AKTUALITY Z DOMOVA

INFORMAČNÍ SYSTÉMY V ZEMĚDĚLSTVÍ A LESNICTVÍ - SEČ 2000

Šestý ročník této tradiční mezinárodní konference se uskutečnil pod záštitou ministerstva zemědělství za účasti asi 160 odborníků ve dnech 22.-24. února v srdci Železných hor na Seči. Organizátoři konference (firma Help Service - Education) si pro letošní rok vybrali motto “Integrace Evropy” a rozdělili jednání do několika tematických okruhů: integrace zemědělství a lesnictví do Evropské unie, projekty Evropské unie a MZe v lesnictví a zemědělství, multifunkční zemědělství, obnova venkova, lesní plánování, využití DPZ a GIS v lesnictví, zemědělství a ochraně přírody, lokálně cílené hospodaření (“Precission farming”), využití GPS v lesnictví a zemědělství.

Z oblasti mimo lesnictví si jistě pozornost zasloužily referáty: Globální družicové navigační systémy - současný stav a perspektivy vývoje (P. Rapant, VŠB TU Ostrava); Monitorování práce zemědělských strojů navigačním systémem GPS (P. Kovaříček, VÚZT); Obnova venkova na základě multifunkčního charakteru zemědělství a půdy (K. Charvát, Z. Křivánek, Help Service Mapping, s. r. o.), Networking - síť spolupráce, uplatnění podnikatelských sítí v komplexním rozvoji venkova; Strukturální politika EU, program SAPARD (A. Pondělíčková, MZe Praha); O zkušenostech se zapojováním se do programů EU (K. Charvát, České centrum pro strategická studia).

V lesnické sekci, která byla z našeho pohledu nejzajímavější, zazněly tyto příspěvky: FIELD-MAP - technologie počítačem podporovaného sběru dat v terénu (M. Černý, P. Moravčík, IFER); Aplikace technologie FIELD-MAP pro inventarizaci zvláště chráněných lokalit a mapování přírodních rezervací (R. Russ, IFER); Lesnická taxace po roce 2000 (R. Slabý, IDC ÚHÚL, K. Charvát, Centrum pro strategická studia); Metody stanovení ekonomickoekologického potenciálu lesa (S. Pavlík, Oceňovací a taxační kancelář Foresting); Budovaný systém podpory státní správy lesa (J. Fryml, ÚHÚL Brandýs n. L., P. Oujezdský, PDS, s. r. o.); Principy budování datového skladu ÚHÚL (A. Šída, Intergraph ČR, s. r. o., P. Oujezdský, PDS, s. r. o.); Software pro státní správu s lidskou tváří (Z. Malík, Topol Pro, s. r. o.); Využití technologie TopoL pro potřeby lesnických aplikací (A. Limpouch, TopoL Software); Editace a polygonizace liniové vrstvy honiteb České republiky (Š. Holá, IFER); Rozvoj aplikací počítačové analýzy obrazu pro hodnocení stavu lesa (J. Kadavý, P. Mazal, M. Kneifl, FLD MZLU Brno); Kontrola konzistence dat LHP u LČR (P. Oujezdský, PDS, s. r. o.); Zpřístupnění dat katastru nemovitostí prostřednictvím Intranetu ÚHÚL (P. Oujezdský, PDS, s. r. o.); GIS a digitální fotogrammetrie v lesnictví a zemědělství (F. Pivnička, TopoL Software, s. r. o.); Informační zdroje pro lesní hospodářství a myslivost (R. Klán, VÚLHM Jíloviště-Strnady); Lesní hospodářské plány v prostředí Oracle WebDB (V. Chmel, Topol Pro, s. r. o.); Lesnictví na Internetu (V. Skála, 1. lesní server); Publikování lesnických datových zdrojů (A. Šída, Intergraph ČR, s. r. o.). Mimo hlavní program proběhlo ještě několik seminářů: Účast v projektech EU a vyhledávání vhodných partnerů; Lesnická legislativa a vstup do EU; Současný stav a možnosti využití digitální podoby OPRL.

