Lesy pro lidi – Lidé pro lesy

Lada Matoušková Prylová, Pavlína Vašičková

Ze studie Evropské komise „Jak vytvářet evropské komunikační strategie o lesnictví – vnímání lesů a lesního hospodářství veřejností“ (Shaping Forest Communication in the European Union: public perceptions of forests and forestry) z roku 2009, jejímž cílem bylo zjistit, jaké je vnímání lesů a lesnictví v EU a jaké role hrají lesy a lesnictví, vyplývá, že nejdůležitějším tématem pro občany je ochrana přírody, většina lidí si myslí, že plocha lesa klesá, biologická rozmanitost klesá a stav lesa je horší, než ve skutečnosti je. Jako největší hrozby lidé považují požáry a také hospodaření v lese!

Kdo jiný než lesníci mohou přispět ke změně názoru? Příležitost nám poskytuje například Týden lesů, který se koná každoročně, a v příštím roce i Mezinárodní rok lesů. Máme šanci zajímavou formou seznámit veřejnost s odbornými informacemi o lesích (nenechat mluvit pouze nelesníky) a tím zviditelnit naši práci.

Mezinárodní rok lesů 2011

Rok 2011 vyhlásila Organizace spojených národů (OSN) Mezinárodním rokem lesů (International Year of Forests – IYF). Mottem tohoto roku je „Lesy pro lidi – Lidé pro lesy“.

Mezinárodní rok lesů by měl být oslavou lesů a jejich důležitosti v každodenním životě. Měl by zvýšit povědomí o lesnictví a posílit trvale udržitelné obhospodařování lesů, ochranu přírody a trvale udržitelný vývoj všech typů lesů tak, aby je mohly využívat současné i budoucí generace.

Vyhlašování mezinárodního roku na konkrétní téma je v OSN tradiční. Například letošní rok je rokem biodiverzity a loňský rok byl rokem astronomie.

Co připravuje Organizace spojených národů?

Jednotlivé státy OSN byly vyzvány k zahájení příprav akcí k tomuto roku. OSN připravuje webové stránky, které by měly být spuštěny v polovině letošního roku. Tyto stránky budou obsahovat veškeré informace o Mezinárodním roku lesů 2011 včetně loga a kalendáře plánovaných akcí. Sekretariát OSN bude sloužit jako koordinátor aktivit během IYF 2011 a v nejbližší době vyzve jednotlivé státy ke spolupráci a koordinaci aktivit ve své zemi.

Oficiální zahájení IYF 2011 se bude konat během 9. zasedání Fóra Spojených národů o lesích (United Nations Forum on Forests – UNFF), a to v termínu od 24. ledna do 4. února 2011 v ústředí OSN v New Yorku.

Příklad konkrétních zahraničních aktivit

U příležitosti IYF 2011 bude vydán speciální pamětní set známek. V současné době je vypsána soutěž na jejich podobu. Tato soutěž probíhá každoročně od roku 2002 na dané téma (The EUROPA stamp best design competition). K vydání se zatím připojilo 40 poštovních úřadů v celé Evropě.

V Rakousku byla ustavena pracovní skupina, která se zabývá přípravou IYF 2011. Lesníci zde např. plánují koncert na Nový rok, balet v lese, logo IYF 2011 na služebních vozech svého ministerstva, tiskovou konferenci na začátku roku, samostatnou část stránek ministerstva („Waldzeit“), kalendář, dárky související s lesem, pro děti lesní operu, pojízdný autobus s informacemi o lesnictví a mnoho dalšího.

A co se děje v ČR?

V současné době odbor koncepcí a ekonomiky lesního hospodářství MZe ve spolupráci s ÚHÚL připravil materiál pro poradu vedení sekce lesního hospodářství s návrhem na aktivity v rámci Mezinárodního roku lesů 2011. Materiál obsahuje i návrh na ustanovení pracovní skupiny za účelem koordinace a organizace aktivit k IYF 2011 v ČR. Mezi uvažovanými aktivitami jsou nejen osvětové akce pro veřejnost (například lesní pedagogika), tisková konference, ale např. putovní výstava s lesnickým zaměřením nebo vydání medailí u příležitosti tohoto roku. Pokud byste se rádi do příprav akcí zapojili, neváhejte nás kontaktovat.

