se v počtu vstupních referátů snažili o určitou vyváženost mezi lesníky, myslivci a ochranáři. Zaměření a argumenty těchto skupin vyprovokovaly živou diskusi do pozdních odpoledních hodin, kde na připomínky odpovídali vrchní ředitel úseku LH MZe Martin Žižka a Jaroslav Kostečka z ČMMJ.

Diskusní závěry
- Zvěř spárkatá je na většině území státu ve vyšších stavech, než je pro lesní hospodářství únosné. Dosavadní opatření ke snížení stavů nevedla a nepovedou. Náhrady škod způsobených spárkatou zvěří nejsou významným opatřením ke snížení stavů. Náklady spojené s ochranou lesa před škodami způsobenými spárkatou zvěří na lese vysoce překračují zisk vlastníka lesa z pronájmu honitby. Stavy spárkaté zvěře výrazně omezují, nebo i znemožňují prosazení záměrů změn druhové skladby porostů ve prospěch MZD.
- Pokud účastníci hovořili o škodách způsobených zvěří spárkatou na lese, v podstatě vynechávali zvěř černou, neboť tyto škody jsou pro lesní hospodářství nepodstatné a potřebná regulace stavů černé je zdůvodněna jiným způsobem (škodami v zemědělství).
- Předpoklad vládní administrativy, že přijaté právní předpisy a navazující prováděcí předpisy umožní vlastníkům pozemků realizovat všechna opatření vedoucí k odpovědnému mysliveckému hospodaření, je realizovatelný pouze z malé části nebo vůbec. Na vině je i jejich malá informovanost nebo téměř žádná iniciativa změnit letité skutečnosti. Zde chybí rozhodné stanovisko vládní administrativy ke změně nevyváženého stavu. Existuje názor, že především státní lesy by zde měly sehrát výraznější roli než dosud.
- Představa ochranářů o vlivu velkých šelem k vyřešení problematiky stavů spárkaté zvěře je z hlediska široké veřejnosti jistě zajímavá, ovšem odbornou veřejností hodnocena jako zcela nereálná.
- Nákladovost mysliveckého hospodaření roste. Důsledkem je mimo jiné i postupné stárnutí a snižování počtu aktivních myslivců. Řešení nákladovosti vyššími stavy spárkaté zvěře a potažmo vyššími odstřely není možné. Na druhé straně je nutno připomenout, že myslivecká sdružení jsou jedny z posledních fungujících organizací na venkově.
- Sněmu se účastnili pracovníci různých organizací, především dle svého pracovního zaměření, osobního zájmu a názoru na danou problematiku. Na základě dotazu od pracovního předsednictva se velkou většinou vyjádřili v tom smyslu, že neúměrné stavy spárkaté zvěře jsou na většině území ČR.
- Kontroly odstřelů jsou značně problematické. Je vhodnější a za daného stavu věci je vlastně bezpodmínečně nutné zodpovědně vypracovat jinou metodiku tvorby plánu lovu spárkaté zvěře.
Obecně je jasné, že vyřešení záležitosti je problematické jednak z profesního pohledu, ale je i významnou politickou kauzou. Zdravý rozum a opravdu zodpovědné chování zde nesmí znevážit jakákoliv lobby. Odklad řešení nebo jeho zamlžení je proti zájmům celé naší společnosti.

Autor: Ing. Štěpán Kalina
předseda ČLS
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.