Povodňové škody a další jarní kalamity - Mimořádný sesuv půdy v oblasti Gírová na Jablunkovsku

František Lipowski

Květen 2010 se zapíše do historie moravských krajů jako měsíc mimořádných srážek. Důsledkem těchto srážek byly povodně, které si bohužel opět vybraly krutou d aň, a to i v podobě lidských životů. Materiální ztráty se počítají na miliardy.

Extrémní úhrny srážek

Ani Jablunkovsko nebylo ušetřeno přívalů vod. Na hydrometeorologické stanici v Nýdku dosáhl květnový úhrn srážek 546 mm, na stanici Jablunkov 436 mm. Kritické bylo období od 16. do 18. 5. V těchto dnech se denní úhrn srážek pohyboval i nad 100 mm, např. v Třinci napadlo z neděle 16. 5. na pondělí 17. 5. 186 mm! Takto obrovský příval vody nemohl zůstat bez následků. Rozvodněné horské potoky na mnoha místech Beskyd podemílaly břehy, ničily mosty. Neprůjezdné zůstaly četné údolní komunikace, jejichž povrch v délce i několika desítek metrů odplavila voda. Na lesních cestách zaříznutých ve svazích se objevily nebezpečné nátrže a sesuvy. Škody napáchané velkou vodou jdou na majetku lesní správy Jablunkov do desítek miliónů Kč.

Sesuvy půdy

Vůbec největší škodu napáchala velká voda na porostech lesní správy Jablunkov v podobě sesuvů půdy. V noci z úterý 18. 5. na středu 19. 5. se dal do pohybu svah v oblasti Gírové. Tento svahový pohyb je mnohými považován za vůbec nejrozsáhlejší sesuv na našem území za několik posledních století.

Oblast Gírové (Jablunkovské mezihoří) je velmi náchylná k sesuvům, viz obr. 1.

Je zajímavé, že lokalita označená na mapě (obr. 1) představuje dnes plochu skutečně zasaženou sesuvem. Příčinou vzniku sesuvů jsou zde velmi silné vrstvy půd bohaté jílem, které po nasycení vodou začnou klouzat po špatně propustném pískovcovém podloží. A přesně k tomu zde došlo. Svah o průměrné šířce 300 m se doslova utrhnul z hrany jižního svahu masivu Gírová a dal se do pohybu. V době od 18. do 25. 5., kdy je možné pozorovat určitou stabilizaci posunu, dosáhl sesuv délky více než 1 km. Sesuv začíná ve výšce 730 m n. m. a končí v 570 m n. m. Sesuvem zasažená plocha je odhadována na 30–35 ha (viz obr. 2).

Pouze malá část (cca 2 ha) svážného území je majetkem soukromých osob. Ostatní plocha je majetkem státu a je vedena jako lesní půda. Postup sesuvu byl vskutku značný. Lesní správa odhaduje, že během prvních tří dnů sesuv postupoval o cca 150 až 200 m za den. Existovaly velké obavy, že dojde k bezprostřednímu ohrožení jediné veřejné přístupové komunikace do obce Hrčava. Naštěstí se tak nestalo a hrana sesuvu se zastavila asi 400 m od této komunikace.

Charakteristika porostů v místě sesuvu

Porosty nacházející se na svážném území byly co do věku, ale i dřevinné skladby dosti různorodé. Nejstarší porost byl ve věku 125 let se zastoupením dřevin: SM 80, JD 15, BK 5, nejmladší pak v prvním věkovém stupni. Plošně největší zastoupení zde měly smíšené mýtní porosty smrku s příměsí jedle a buku. Průměrná zásoba těchto porostů byla kolem 550 m3. b. k. Tyto porosty byly téměř celoplošně zmlazeny především bukem s nadějnou příměsí jedle. Dá se říci, že lesní správa Jablunkov v této oblasti již druhé decénium cíleně v mýtních porostech prováděla jemné zásahy v podobě clonných sečí a uvolňování kotlíků, což vše směřovalo k přirozené obnově porostů v dřevinách buku a jedle, částečně i ve smrku.

Mohutný sesuv doslova pohřbil tisíce m3 dřeva. Část dostupného dříví se lesní správa pokusí vytěžit a zužitkovat, bohužel, hodně dříví je nezužitkovatelné, neboť je mnohdy zasypáno zeminou, kmeny jsou rozlámané a doslova roztrhané na kusy.

Určitý problém zde představuje i nebezpečí rozvoje podkorního hmyzu. Ale to je pro lesní správu problém časově ohraničený a věříme, že i účinně řešitelný.

Při pohledu na tuto zkázu jistě každého lesníka napadne otázka: „A co dál?“. Jakožto hospodáři zde musíme pokorně uznat, že síla přírody je obrovská a ne vždy člověk určuje, jaké záměry na dané lokalitě bude prosazovat. Zde si dle mého názoru sama příroda určila na delší dobu způsob hospodaření. My budeme dlouho jenom nestranní pozorovatelé.

Autor:

Ing. František Lipowski

Lesní správa LČR Jablunkov

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: Richard Rusnok

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.