Zatím základní informace naleznete na www.lesnipedagogika.cz v sekci Mezinárodní rok lesů.

Co se děje letos v rámci Mezinárodního roku biodiverzity v ČR?

Koordinaci aktivit spojených s Rokem biodiverzity v ČR zajišťuje Ministerstvo životního prostředí ČR a jsou zastřešené heslem „Mezinárodní rok biodiverzity – pro pestrou přírodu, pro budoucnost“.

Rok biodiverzity zahájilo MŽP v polovině ledna tiskovou konferencí a vydáním tiskové zprávy. V rámci informační kampaně se snaží zvýšit informovanost a veřejné povědomí o významu biologické rozmanitosti pro kvalitu a udržitelnost života na Zemi a vyzvat jednotlivce, organizace a další partnery k aktivitám, které pomohou zastavit úbytek biologické rozmanitosti po roce 2010.

Na domovských stránkách MŽP (www.mzp.cz) je vytvořen nový odkaz Mezi-národní rok biodiverzity, který obsahuje veškeré informační materiály, kalendář akcí apod. Každý měsíc ministerstvo představuje formou informačního listu dva druhy vázané na určitý biotop. Pro měsíc březen byly vybrány dva živočišné druhy vázané na vodní toky – rak říční a losos. Pro školní děti byla vyhlášena (na dětském webu MŽP) výtvarná soutěž „Podivuhodný svět netopýrů“. Dospělí se mohou zapojit do diskusního týdne „Týden pro biodiverzitu“ (24.–28. května) v Městské knihovně v Praze, zaměřeného na průniky tématu biodiverzity a dalších témat jako např. změna klimatu a její dopady na biodiverzitu. Všichni se mohou zúčastnit osvětových akcí v rámci významných dnů (Den Země, Mezinárodní den biodiverzity apod.).

Týden lesů

Týden lesů si klade za cíl přispět ke zviditelnění lesnického sektoru a zvýšení povědomí o jeho významu pro společnost. Letos půjde již o 3. ročník. První Týden lesů v ČR se konal v roce 2009 a navázal na Evropský týden lesů (do kterého se v roce 2008 zapojilo více než 30 států). Tento rok se Týden lesů bude konat 10.–14. května. Více informací lze nalézt na: www.lesnipedagogika.cz, sekce Týden lesů.

V Praze se 11. 5. v Kunratickém lese a 12. 5. v Malé Chuchli uskuteční akce „Do lesa s lesníkem“, na jejíž přípravě se podílí Lesy hl. města Prahy, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, Vojenské lesy a statky ČR a sekce lesního hospodářství MZe. Hlavní cílovou skupinou budou děti ze základních škol. Odpoledne se počítá s účastí veřejnosti včetně družin a dětí z dětských domovů. Program bude zaměřen na lesnické činnosti, a to tak, aby se děti a veřejnost na několika stanovištích seznámili s tím, jak roste les a co vše nám poskytuje („od semínka po výrobek“). Předpokládá se, že první z těchto akcí (v Kunratickém lese) zahájí ministr zemědělství a náměstek ministra pro lesní hospodářství.Týdny lesů jsou tradiční ve většině evropských států. Dlouhodobý ohlas mají například ve Slovinsku a Estonsku. Lesníci přibližují své prostředí veřejnosti formou různých aktivit – lesní pedagogikou, výstavami, exkurzemi, návštěvami naučných stezek, výsadbou stromků, literárními a výtvarnými soutěžemi. Každý rok je věnován specifickému tématu a má charakteristické motto. Týden lesů je od roku 2007 významnou akcí také na Slovensku (www.lesnickedni.sk).

Plánujete-li nějakou akci a chcete ji zveřejnit v kalendáři akcí na www.lesnipedagogika.cz, neváhejte nás kontaktovat na prvním z níže uvedených e-mailů.

Pozn.: Studie Evropské komise „Jak vytvářet evropské komunikační strategie o lesnictví – vnímání lesů a lesního hospodářství veřejností“ bude podrobněji představena v někte-rém z příštích vydání LP.

Autorky:

Ing. Lada Matoušková Prylová, ÚHÚL

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Pavlína Vašičková, MZe

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.