Zařazení dřevorubce mezi živnosti vázané nepovede ke snížení pracovní úrazovosti

Anketa Lesnické práce

V roce 2010 se dle údajů Státního úřadu inspekce práce v Opavě stalo při těžbě, dopravě a manipulaci s dřívím 10 smrtelných pracovních úrazů. Většina těchto úrazů se týkala osob samostatně výdělečně činných. Zeptali jsme se v této souvislosti subjektů působících v lesnictví na jejich názor na dodržování bezpečnosti práce při těžbě a manipulaci dříví a možná opatření, která by mohla tuto statistiku zlepšit.

- Jak hodnotíte úroveň dodržování bezpečnosti práce při těžbě a manipulaci dříví (i s ohledem na pracovní poměr – zaměstnanci, OSVČ)?

- Bylo by v této souvislosti účelné v lesnickém sektoru omezit tzv. Švarc systém ve prospěch standardního pracovního poměru?

- Jaká opatření by podle Vašeho názoru vedla ke snížení pracovní úrazovosti při těžbě a manipulaci dříví? Měl by být dřevorubec zařazen mezi živnosti vázané?

- Co by podle Vás znamenalo pro lesnický sektor zařazení živnosti dřevorubec mezi živnosti vázané? (bezpečnost, početní stavy dřevorubců, platy apod.)

Miroslav Švec, ČAPLH

- Obecně je nutno konstatovat, že důraz na dodržování pravidel BOZP je výrazně vyšší u zaměstnanců v pracovním poměru. Je to dáno jednak systémovým nastavením procesů ve firmách, pravidelnou vnitřní kontrolní činností, systematickým dozorem orgánů Inspekce práce i hrozbou sankcí za nedodržování pravidel BOZP.

U živnostníků je to záležitost individuálního přístupu. Znám sice i zde jednotlivé případy zcela vzorového přístupu k problematice BOZP, jde však o OSVČ, kteří v minulosti dlouhodobě pracovali jako zaměstnanci a měli z této doby vytvořené kvalitní pracovní návyky, ale bohužel u většiny je tato oblast podceňována v honbě za vytvářenou hodnotou.  Současně mnohým z nich chybí i potřebné znalosti v aplikaci bezpečnostních pravidel a bezpečných pracovních návyků.

- Návrat k vyššímu podílu dřevorubců v pracovním poměru by byl zcela jednoznačně žádoucí z hlediska stability a podílu lesnictví na obecných cílech rozvoje venkova.

Problémem je však stávající nastavení veřejných zakázek na lesnické práce, které posouvají celou problematiku směrem k výrazně nižším cenám živnostenské práce.

- Zařazení mezi vázané živnosti danou situaci zásadně nezlepší, spíše ji bude komplikovat.

Jsem však přesvědčen o nutnosti legislativního řešení v podobě kvalifikačního oprávnění pro profesionální výkon práce dřevorubce. Byla by to obdoba dnes běžných a bezproblémově fungujících profesních řidičských průkazů či ještě lépe svářečských průkazů.

Tyto povinně obsahují záznamy o výcviku, školeních, přezkoušeních i lékařských prohlídkách a bez splnění příslušných povinnosti pozbývají platnosti.

Profesionální dřevorubec, bez ohledu na formu, jak tuto činnost vykonává, by tak měl stanovenu povinnost každoroční lékařské prohlídky, ročního proškolení v rozsahu cca 8 hodin a ve lhůtě dvou až tří let proškolení a přezkoušení včetně přezkoušení z praktického výkonu práce (těžba a odvětvování) s pracov-ními pomůckami a potřebami, které používá k výkonu práce v rozsahu cca 16 hodin.

Rovněž zisk základního oprávnění pro práci profesionálního dřevorubce by měl být koncipován jinak než dnes, kdy stačí pětidenní kurz. Jsem přesvědčen, že po absolvování základního kvalifikačního kurzu by mělo nastoupit období několikaměsíční praxe pod dozorem kvalifikovaného pracovníka, a teprve pak příslušná teoretická a praktická zkouška umožňující zisk plnohodnotného kvalifikačního oprávnění.

Současně vnímám i dluh inspekce práce, která jednotlivým OSVČ v lesním hospodářství věnuje minimální pozornost.

- Pozitiv tohoto kroku by bylo velmi málo. Zařazení živnosti by mělo charakter spíše formální. Jsem přesvědčen, že cestou je právě nastavení kvalifikačních oprávnění tak, jak o nich hovořím u předchozí otázky.

Petr Dvořák, SIBP Odborového svazu pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství

- Zaměstnavatel, který zaměstnává zaměstnance v pracovním procesu, se potýká s celou škálou legislativních povinností, problematikou personální, výchovou zaměstnanců a jejich nejen finanční motivací.

Zaměstnavatel zaměstnávající OSVČ pouze předá a posléze převezme pracoviště, tím jeho legislativní povinnosti končí.

Na zaměstnance v pracovním poměru je rozhodně větší tlak na dodržování BOZP a hygienu práce, a to hlavně z důvodu právní zodpovědnosti všech přímých nadřízených.

