Informace o insolvenci firem holdingu LESS

Insolvence LESS&FOREST a LESS

Krajský soud v Praze zahájil dne 1. 10. 2012 insolvenční řízení s holdingovou společností LESS a.s. s firmou LESS&FOREST s.r.o. Návrhy na insolvenci podal majitel společností Jan Mičánek. Úpadek chce majitel společností řešit reorganizací, a to restrukturalizací pohledávek, prodejem části majetku a vydáním akcií, kterým by získal dodatečné prostředky. Rozdíl mezi reorganizací a konkurzem spočívá především v tom, že reorganizaci řídí management a majitel firmy v úpadku, zatímco při konkurzu má rozhodující slovo konkurzní správce a věřitelé.
Podle insolvenčního návrhu dluží LESS bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun, závazky z faktoringových smluv činí zhruba 311 milionů Kč a závazky z bankovních záruk vystavených bankami k zajištění plnění závazků společností ze skupiny LESS činí přibližně 493 milionů korun. Pohledávky mohli věřitelé přihlašovat do 1. listopadu. LESS&FOREST se v rámci insolvence adaptuje na omezený provoz a redukuje zaměstnanecké stavy. Z téměř 700 lidí jich má 400 propustit. Bude záležet hlavně na věřitelských bankách a dalších věřitelích, zda vyhodnotí situaci tak, že reorganizace pro ně bude výhodnější než konkurz, a budou ochotny firmě poskytovat provozní kapitál.

Důvody insolvence
Společnosti LESS a LESS&FOREST se podle insolvenčního návrhu dostaly do problémů se splácením splatných závazků v důsledku významných investic do své podnikatelské činnosti a rozvoje činnosti skupiny a v důsledku obchodních sporů se státním podnikem Lesy ČR, které byly vyvolány způsobem indexace cen dříví. LESS dlouhodobě a otevřeně kritizoval průtahy v tendru na komplexní zakázku a formu i mechanismus indexace.

Insolvence LESS&TIMBER

Insolvenční řízení bylo 9. 10. 2012 zahájeno také s další částí holdingu LESS, s dřevozpracující společností LESS&TIMBER, provozující pilu v Čáslavi, závod na výrobu lepeného hranolu v Klášterci nad Orlicí a dvě pily v Bohdanči a Dlouhé Vsi u Sušice. Insolvenční návrh podala banka Citibank Europe a připojil se k němu také dlužník.
Celkové náklady na vybudování závodu v Čáslavi včetně výstavby elektrárny na biomasu, která je součástí komplexu, a koupě německého výrobce lepených polotovarů Holzwerk Hemau dosáhly 1,8 miliardy korun. Citibank Europe ale v návrhu uvedla, že současná hodnota pily je mnohem nižší.

Věřitelé

Mezi nejvýznamnější věřitele patří například Reiffeisenbank, Česká spořitelna, Citibank nebo skupina Agrofert Holding Andreje Babiše, která Janu Mičánkovi poskytla úvěr 311 milionů korun, který měl být splacen k 30. září 2012.
Lze očekávat, že v sumě budou významnou částku tvořit také pohledávky dodavatelů
lesnických služeb.
Nejvýznamnějším obchodním partnerem společnosti LESS&FOREST byly Lesy ČR.
Podle informací z insolvenčního návrhu do doby vyhlášení insolvence splácel LESS&FOREST závazky vůči Lesům ČR včas nebo s prodlením nepřekračujícím 30 dnů.

