Pojištění lesních porostů a lesních školek

V rámci zemědělského pojištění nabízejí některé pojišťovny pojištění lesních porostů a lesních školek. Majitelé lesních porostů pravděpodobně ocení skutečnost, že se v nabídce pojišťoven objevuje i možnost pojištění proti poškození vichřicí. Pojištění lze podle informací pojišťoven zahrnout mezi daňově uznatelné položky jako náklady podnikání.

Otázky týkající se pojištění lesních porostů a školek jsme zaslali do České asociace pojišťoven (ČAP), prostor jsme poskytli i samotným pojišťovnám sdruženým v ČAP nabízejícím toto pojištění – z oslovených využily možnost představit své produkty tři.

Česká asociace pojišťoven

- Které pojišťovny mají v současnosti pojištění lesních porostů a lesních školek v nabídce?

V současnosti tento druh pojištění nabízí na českém trhu několik pojišťoven, z členských pojišťoven ČAP se jedná o tyto: Česká pojišťovna, a.s., Hasičská vzájemná pojišťovna, UNIQA pojišťovna a.s., Generali pojišťovna a ČSOB pojišťovna.

- Pro koho je pojištění určeno?

Pojištění je určeno všem majitelům lesních porostů a lesních školek. Pojišťění má rovněž význam pro zajištění finanční stability podniků produkujících lesní sadební materiál. Ministerstvo zemědělství prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnic-kého fondu poskytuje v letošním roce státní podporu až do výše 30 % uhrazeného pojistného na pojištění lesních školek.

- Na jaké události (pojistná nebezpečí) lze majetek pojistit?

Každá z pojišťoven poskytuje jinou pojistnou ochranu, ta je definována v pojistných podmínkách. Pojištění zpravidla poskytuje ochranu pro případ poškození nebo zničení lesních porostů a lesních školek vlivem požárů nebo krupobití, případně i dalších živelních rizik – vichřice, tíha sněhu, povodeň a záplava, sesuv půdy atd.

Pojištění se může vztahovat na lesní porosty a jejich zásoby dříví blíže specifikované v pojistné smlouvě, tvořící lesní celek ve vlastnictví pojištěného. Pojištěna tak může být dřevní hmota hroubí lesního porostu, jakož i z něho dříví vytěžené, přičemž hmotou hroubí se rozumí nadzemní části stromů od 7 cm průměru s kůrou, bez hmoty pařezů.

Cílem pojištění může však být v některém případě pokrytí nákladů, které by bylo třeba vynaložit na znovuzalesnění např. v případě lesního požáru nebo na zvýšené náklady na vytěžení po poškození porostu např. vichřicí. V takovém případě je možné zvolit odpovídající limit plnění.

- Na jaké události se obecně pojištění nevztahuje?

Pojištění se většinou nevztahuje na porosty dřevin, které nejsou lesem ve smyslu zákona, a na lesní půdu, nadložní humus, bylinnou vegetaci a lesní plody nebo na události vyloučené v pojistných podmínkách.

- Jaký je postup v případě zájmu o pojištění lesního porostu či školky?

Nejedná se o standardizovaný produkt a zpravidla se uzavírá osobně na základě individuální schůzky a nabídky.

- Je nutné mít vypracovaný lesní hospodářský plán (LHP) nebo lesní hospodářskou osnovu (LHO)?

Pro sjednání pojištění zpravidla není podmínkou mít vypracovaný LHP nebo LHO. I bez těchto dokumentů je možné pojištění uzavřít, nicméně vhodnější je mít jeden z těchto podkladů k dispozici.

- Jak se určuje pojistná částka a výše pojistného?

Pojistnou částku zpravidla stanovuje klient a měla by odpovídat skutečné hodnotě lesního porostu, případně je tato částka stanovena jako smluvně dohodnutá mezi pojištěným a pojistitelem. Výše pojistného závisí kromě dohodnutých pojistných částek a rozlohy pojištěného lesa i na míře rizika s ohledem na dřevinnou skladbu a charakter lesa, jelikož rizika nejsou všude stejná.

- Jakým způsobem probíhá plnění pojistné události? Jaké jsou v této souvislosti povinnosti pojištěného?

Likvidace pojistných událostí probíhá zpravidla obdobným způsobem jako likvidace škod na plodinách. Poškozené porosty jsou prohlédnuty likvidátory, kteří pak, podle poškozené plochy, výše pojistné částky pro příslušný porost, charakteru poškození a množství zužitkovatelných částí, určí výši škody. V souvislosti s pojistnou událostí je pojištěný povinen doložit dokumenty vyžádané pojiš-ťovnou.