Redakce

OCHRANA LESA V PRAXI A V ZÁKONECH

Dne 7. března 1999 se uskutečnilo v Kostelci n. Č. l. školení pod názvem “Ochrana lesa v praxi a v zákonech”. Jak název školení napovídá jeho hlavní náplní byla problematika praktického řešení a nových poznatků zejména při předcházení ztrát a likvidaci škodlivých činitelů v lesích. Dále byla předmětem diskuse složitá a nevyjasněná legislativa při nakládání s přípravky na ochranu rostlin. Úvodem seznámil téměř 70 přítomných jak z řad majitelů a obhospodařovatelů lesa, tak distributorských a poradenských firem Ing. Petr Zahradník, CSc. z VÚLHM se současným stavem a prognózou vývoje škodlivých činitelů v následujícím období. Bylo konstatováno, že až na menší výjimky nehrozí kalamitní přemnožení žádných významných škůdců, důraz je však třeba klást na soustavné monitorování jejich výskytu. Ing. Milan Švestka, DrSc. informoval o nově registrovaných přípravcích, výjimkách při jejich využití a dále o některých přípravcích, jejichž uvedení na trh bude následovat v nejbližším období. Velmi zajímavá diskuse se rozproudila při přednášce Ing. Ivana Dostála, prezidenta České asociace ochrany rostlin, jenž informoval přítomné o současném oficiálním výkladu zákonů, které se vztahují na nakládání a uvádění do oběhu přípravků na ochranu rostlin. Zde je nutné konstatovat, že základní platnou normou v této oblasti je zákon č. 147/1996 a platné prováděcí předpisy. Naopak zákon č. 157/1998 o chemických látkách a chemických přípravcích a jeho novela č. 352/1999 se na ochranu rostlin a používání pesticidů nevztahuje. Dále byla přednesena informace o připravované novelizaci výše citovaného zákona č. 147/96, ve kterém se mimo jiné říká, že právnické nebo fyzické osoby, které vyrábějí, nebo uvádějí do oběhu přípravky na ochranu rostlin, jsou povinny: “omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů tak, aby v důsledku jejich přemnožení nevznikla škoda jiným osobám a aby nedošlo k poškození životního prostředí a zdraví lidí nebo zvířat”.

Společnost L.E.S. CR připravuje ve spolupráci s VÚLHM Jíloviště-Strnady program pod pracovním názvem “Škůdce”. Jak přítomné informoval Ing. Petr Vovesný, jde o pomůcku pro orientaci v přípravcích a technologiích ochrany lesa na CD pro použití na PC pod systémem Windows. Program sestává ze 3 základních částí:

1. SEZNAM - obsahuje všechny registrované přípravky v ochraně lesa, rovněž však přípravky v testování, s povolenou výjimkou MZe, apod. V základních údajích kopíruje oficiální Seznam. Zde je možné přímo přejít na podrobnosti k vybranému přípravku.

2. Výběr podle škodlivého činitele - zde program vybere podle zadaného škůdce odpovídající soubor registrovaných přípravků. Výběr vhodného přípravku usnadní expertní analýza, kdy si na základě vlastních kritérií ohodnotíme celou skupinu přípravků a program je bodově vyhodnotí a setřídí podle pořadí. Opět se rychle dostaneme k podrobnostem o přípravku. Obsahují základní údaje, popis použití, bezpečnostní list a obrázek standardního balení. Předpokládá se tisk všech dokumentů v programu. Základní vyhledávání škodlivých činitelů bude doplněno obrázky jednotlivých škůdců.

3. Ostatní údaje - budou obsahovat důležité kontakty, vybrané legislativní normy, přílohu aplikační techniky a další údaje potřebné v ochraně lesa. Dokončení programu se předpokládá zhruba v polovině roku 2000.

Na závěr přednesl Ing. Viktor Janauer ze společnosti L.E.S. CR informaci o nejvýznamnějších přípravcích na ochranu lesa, přehled jejich spotřeby v uplynulém roce a nové poznatky při jejich ověřování v praxi. Za bezchybnou organizaci semináře patří dík pořadatelům akce společnosti L.E.S CR, s. r. o., a vydavatelství Lesnická práce, s. r. o., jakož i všem přednášejícím za velmi užitečné informace, které se pro přicházející jarní období mohou stát velice přínosné.

