Kaštanovník jedlý

Aleš Zeidler, Vladimír Gryc, Hanuš Vavrčík

Čtenářům snad není třeba zdůrazňovat, že se v následujícím textu nebudeme zabývat „kaštanem“, správně jírovcem maďalem neboli kaštanem koňským, který je na našem území také nepůvodní dřevinou. Kaštanovník jedlý je teplomilný strom, který je známý především svými nezaměnitelnými plody, pro mnohé neodmyslitelně spjatými s vánoční atmosférou. Důvodem pro záměrné šíření této dřeviny však nebyly jen kaštany, jako nutričně bohatý zdroj, ale i kvalitní a trvanlivé dřevo, které je na první pohled lehce zaměnitelné s dřevem dubu.

Rozšíření a popis dřeviny

Jako oblast původního rozšíření se uvádí Malá Asie, ale vzhledem k tomu, že byl cílevědomě vysazován již od starověku, je dnes velmi obtížné stanovit přesné hranice jeho přirozeného areálu. Patří k nejstarším introdukovaným dřevinám u nás. S kaštanov-níkem setým je možné se u nás setkat především v parkových výsadbách, sporadicky v lesních porostech nebo v tak zvaných kaštankách. Kaštanovník jedlý dosahuje výšky až 40 metrů a průměrů kmene až 200 centimetrů.

Popis dřeva a jeho vlastností

Stavbou dřeva se řadí mezi listnaté kruhovitě pórovité dřeviny. Jádro a běl jsou dobře odlišitelné. Běl je úzká, nažloutlá, jádro je hnědé. Dřevo se svou barvou i texturou velice podobá našemu dubu. Hlavním rozdílem jsou drobné dřeňové paprsky, které na rozdíl od dubu nejsou pouhým okem rozlišitelné na žádném z řezů.

Dřevo je středně těžké. Uvádí se, že je méně tvrdé a houževnaté, a jeho mechanické vlastnosti jsou obecně horší než dubu. Je poměrně snadno štípatelné. Při sesychání má tendenci k praskání. Dřevo je velmi trvanlivé na vzduchu i ve vodě. Obsahuje značné množství tříslovin. Špatně se impregnuje, snadno obrábí a pro zpracování se jeví lepší než dub.

Možnosti využití dřeva

Pokud by v budoucnosti došlo k výraznému oteplení, ústupu našich současných dřevin a rozšíření teplomilnější vegetace, je kaštanovník ekvivalentní náhradou dubového dřeva. Jeho dřevo je použitelné k většině účelů jako dřevo dubu. Jedná se o využití v truhlářství a v nábyt-kářském průmyslu, na zahradní nábytek, podlahy, parkety, dýhy, obložení, zábradlí a schodiště. Dále je možno ho použít v bednářství na výrobu dužin sudů. Použitelné je i pro stavbu lodí a vodních zařízení. Mladé stromky jsou vhodnými kůly do vinohradů. V alpských oblastech se díky své trvanlivosti používá na konstrukce protilavinových zábran. V podobě pařezin je kaštanovník zdrojem hodnotného paliva.

Autoři:

Ing. Aleš Zeidler, Ph.D.

Katedra zpracování dřeva

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Vladimír Gryc, Ph.D.

Ing. Hanuš Vavrčík, Ph.D.

Ústav nauky o dřevě

Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.