Konstrukční dřevo

Jan Reisner, Martin Böhm

Možnosti použití masivních dřevěných hranolů ve stavebnictví jsou omezeny především výskytem vad ve dřevě a limitovanými rozměry pilařské kulatiny. Zejména u silných průřezů se mohou projevovat některé nedostatky. Především se jedná o nepravidelné sesychání a s tím související vznik borcení. Dalším nedostatkem běžného stavebního řeziva je častý výskyt suků a případný vznik trhlin, které zhoršují mechanické vlastnosti a estetický vzhled povrchu. Moderní zpracovatelské technologie však umožňují nejen umělé vysušení řeziva, ale i příčné vyřezání vad a porušených míst, při současném délkovém nastavení kvalitních přířezů zubovitým spojem (ozubem). Tyto technologie umožňují výrobu materiálů s lepšími mechanickými vlastnostmi při efektivnějším zhodnocením dřevní hmoty. Vyvinutý materiál vyráběný z účelově řezaných, silných, většinou středových hranolů a fošen je označován jako Konstrukční dřevo.

Konstrukční dřevo nastavované zubovitým spojem (KVH – Konstruktionvollholz)

Konstrukční dřevo je délkově nastavovaný, čtyřstranně hoblovaný a tloušťkově egalizovaný materiál, který se vyrábí v délkách až 18 m. V ČR, stejně jako ve střední Evropě, se již částečně vžilo označování konstrukčního dřeva německou zkratkou KVH. Někdy bývá užíván také anglický název – Solid Structural Timber.

Výroba

Konstrukční dřevo je vyráběno ze silného fošnového řeziva. Při pořezových schématech je dbáno na podélné rozříznutí oblasti dřeně, což snižuje možnost pozdějšího vzniku velkých trhlin. Ve středoevropských podmínkách se k výrobě používá nejčastěji smrk (méně často modřín, jedle nebo douglaska).

- Řezivo vyrobené v požadovaných průřezech s nadmírou je v komorových sušárnách sušeno podle zvlášť vypracovaných sušících režimů pro silné dimenze na uživatelskou vlhkost 14 ± 2 %. Díky počátečnímu vysušení zpracovávaného řeziva je výsledný produkt tvarově stálý. Během procesu sušení je šetrným způsobem provedena také sterilizace proti biologickým činitelům.

- Z vysušeného řeziva jsou na automatické zkracovací manipulační pile, po označení detekční křídou, vyřezány vady (suky, poškozené konce apod.) při současné kontrole kvality.

Jednotlivé přířezy jsou dále znovu čistě zařezávány a na jejich koncích jsou vyfrézovány zubovité spoje.

- Po nanesení lepidla na spoje jsou jednotlivé díly podélně stlačovány, přičemž vzniká nekonečný délkově nastavený vlys, z něho jsou odřezávány příslušné délky.

- Po několikahodinovém vytvrzení lepidla je délkově slepený surový hranol čtyřstranně hoblován ve čtyřstranné frézce. Současně jsou také zešikmeny všechny čtyři hrany, čímž dochází ke zvýšení požární odolnosti a usnadnění manipulace.

- Hotové hranoly jsou uskladněny v klimatizačních halách a baleny pomocí plastové folie do přepravních svazků.

- Celá výroba probíhá většinou pomocí automatizovaných linek.

Výsledným produktem je kvalitní, vysušený, hladce opracovaný hranol, dodávaný v průřezech dle požadavku odběratele – od 40 x 60 mm až do průřezu 140 x 240 mm. Vyráběné délky bývají nejčastěji do 13 m.

Z hlediska kvality povrchu se vyrábí dva základní druhy KVH (odlišné pouze podle estetických charakteristik povrchu):

- Pohledový konstrukční hranol (KVH Si) je bez velkých vad a je používán na pohledově náročné aplikace, např. pro trámové stropy.

- Standardní nepohledový konstrukční hranol (KVH NSi) stejných mechanických vlastností jako Si. Připouští drobné vady a je určen do skrytých konstrukcí nebo na pohledově nenáročné způsoby použití – např. pro rámové konstrukce stěnových prvků dřevostaveb.

Obliba použití tohoto materiálu je u tesařských firem v zahraničí vysoká a také v ČR postupně stoupá. Někteří výrobci nebo prodejci tohoto materiálu nabízejí kompletní dodávku přesných prvků pro stavbu konkrétního krovu.

Cena se u přepravního svazku pohybuje v rozsahu 8 000–13 000 Kč/m3 v závislosti na kvalitě, průřezu a délkách.

Dvouvrstvé a třívrstvé konstrukční dřevo (Duo – Trio hranoly)

Tyto hranoly jsou vyráběné plošným slepením jednovrstevného konstrukčního dřeva.

Slepením dvou nebo tří vrstev masivu vznikne materiál o průřezu od 60x80 mm do 240x240 mm. Přířezy jsou k sobě navzájem lepeny levou stranou (stranou vzdálenější od středu kmene), čímž je zaručena maximální tvarová stabilita. Hlavní způsob použití je opět u různých prvků dřevostaveb včetně průmyslových a obchodních objektů.

Cena je většinou o 20–30 % vyšší než u KVH.

Autoři:

Ing. Jan Reisner, Ph.D.

Ing. Martin Böhm, Ph.D.

Fakulta lesnická a dřevařská, ČZU v Praze

Katedra zpracování dřeva

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.