- Má pojištěný možnost si určit výši spoluúčasti na pojistném plnění?

Výše spoluúčasti bývá standardně 10 %, avšak je možné tuto výši změnit po vzájemném jednání s pojišťovnou. Samozřejmě výše spoluúčasti má vliv na výši pojistného.

- Máte k dispozici informace, kolik již bylo celkově uzavřeno smluv na pojištění lesních porostů a školek a jaký je trend v uzavírání tohoto druhu pojištění?

Informace máme jen od České pojišťovny, ČAP souhrnně tato čísla nesbírá: V současné době jsou uzavřeny stovky smluv na pojištění lesních porostů a desítky smluv na pojištění lesních školek. Vzhledem k tomu, že pojištění lesních školek je v podstatě novým produktem a pojištění lesních porostů bylo v loňském roce inovováno v závislosti na požadavcích klientů, je očekáván mírný nárůst počtu smluv.

- Můžete uvést žebříček nejčastěji plněných pojistných událostí?

Doposud se jednalo převážně o škody způsobené požárem. Jelikož jsou nyní pojistitelná i rizika vichřice, začínají být i za tyto škodní události vypláceny nemalé náklady. Co se týká pojištění lesních školek, zde byly vypláceny hlavně škody způsobené mrazem.

- Řešila některá ze zmíněných pojišťoven v souvislosti s tímto typem pojištění pojistný podvod?

V této oblasti produktů zatím nebyly evidovány žádné pojistné podvody.

Česká pojišťovna

- Můžete ve stručnosti pojištění lesních porostů a lesních školek představit? Od kdy jsou tyto produkty klientům k dispozici?

Jedná se o dva různé produkty. Pojištění lesních školek je k dispozici od 1. 1. 2008. Toto pojištění lze sjednat pro sadební materiál pěstovaný v lesních školkách. Základní pojištění tvoří pojištění rizik krupobití a požár. K tomuto základnímu pojištění lze sjednat připojištění na rizika povodeň, záplava, vichřice a mráz. Toto připojištění lze sjednat pro pojištěným vybraný sadební materiál.

Pojištění lesních porostů je standardní součástí zemědělského pojištění České pojišťovny již řadu let. Kalamity posledních let (2007, 2008) Kyrill, Emma a Ivan zvýšily poptávku po riziku vichřice. Z tohoto důvodu přistoupila ČP k inovaci tohoto pojištění, a to nejen rozšířením o toto pojistné nebezpečí.

Nové pojištění lesních porostů včetně pojištění vichřice se standardně sjednává od začátku tohoto roku.

Pojištění je možné sjednat ve třech typech, a to pojištění na hodnotu dřeva, pojištění zvýšených nákladů na vytěžení po poškození sjednaným pojistným nebezpečím a pojištění nákladů na nové zalesnění po poškození sjednaným pojistným nebezpečím. Základním pojištěním je v tomto případě kombinace pojistného nebezpečí požár a typu pojištění dřevo. K tomuto základnímu pojištění lze přijednat všechny ostatní kombinace dle konkrétních potřeb klienta.

Podrobné informace a pojistné podmínky, kterými se pojištění lesů řídí, jsou k dispozici na webových stránkách České pojišťovny: www.ceskapojistovna.cz/lesy.html

- Na jaká nebezpečí se pojištění vztahuje (v bodech)?

Pojištění lesních porostů:

  • požár

- typ dřevo (základní pojištění)

- typ vytěžení

- typ zalesnění

  • vichřice

- typ dřevo

- typ vytěžení

- typ zalesnění

Pojištění lesních školek:

-  základní pojištění - krupobití a požár

  • připojištění:

- povodeň, záplava

- mráz

- vichřice.

- Na jaké částce za ha (orientačně) začíná pojistná částka?

Podle pojistných podmínek má pojistná částka odpovídat pojistné hodnotě, to znamená hodnotě pojišťovaného lesního porostu. Pojistnou částku stanovuje klient, nicméně by se v dnešních podmínkách neměla pohybovat pod hranicí 60 tis. Kč/ha. Rovněž v pojištění lesních školek si klient stanovuje pojistnou částku dle svých parametrů, a to formou Kč za hektar nebo Kč za kus.

- Kde si mohou zájemci pojištění vyřídit?