Insolvenční správce

Krajský soud v Praze jmenoval insolvenční správkyní společností LESS a.s., LESS&FOREST s.r.o. a LESS&TIMBER Moniku Cihelkovu. Monika Cihelková již na počátku insolvence uvedla, že je prioritou její i předběžného
věřitelského výboru udržení provozu firmy. „Obracejí se na mne desítky dodavatelů LESS, jednáme s nimi. Snažíme se, aby spolupráce pokračovala, ale v této fázi je stále ještě moc brzy na to, abychom mohli dělat jasné závěry. V pohybu je ještě řada faktorů. Jde mi samozřejmě o to, abychom firmu udrželi v chodu a aby se v co největší míře zachovala její hodnota," konstatovala 10. října pro HN insolvenční správkyně.
„S ohledem na skutečnost, že dlužník spolu s insolvenčním návrhem podal i návrh na povolení reorganizace, tak soud nerozhodl o způsobu řešení úpadku dlužníka, a toto rozhodnutí ponechal na schůzi věřitelů,” uvedl soudce Tomáš Jirmásek v rozhodnutí o zjištění úpadku LESS&FOREST. Schůze se uskuteční 2. ledna.
Monika Cihelková 30. října pro HN uvedla, že LESS&FOREST má stále šanci vyhnout se konkurzu. „LESS&FOREST má velké části, které se stále daří udržovat v chodu. Ze čtyř závodů jsou tři – Doprava, Lesní školky a Lesní technika – stále soběstačné,” uvedla insolvenční správkyně. Podle Cihelkové odstřižení od největšího obchodního partnera firmám LESS pomohlo. „Zakázky, které LESS&FOREST dělal pro Lesy ČR, byly ztrátové. Tím, že tyto činnost skončily, může být firma zisková,” uvedla pro HN Cihelková.

Kroky Lesů ČR
Lesy ČR ihned po oznámení o zahájení insolvenčního řízení (1. 10. 2012) u LESS&FOREST s.r.o. zastavily tomuto subjektu těžby, ukončily předávání již vytěženého dříví a organizačním jednotkám bylo uloženo, aby prováděly fyzické kontroly ukončení těžeb na příslušných SÚJ. Lesy ČR neprodleně oznámily bankám, že na krytí pohledávek po lhůtě splatnosti budou využity bankovní garance LESS&FOREST.
Lesy ČR ve své tiskové zprávě uvedly, že ekonomické problémy uvedené společnosti nebudou mít na uspokojení stávajících pohledávek Lesů ČR za LESS&FOREST negativní dopad.
Lesy ČR také opakovaně zdůraznily, že nemají žádný podíl na současném ekonomickém stavu společnosti LESS&FOREST. „Je pouze podnikatelským rizikem a výlučnou odpovědností jakéhokoliv podnikatele, že nabídne takové ceny, které mu zajistí konkurenceschopnost a tím ekonomickou funkčnost. Pokud podnikatel takové ceny nenabídne, musí počítat s tím, že může být ohrožena jeho ekonomická stabilita,“ uvádí tisková zpráva Lesů ČR.
12. října Lesy ČR odstoupily od smluv s LESS&FOREST, a to na všech 32 SÚJ, a zahájily přípravu nových veřejných zakázek pro dotčené SÚJ. Šance na řešení úpadku LESS reorganizací tím klesla, protože LESS přišel nejen o dříví, ale i o šanci na platby za pěstební práce.
Nedotěžený objem dříví v roce 2012 po ukončení těžeb LESS&FOREST představuje podle tiskové zprávy Lesů ČR cca 400 tis. m3, což je zhruba 5 % celkových těžeb Lesů ČR. Tento objem hodlají Lesy ČR nahradit do konce roku 2012 formou elektronických aukcí na pni a zvýšenými dodávkami dříví vytěženým lesními závody Lesů ČR.
Bezprostředně po ukončení smluv zahájily Lesy ČR pro dotčené smluvní územní jednotky přípravu nových veřejných soutěží a do doby jejich ukončení a vyhlášení vítěze hodlají zajistit nezbytné lesnické činnosti formou JŘBU.
Na tiskové konferenci dne 30. 10. 2012 Lesy ČR informovaly, že nárokují v insolvenčním řízení s firmou LESS&FOREST pohledávky ve výši zhruba 1,3 miliardy korun. Celková výše přihlášených pohledávek z obchodního styku po odečtení bankovních záruk činí 205,8 milionu korun. Lesy ČR také přihlásily pohledávky sankčního typu a další podmíněné pohledávky v hodnotě 1,1 miliardy korun. Tyto pohledávky vznikly podle Lesů ČR z důvodu protiprávního postupu LESS&FOREST.
Veškeré přihlášené pohledávky budou přezkoumány insolvenční správkyní a jejím týmem do 2. ledna 2013, kdy bude na schůzi věřitelů oznámeno, které pohledávky budou uznány.

Jan Příhoda (30. 10. 2012)

Aktuální informace sledujte na serveru Silvarium.cz

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.