Editorial 8/2009

Vážení čtenáři,
vítejte u srpnového čísla Lesnické práce. Prázdniny jsou ve své druhé polovině, a ač počasí u nás bylo v červenci nepředvídatelné, věřím, že i ti z vás, kteří nebyli v zahraničí, mají za sebou příjemně strávenou dovolenou. Nepředpokládám, že časopis Lesnická práce patří mezi tiskoviny, které si s sebou do zahraničí, na chatu či do stanu přibalíte, přesto doufám, že si i o prázdninách najdete chvilku a Lesnickou práci si prolistujete.

Je pravděpodobné, že zaměstnanci státního podniku Lesy České republiky budou mít již tento měsíc k Lesnické práci obtížnější přístup z důvodu významného omezení odběru časopisu ze strany Lesů ČR. Nejen pro ně přinášíme speciální letní nabídku předplatného do konce roku s možností výběru jedné z nabízených publikací zdarma.
A co si můžete v aktuálním čísle přečíst? Na prvních stranách najdete rozhovor s výrobně technickým ředitelem Lesů ČR, jediným vystudovaným lesníkem ve vrcholovém vedení podniku. Na rozhovor navazuje krátké představení hlavních priorit v oblasti personálního řízení podniku novou personální ředitelkou Lesů ČR.
Na konci června a začátku července postihly Českou republiku „bleskové povodně“, jak je média začala nazývat. V souvislosti s tragickými následky a obrovskými škodami se začalo mluvit o retenční kapacitě české krajiny. Jedním z diskutovaných důvodů velkých škod po povodních je stav některých našich toků – jak napsal ministr životního prostředí Ladislav Miko na blogu serveru Aktuálně.cz: „Socialistické „hospodaření“ nás dovedlo k tomu, že 22 000 km našich potoků a řek se stalo fakticky vybetonovanými nebo dokonce zatrubněnými kanály,“ a v té souvislosti kritizoval správce toků za malou ochotu toky revitalizovat.
Lesy České republiky patří mezi správce vodních toků, kteří revitalizační opatření realizují. Článek o správě toků LČR a jejích současných úkolech či předběžný odhad škod po povodních na vodních tocích u Lesů ČR najdete mimo jiné také v srpnovém čísle.
Bude tomu skoro rok, co jsme se v časopise věnovali problematice ilegálního motorismu, v tomto čísle se k tomuto tématu vracíme prostřednictvím rozhovoru s tvůrci webových stránek „Zákaz vjezdu“ či právním rozborem, který se zabývá otázkou užívání lesních cest jako pozemních komunikací.
Z mnoha dalších zajímavých článků bych zmínila příspěvek o „něžné zelené revoluci“ u slovenských státních lesů či články týkající se stavu škodlivých činitelů u našich sousedů – na Slovensku a v Polsku v oblasti Karpat a Sudet.

Lesu zdar
Petra Darebníková

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.