Květnové mrazové škody v lesních školkách

Vladimír Foltánek

Pokles nočních teplot ve dnech 3. až 10. května 2011 dosáhl místy až -8°C a projevil se nejen omrznutím právě čerstvě rašících buků, modřínů a jiných dřevin na některých nepříznivých expozicích v lesních porostech, ale způsobil nemalé škody zejména na produkci sadebního materiálu lesních dřevin v lesních školkách. Předcházejících několik velmi teplých dní (kolem 1. května) způsobilo razantní nástup a průběh rozvinutí pupenů, růst listů, jehlic i letorostů u sadebního materiálu na produkčních plochách lesních školek. Ve dnech následných, kdy přes den teplota dosahovala až +10 a více stupňů, avšak v noci klesala dokonce až na -8°C, jemná nezdřevnatělá buněčná pletiva nebyla schopna mrazům odolat a byla značně poškozena či odumřela.

Rozsah škod

Provedený průzkum mezi členskými školkařskými subjekty Sdružení lesních školkařů ČR o dopadu květnových mrazových škod zaznamenal vznik škod především u dřevin buk, dub a jedle, a to ve všech juvenilních stádiích, tj. klíčícího osiva, prvosemenáčků s děložními lístky, rašících jednoročních semenáčků i dvou a víceletých (JD) sazenic, mnohde pak na veškeré produkci sadebního materiálu na produkční ploše lesní školky. Nočním mrazům mnohde neodolaly ani rašící sazenice smrku či jasanu. Celoplošnému vymrznutí někde neodolaly ani klíčící síje ve fóliovnících, ač se tak v předchozích letech zatím nikdy nestalo. Částečně nižší mrazové škody jsou evidovány v těch lesních školkách, kde se díky vybudovanému zavlažovacímu systému v krizových mrazových dnech denně v časných ranních hodinách rosilo. Mnohde ani tam však nebylo zabráněno vzniku těchto škod, protože teplota klesala hluboko pod bod mrazu i v době kolem jedné hodiny v noci.

Některé školkařské subjekty nahlásily škody na produkci přesahující 50 % množství produkce (zejména u dubu, buku a jedle někde dokonce i na 100 % rostoucího sadebního materiálu). Škody na produkci u jednotlivých školkařských subjektů jsou rozdílné, mnohde zásadní. Odhadované vyčíslené sumární škody na produkovaném sadebním materiálu lesních dřevin u školkařských subjektů, které škody zaevidovaly a nahlásily (25 firem), přesahují 33 milionů Kč.

Očekávané důsledky poškození sadebního materiálu

Přestože tyto vzniklé škody jsou značné, upozorňují lesní školkaři na to, že nejde jen o aktuální vzniklou finanční ztrátu producentů sadebního materiálu lesních dřevin způsobenou abiotickým činitelem, ale jde především o evidentní množstevní ztrátu budoucí produkce nezanedbatelně omezující disponibilní tržní nabídku sadebního materiálu určeného pro zalesňování a obnovu lesů v příštích letech. U přeživších jedinců sadebního materiálu pak jde i o podstatnou ztrátu jeho morfologické kvality, která je vyžadována příslušnou ČSN 482115 ve znění „Změny 2“. Lze očekávat, že tato ztráta morfologické kvality sadebního materiálu se projeví zejména zvýšeným počtem mnohačetných vrcholů u vyprodukovaných sazenic dubů, smrku ztepilého, jasanu žláznatého aj., nepřímým (neprůběžným) či zdeformovaným průběhem hlavního kmínku u sazenic buku lesního, u jedle bělokoré pak v případě omrznutím dříve rašících bočních pupenů značným přírůstem hlavního kmínku s minimálním bočním větvením apod.

Z uvedeného je zřejmé, že důsledky letošních mrazových dní v počáteční dekádě letošního měsíce května jistě ovlivní množstevní a kvalitativní nabídku sadebního materiálu lesních dřevin zejména v příštím a přespříštím roce. V zájmu omezení možného kolizního stavu v nabídce a poptávce sadebního materiálu se proto jeví již dnes jako velmi žádoucí, aby byl navázán užší informační vztah mezi vlastníky lesa a producenty sadebního materiálu (lesními školkaři) a se zohledněním aktuálního stavu v produkci dříve či později vyžadovaného sadebního materiálu v lesních školkách (kvalita, kvantita) byly přizpůsobeny roční zalesňovací plány či též výjimečně akceptována dílčí snížená morfologická kvalita požadovaného sadebního materiálu.

Autor:

Ing. Vladimír Foltánek

SLŠ ČR

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.