Jako OSVČ není pracovník nijak motivován k dodržování BOZP, není zde vyžadováno lékařských kontrol ani dohledu hygieny práce. Legislativa tento problém vyřešila velmi jednoduše – soukromník je zaměstnancem i zaměstnavatelem v jedné osobě, tak ať se stará. Nikdy jsem nezažil, že by dřevorubec jako OSVČ dostal pokutu za nedodržení BOZP, které nepředcházela prokázaná vina za pracovní úraz nebo jinou nehodu.

- Doporučil bych, aby došlo k možnosti mít své zaměstnance nebo soukromníky za stejnou cenu. V současnosti je soukromník vždy levnější než zaměstnanec (mzdy, lékařské prohlídky, personalistika, daně, organizační zajištění). Jediná výhoda je, že vlastní zaměstnanec je vázán a tvoří jistotu zaměstnavatele při mimořádných událostech, nemůže mu tedy ihned „utéct“ (kalamita, vyšší cenové nabídky u konkurence, nabídka práce).

- Není možné stanovit opatření, když nemáme účinnou výchovu. Neexistuje relevantní selekce schopných a neschopných. Je jen selekce, jestli někdo má nebo nemá papír. Nikdo již neověřuje schopnosti k vykonávané práci. Pouze stačí předložit potvrzení o zaučení a zaškolení a z každého je „kanadský dřevorubec“.

Kdo v dnešní době vydává potvrzení o tom, že daná osoba je zaučená a vyškolená v této nebo jiné činnosti? Zaměstnavatel. A OSVČ je zaměstnancem i zaměstnavatelem v jedné osobě.

Jestli bude dřevorubec živností vázanou nebo ne, je otázkou spíše na instituci, která určí doklad umožňující otevření živnosti. Pokud by k tomuto mělo dojít, raději bych doporučil kategorii dřevorubec rozdělit znovu na skupiny kácení do 15 cm na pařezu – živnost volná, a kácení na pařezu nad 15 cm – živnost vázaná na potvrzení o praxi (např. 6 měsíců až rok při práci s RŘMP). Doloženo u soukromníků smlouvami, fakturami, u bývalých zaměstnanců potvrzením zaměstnavatele (pracovní smlouva s předmětem činnosti pracovníka).

- Jsem velmi skeptický a myslím, že pro lesnický sektor by měla vázaná živnost ve výhledu velmi malý výsledek. Nepředpokládám, že by zpřísnění živnostenského zařazení na tuto činnost mělo výrazný vliv. Bude to pouze další překážka na cestě k odměně za vykonanou práci.

Z toho, co jsem řekl, tedy plyne otázka, jak z této problematiky ven a zvýšit povědomí pracovníku v LH, a to hlavně soukromníků v otázkách BOZP. Opakuji, zaměstnavatel své zaměstnance školí, kontroluje, posílá na lékařské prohlídky, a za to vše, pokud udělá chybu, mu hrozí pokuta z kontroly inspektorátu nebo hygieny práce. OSVČ nemá peníze, čas a povědomí, že by se měl vzdělávat a pečovat o své zdraví (a to hlavně pokud je mladý a prozatím zdravý).

Důležitá je tedy osvěta, medializování úrazů, postihování nedodržování BOZP i u OSVČ, legislativně dotáhnout problematiku zodpovědnosti ve vztahu od zadavatele práce až po OSVČ. Přece je logické, že na mém pracovišti, v mém lese, se musí pracovat dle platných zásad, a není možno říci, že ten nebo onen mne nezajímá, protože je soukromník. Tady vidím velký dluh Lesů České republiky, že veškerou zodpovědnost přesunuly na akciové společnosti a hrají mrtvého brouka, a to i v kontextu jednotlivých odstavců ISO OHSAS 18 001, kde se přímo zavazují, kdo a jak na jejich pracovištích bude pracovat – to je ovšem kapitola nespadající do uvedených dotazů.

Josef Kaiser, KAISER s.r.o.

- Při těžbě i manipulaci dříví jsou jak vlastní zaměstnanci, tak i OSVČ pracující pro firmu pravidelně školeni, při zadávání práce jsou jim vystavovány „zadávací listy“, kde je upozornění na zvláštnosti pracovišť z hlediska bezpečnosti práce. Úroveň dodržování bezpečnosti práce v těžební činnosti hodnotíme jako dobrou, jak u vlastních zaměstnanců, tak u OSVČ.

- Domníváme se, že omezit v lesnickém sektoru provádění služeb dodavatelsky pomocí OSVČ (nejedná se o tzv. Švarc systém – živnostníci vlastní motorové pily, traktory atd.) není účelné, živnostníci si na tento způsob zvykli a rovněž firmám tento způsob snížil administrativní zatížení.

- Pravidelnost školení pro zaměstnance i OSVČ zajišťovaná firmou a důsledná kontrola obou skupin při dodržování pravidel BOZP ze strany firmy. Domníváme se, že zařazení dřevorubců mezi živnosti vázané nepovede ke snížení pracovní úrazovosti při těžbě a manipulaci dřeva, ale naopak zvýší administrativní zatížení OSVČ.

- Zařazení živnosti dřevorubec mezi vázané živnosti neřeší bezpečnost práce při těžbě a manipulaci dříví, stavy a platy dřevorubců za současné situace v lesnickém sektoru nejsou navázány na druh živnosti, ale na ekonomické možnosti firem.

Děkuji za odpovědi (24. 10. 2011)

Petra Kulhanová

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.