Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 2/09

Vliv dřevinné skladby a intenzity hospodaření na chemismus půd

Jeňýk Hofmeister, Jakub Hruška

Chemismus lesních půd je do značné míry ovlivněn vlastnostmi podloží a klimatickými podmínkami, které řídí rychlost jeho zvětrávání. Nezanedbatelný význam má i druhová skladba lesního porostu a také intenzita lesního hospodaření. Vliv lesního hospodaření na chemismus půd je v podmínkách konkrétních lesních porostů obtížné přesně určit, neboť většina lesních porostů je hospodářsky využívána již po několik staletí, mnohdy rozmanitými způsoby. Z tohoto pohledu představuje NPR Žofínský prales s přilehlými hospodářskými stejnověkými smrčinami ideální studijní prostor pro srovnání půdního chemismu v člověkem málo ovlivněném lese s víceméně přirozenou a samovolně se vyvíjející druhovou skladbou (NPR Žofínský prales)  na jedné straně a na druhé straně typickou hospodářskou smrčinou. Oba typy lesa se nacházejí v těsné blízkosti ve srovnatelných přírodních podmínkách.

Změny vegetace NPR Žofínský prales v období 1975–2008

Pavel Unar

Díky podrobnému zaznamenání stavu nejzachovalejších částí lesa v České republice provedenému v 70. letech minulého století Eduardem Průšou a Jiřím Vokounem lze dnes na základě opakovaných pozorování hodnotit změny jednotlivých složek těchto ekosystémů. Příspěvek uvádí základní výstupy fytocenologických šetření realizovaných v NPR Žofínský prales v letech 1975, 1997 a 2008.

Přemnožení lýkožrouta smrkového v Žofínském pralese

Jan Liška, Roman Modlinger, Jaroslav Holuša, Miloš Knížek

Orkán Kyrill způsobil na území Národní přírodní rezervace Žofínský prales rozsáhlé polomy, které byly rozhodnutím orgánů ochrany přírody ponechány samovolnému vývoji. Cílem příspěvku je stručně popsat současný stav populace lýkožrouta smrkového (Ips typographus) a ostatních kůrovcovitých v tomto území a nastínit scénáře dalšího možného vývoje s ohledem na vlastní jádro pralesa a okolní porosty.

Vývoj pilařství v českých zemích

Jan Bomba, František Friess

Znalost historie přispívá ke všeobecné vzdělanosti v každém oboru, ale také nás upozorňuje na chyby, kterých bychom se již neměli dopouštět. Následující článek stručně popisuje vývoj pilařství na území dnešní České republiky a zároveň srovnává tento vývoj s vývojem v jiných zemích.

Makrofotografie

Tomáš Valenta

Makrofotografie je ve fotografii relativně mladý pojem, který se začal rozmáhat hlavně s příchodem digitální techniky. A na technice je také postaven. Proto se můžete setkat s názorem, že makrofotografie je pouze technickou záležitostí. Svým způsobem je to pravda, ovšem jen výborná výbava nestačí. Důležité jsou rovněž teoretické znalosti (hlavně pokud fotografujeme hmyz, případně rostliny), jistá dávka štěstí, kladný vztah k přírodě a hlavně trpělivost. Často se vám totiž stane, že se vrátíte domů s nepořízenou. Bez základů kompozice a práce se světlem se také neobejdete.

Nadšením pro les nakazíme všechny kolem!

Eva Kajzarová, Jana Čacká

Práce lesníků s veřejností ve smyslu osvěty a vytváření respektu člověka k přírodě se v poslední době stává jedním z hlavních pilířů činnosti nejen lesnických organizací. Až se zdá, že kdo neorganizuje zábavné akce pro děti, není „in“. S lesnickými dny a naučnými vycházkami do lesa se skutečně roztrhl pytel a zpráv o jejich vždy úspěšném uskutečnění jsou plné lesnické měsíčníky. Tuto činnost ovšem považujeme za velmi prospěšnou a stojíme si za tím, že takových akcí nebude nikdy dost.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.