Redakce

VALNÁ HROMADA SDRUŽENÍ LESNÍCH ŠKOLKAŘŮ ČR

V závěru konference “Kontrola kvality reprodukčního materiálu”, která se konala v Opočně 7.-8. 3. 2000 (viz článek v tomto čísle LP, str. 166-169), se uskutečnila valná hromada Sdružení lesních školkařů ČR. Zástupci Sdružení tak využili nabídky organizátorů konference a spojili obě akce do jednoho termínu. Základní informace o Sdružení jsme zveřejnili v LP 3/2000, v rozhovoru s Ing. J. Cafourkem. Jako hosté se valné hromady zúčastnili mimo jiné Ing. M. Řešátko, Ing. M. Sloup (Ministerstvo zemědělství, Praha), Ing. F. Morávek (Lesy ČR, s. p., Hradec Králové), Ing. Z. Petřík (SVOL), Ing. A. Jurásek (VS Opočno).

Jednání zahájil Ing. I. Machovič, jednatel Sdružení, a konstatoval, že valná hromada je usnášeníschopná, protože je přítomno 41 členů, tedy nadpoloviční většina. Zprávu o činnosti Sdružení v roce 1999 přednesl Ing. J. Cafourek, dosavadní předseda Sdružení. Ve svém projevu zdůraznil zejména zahraniční aktivity Sdružení - navázání spolupráce se školkaři ze severního Německa. Zprávu o hospodaření Sdružení přednesla Ing. Machovičová, tajemnice Sdružení. Rozpočet Sdružení je koncipován jako vyrovnaný, kdy příjmy a výdaje se pohybují kolem 0,5 mil. Kč. Zprávu revizní komise přednesl její člen pan J. Pexídr. V dalším bodě jednání valná hromada schválila změnu stanov Sdružení. Volně řečeno schválila přímou volbu předsedy valnou hromadou ve dvou kolech, teprve po ní se budou volit zbývající členové předsednictva; jejich funkční období prodloužila z jednoho na dva roky; nakonec rozhodla, že členem Sdružení může být pouze takový subjekt, který obhospodařuje produkční plochu a produkuje sadební materiál. Členem Sdružení nemůže být takový subjekt, který pouze obchoduje s reprodukčním materiálem.

Ve vystoupení hostů dominoval projev Ing. M. Řešátka (MZe), který upozornil na nedostatečnou komunikaci mezi Sdružením a orgány státní správy lesů. Dále hovořil o změnách, které čekají školkaře, v souvislosti s přípravami na vstup ČR do EU, o novelizaci lesního zákona a vyhlášky 82/1996, o připravované jednotné registraci (jednotném registru) pěstitelů rostlinného materiálu na základě zákona 92/1996, o novém kontrolním systému ministerstva zemědělství, evidenci osiva a sadebního materiálu, o nutnosti sjednocení školkařské terminologie s legislativními pojmy a definicemi. V závěru zdůraznil, že bude končit platnost licencí pro nakládání se semeny a sazenicemi lesních dřevin udělených ministerstvem zemědělství v roce 1996 a že je nutné včas zažádat o udělení licence nové, protože dosavadní licence se nebudou zásadně prodlužovat.

Ing. F. Morávek (LČR) informoval členy Sdružení o strategických záměrech s. p. LČR v oblasti obnovy lesních porostů v příštích pěti letech a systému pověřených pěstitelů sadebního materiálu. V kontextu s evropskými trendy přírodě bližšího obhospodařování lesů konstatoval, že umělá obnova se u LČR sníží ze současných 12 000 ha asi na 9500 ha v roce 2005. LČR ročně provádějí přípravu půdy pro přirozenou obnovu na 6-7000 ha. Proti tomuto trendu budou mírně působit narůstající těžby (asi o 150 000 m3 dřeva ročně). Dosažený podíl melioračních a zpevňujících dřevin při obnově porostů (asi 38 %) by měl zůstat zachován s tím, že se zvýší zastoupení jedle na 4 % (listnáče 36 %) a pravděpodobně o něco klesne podíl buku, u něhož by mohlo při současné výši zastoupení v umělé obnově dojít v nejbližších letech k problémům se zajištěním kvalitního osiva. Za značný problém Ing. Morávek považuje manipulaci se sadebním materiálem od vyzvednutí na záhoně až po výsadbu na pasece. (pozn.: Při jiné příležitosti bylo na konferenci zmíněno, že v současné době zalesňovací práce vykonávají ze 60 % ukrajinští dělníci, kteří jsou schopni sebekvalitnější sazenici znehodnotit tím, že jí utrhnou část kořenů, aby se jim “vešla” do sadební jamky.) Také zdůraznil, že s. p. LČR nehodlá zakládat vlastní školky, s výjimkou aklimatizačních školek (zejména pro jedli) v horských oblastech, a dlouhodobé smlouvy bude uzavírat jen na speciální sadební materiál (vzácné druhy dřevin - jilm, třešeň ptačí, pro horské oblasti, poloodrostky, odrostky). Trochu v nevýhodě jsou školkařské subjekty, které nejsou dodavateli prací pro LČR. Protože LČR jdou cestou zadávání komplexních zakázek prací v lesích, nebudou rozhodovat o tom, ze které školky má jejich kontraktor odebírat sadební materiál. Z logiky tohoto přístupu nemohou bránit ani tomu, aby dodavatel, který zalesňuje na určité lokalitě a vlastní školku na druhém konci republiky, z ní nevozil vyhovující sazenice na tuto lokalitu.