Stačí zavolat na bezplatnou informační linku České pojišťovny 841 114 114. Operátor předá požadavek již přímo konkrétnímu obchodnímu zástupci, který klientu poskytne veškeré potřebné informace a v případě zájmu pojištění přímo sjedná. Současně lze toto pojištění poptat i prostřednictvím makléřských firem.

- Máte k dispozici údaje, jaká je průměrná velikost pojišťovaného majetku? (ha)

Tyto údaje se běžně nesledují, takže momentálně je k dispozici nemáme.

Generali pojišťovna

- Můžete ve stručnosti pojištění lesních porostů a lesních školek představit? Odkdy jsou tyto produkty klientům k dispozici?

Pojištění lesních porostů s výjimkou lesních školek nabízíme a poskytujeme již více než 10 let.

- Na jaká nebezpečí se pojištění vztahuje (v bodech)?

Rozsah pojištění:

- požár a vichřice,

- vichřice pouze na limit, ne na plnou pojistnou částku.

- Na jaké částce za ha (orientačně) začíná pojistná částka?

Podkladem pro stanovení pojistné částky a diferenciace sazeb je platný LHP a LHO. Údaje, které se používají pro výpočet, jsou údaje za porostní skupiny členěné do oddělení a porostní skupiny.

Kritéria pro diferenciaci sazby v pojištění lesních porostů jsou velikost pojištěného lesního objektu v ha, dřevinná skladba podle převládající skupiny dřevin a kategorie lesa.

Pojistnou částkou jsou hodnoty jednotlivých porostních skupin stanovené na zá-kladě vyhlášky MF o oceňování nemovi-tostí dle standardního postupu Generali Pojišťovny a.s.

Pojištění se sjednává na dobu neurčitou, pojistným obdobím je běžný rok.

Škoda vzniklá na lesních porostech pojistným nebezpečím je vyplácena:

- u porostu do stáří 10 let ve výši nákladu na nové zalesnění, maximálně však 50 000 Kč na 1 ha porostu, který byl zničen nebo poškozen natolik, že nedává záruku dalšího úspěšného vývoje a růstu, a je nutno jej odstranit.

- u ostatních porostů ve výši skutečné vzniklé škody, tj. úbytku vytěžitelné dřevní hmoty vyjádřeném podílem z hodnoty dané porostní skupiny vymezené platným LHO nebo LHP.

V případě pojistné události je pojistitel povinen plnit jen pokud výše vzniklé škody přesáhne 5 % pojistné částky dané porostní skupiny.

- Kde si mohou zájemci pojištění vyřídit?

Pojištění lze sjednat na všech kontaktních místech pojišťovny Generali. Lesní porosty pojišťujeme na základě LHP nebo LHO. Pro vyhotovení nabídky je třeba, aby klient předložil následující:

- u porostu do 20 ha údaje o jednotlivých porostních skupinách, a to sloupce: označení porostní skupiny, výměra, věk, zakmenění, dřevina, zastoupení %, bonita,

- u porostu nad 20 ha kopie tří stránek ze závěrečných tabulek, a to tabulky 3a, 3b a 3c.

Do smlouvy se vždy přiloží výpočet ceny pojištěného lesního objektu.

- Máte k dispozici údaje, jaká je průměrná velikost pojišťovaného majetku? (ha)

Průměrná rozloha pojišťovaných lesních porostů se pohybuje kolem 350 ha.

UNIQA pojišťovna

- Můžete ve stručnosti pojištění lesních porostů a lesních školek představit? Odkdy jsou tyto produkty klientům k dispozici?

Pro případ poškození nebo zničení lesa a lesních porostů máme dva produkty. Ve standardní nabídce je máme od roku 1997.

- Na jaká nebezpečí se pojištění vztahuje (v bodech)?

Oba produkty se vztahují na škody způsobené požárem a bleskem s následkem požáru.

- Na jaké částce za ha (orientačně) začíná pojistná částka?

Limitní částka na 1 ha je cca 500 000 Kč.

- Kde si mohou zájemci pojištění vyřídit?

Pojištění je možné sjednat na každém obchodním místě UNIQA pojišťovny, a.s.

- Máte k dispozici údaje, jaká je průměrná velikost pojišťovaného majetku? (ha)

Průměrná výměra by nebyla vypovídající, pohybuje se od malých lesních celků o rozloze několika hektarů až po rozlohy ve stovkách hektarů.

Děkuji za odpovědi (22. 11. 2010)

Petra Kulhanová

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.