Úvodník

Vážení čtenáři,

až se Vám do rukou dostane toto číslo Lesnické práce, bude již červenec, první měsíc školních prázdnin, na které se děti tolik těšily, první měsíc nového čtvrtletí, kterého se pracovníci dřevozpracujících podniků většinou obávali. V České republice (ale i v sousedních státech) je nedostatek surového dříví. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a tento rozdíl je tak výrazný, že ceny zejména smrkové pilařské kulatiny se utváří zcela bez ohledu na vývoj cen řeziva.

Vy již znáte, jakým způsobem se změnily ceníkové ceny surového dříví oproti 2. čtvrtletí, já mohu pouze spekulovat. Vše je možné! Může nastat obdobný cenový skok jako na začátku dubna, někteří odborníci dokonce spekulují s ještě vyšším nárůstem. Nebo se oficiální ceny změní jen kosmeticky a rozhodující odběratelé budou poskytovat více či méně oficiálně známé bonusy. Faktem zůstává, že se ceny surového dříví pomalu blíží úrovni, na jaké byly před kalamitou způsobenou orkánem Kyrill. Ceny řeziva však za touto úrovní výrazně zaostávají.

Obávám se, že se tento stav ještě delší dobu nezmění. V roce 2009 byly ve středoevropském prostoru ještě zásoby dříví z předcházejících kalamit. Toto dříví je však již zpracované. Letošní škody v lesích jsou ve střední Evropě (díky Bohu) malé a problém s nedostatkem dříví nevyřeší.

Pokud se dalším snížením výrobních kapacit nepodaří přiblížit se v oblasti nabídky a poptávky k rovnovážnému stavu, budou ceny surového dříví dále stoupat. Velmi hlasitě se v Rakousku a Německu mluví o nutnosti snižovat zejména výrobní kapacity pilařských provozů, ale i kdyby tato situace nastala, neprojeví se na trhu ihned.

Současná situace je samozřejmě výhodná pro vlastníky lesa. Po několika „hubených“ letech je jejich „zboží“ velmi žádané a velmi dobře placené. Je třeba ale dávat velmi dobrý pozor na platební morálku, na finanční situaci odběratelů. Je možné že se v následujících měsících dočkáme ve střední Evropě pádu řady dřevozpracujících firem, které neunesou prudce stoupající ceny surového dříví a tomu neodpovídající změny cen řeziva. A obávám se, že se nemusí jednat jen o malé podniky.

Kdyby se ceny řeziva měnily srovnatelným způsobem s cenami kulatiny, byl bych spokojený, byl by to signál, že ekonomická krize v dřevařském průmyslu již definitivně skončila a že nás zase čeká (snad) několik let „poklidného“ růstu. Realita je však jiná, a to by měl být signál pro všechny, že stále není všechno v pořádku, stále jsou zde velká hospodářská rizika.

Jedna věc je jistá. Dříví je nedostatek a tento stav bude ještě nějakou dobu trvat. A není to nedostatek jen v tuzemsku, stejná situace je i u našich jižních a západních sousedů. Zásoby pilařské kulatiny jsou u většiny zpracovatelů na historickém minimu. Řada odběratelů se uklidňuje tím, že se na trh dostane kůrovcové dříví. To je jistě pravda, ale asi nikdo není schopný říci, o jaké množství se bude jednat. A poptávka po čerstvém dříví bude nadále velmi vysoká.

Co tedy zbývá? Musíme doufat, že odběratelé surového dříví mají své ekonomické kalkulace řádně promyšlené, musíme doufat, že dodavatelé surového dříví nebudou tlačit ceny surového dříví do nepřiměřených výšek – i když je to dnes velmi lákavá možnost.

V každém případě nás na trhu se dřívím čeká horké léto a vlastně i horké celé druhé pololetí. A proto přeji všem, aby i v této obtížné době našli čas na skutečnou dovolenou.

Krásné prázdninové měsíce Vám přeje

Jiří Kořínek, člen redakční rady LP

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.