Ing. Z. Petřík sdělil, že Sněmovna Parlamentu ČR schválila novelu zákona 172/91, o přechodu některých věcí z majetku ČR do vlastnictví obcí. (Pozn.: Ovšem jako problematické se jeví to, že zde není ošetřeno navracení majetku lesních družstev, a také grafický přídělový plán, byť schválený, se pro dokazování nároku na lesní majetek ukazuje jako sporný.)

V odpolední části svého jednání valná hromada zvolila nového předsedu, předsednictvo a členy revizní komise. Ze tří kandidátů na předsedu (Ing. Cafourek, Ing. Machovič, Ing. Němec) se novým předsedou stal Ing. Ivo Machovič z lesních školek Dendria, s. r. o., Frýdlant. Poté bylo zvoleno nové předsednictvo, jehož členy se stali Ing. J. Cafourek - Lesní společnost Jaroměřice, a. s., školky Budišov, Ing. V. Červinka - Školky Montano, s. r. o., Přerov nad Labem, Mgr. T. Frank - Lesní školky Chudobín, pan I. Haška - Lesy Frýdek-Místek, a. s., div. Ostravice, Ing. L. Němec - Lesoškolky, s. r. o., Řečany nad Labem a Ing. H. Týml - Nevděk, s. r. o., Žlutice. Členy revizní komise byli zvoleni Ing. J. Kohoutek - Lesy města Brna, s. r. o., pan J. Pecha - Lesní školky Pecha - Hladíková, Havlíčkův Brod a pan J. Pexídr - Jipex Protivín.

Redakce

LESNÍ PEDAGOGIKA V ČESKÉ REPUBLICE

Ve vyspělejších evropských zemích (např. Rakousko, SRN) je lesní pedagogika nedílnou součástí činnosti lesníků, lesnických spolků a především je koordinována státem. V naší republice je “Lesní pedagogika” zatím pojem neznámý, i když některé prvky se již objevují v politice s. p. Lesy ČR (viz Program 2000). Ze strany LČR se jistě jedná o chvályhodnou činnost, která si ovšem zaslouží mnohem více pozornosti celé lesnické veřejnosti, včetně Ministerstva zemědělství ČR.

Lesní pedagogika je výchovná činnost ze strany lesníků, zaměřená na širokou veřejnost. I když hlavní cílovou skupinou je především mládež ve věku 10-14 let, výhledově by lesní pedagogika měla být zaměřena na obyvatelstvo od mateřských škol až po seniory. Cílem této speciální činnosti je široká osvěta o veškerém dění v lese. Tato osvěta musí probíhat nenásilnou a zábavnou formou. Je jasné, že programy pro různé vrstvy obyvatelstva musí mít jinou náplň. Výsledek je ale jeden, “absolventi” různých výletů nebo alespoň většina z nich musí nabýt dojmu, že lesníci jsou ti, kteří nejlépe lesu rozumí, umí o něj pečovat a že kácení stromů je v nezbytných případech nutné. V Rakousku proběhly speciální dotazníkové průzkumy a jejich vyhodnocení např. ukázalo, že všichni mají rádi vyřezávané dřevěné stropy, oproti tomu těžba stromů u stejných lidí vyvolává rozpaky.

V obou zmíněných zemích probíhají pro lesní personál speciální kursy, včetně rozšiřujících, jejichž cílem je naučit vybrané lesníky chování a přístupu k laické veřejnosti, především mládeži. O obsahu kurzů se zmíním později, v brzké době budeme mít na naší škole právě ve spolupráci s partnery z Rakouska a Německa připravený projekt na zavedení lesní pedagogiky v ČR.

Absolventi výše zmíněných kurzů získávají osvědčení a titul “Lesní pedagog”. V Německu je snaha mít jednoho pedagoga na každé lesní správě. Rakušané si vytkli za cíl, aby každé rakouské dítě strávilo alespoň jeden den v lese s odborným doprovodem a výkladem lesníka. Výlety do rakouských i německých lesů jsou organizovány celoročně, ale především jsou ministerstvem zemědělství organizovány Týdny lesa, využíván je také Den lesa, vyhlášený FAO.

Ani mezi českými lesníky se zřejmě nenajdou lidé, kteří by lesní pedagogiku považovali za zbytečnou. Zvláště v posledních letech, kdy se objevují v médiích a mezi veřejností různé pochybné názory na smysl lesnictví. Na závěr použiji doslovný překlad z materiálu kurzu “Lesní pedagogika” z Rakouska: “My, lesníci, vedeme jako ”domácí“ a experti les v ekosystému a ne někdo jiný.”

Pozn.: Článek byl napsán na základě zkušeností získaných na stážích v bavorských a rakouských lesnických státních vzdělávacích střediscích.
Slavomil Brandtl, ISŠL Vimperk

BIOCEL LETOS PLÁNUJE ZISK A RŮST TRŽEB

Hrubý zisk 600 mil. Kč a meziroční růst tržeb o 17 % na 4,4 mld. Kč letos plánuje producent sulfitové buničiny, a. s. Biocel Paskov. Loni měl podnik při neauditovaném čistém zisku 128,186 mil. Kč tržby 3,521 mld. Kč. Informoval o tom generální ředitel firmy Ivo Klimša. “Trh nadále vykazuje známky vysoké poptávky po buničině. Její průměrná cena by pak letos měla být vyšší než v roce 1999”, řekl. Předpokládaný hrubý zisk by chtělo vedení podniku využít na vyrovnání ztrát, které Biocel měl v letech 1996-1998. “Při splnění uvedených předpokladů by letos mělo dojít k významnému snížení zadluženosti společnosti a ozdravení její bilance”, uvedl Klimša. Podíl cizích zdrojů na celkových pasivech by se měl snížit z loňských 47 % na asi 34 %. U produkce buničiny, která se podílí na tržbách podniku asi 90 %, počítají v Paskově s meziročním růstem o 5 % na 240 tis. tun. Zbylé tržby připadají na krmné kvasnice.

Hospodářské noviny 23. 2. 2000

CENY PAPÍRU ROSTOU

Začínají stoupat ceny papíru. Očekává se, že v březnu vzrostou o 10-15 % za tunu, což se projeví ve vyšších cenách finálních produktů, např. obaly z vlnité lepenky by měly podražit o 6-9 %. Avšak ceny surovin rostou rychleji než ceny papíru. Zatímco cena bělené buničiny se ze 460 USD/t z přelomu let 1998/1999 už dostala na 630 USD/t, ceny papíru rostou mnohem pomaleji, např. bílý kancelářský papír do tiskáren a kopírek od srpna zdražil asi o 11 %. Papírny zažívají dost složité období, musí se totiž vyrovnat s prudce rostoucí cenou surovin včetně sběrového papíru, přitom tyto dopady nejsou schopny plně promítnout do cen, např. suroviny na výrobu vlnitých lepenek podražily od loňského června o 39 %, zatímco ceny těchto obalů v lepším případě stagnují. To ohrožuje existenci mnoha výrobců, což je navíc umocněno nepromyšlenými investicemi některých firem v letech 1995-1998.

Hospodářské noviny 2. 3. 2000

TÝKOVÉ DŘEVO JE INVESTICÍ NA MNOHO LET

Rostoucí stromy mohou přinést zajímavé výnosy

S rostoucí světovou populací lze očekávat růst poptávky po dřevě. Jednou z poptávaných dřevin a tudíž i zajímavou investiční příležitostí je týk. S poklesem úrokových sazeb hledají investoři nové možnosti zhodnocení svých finančních prostředků. Jednou z těch nestandardních je i týkové dřevo. Střadatel (investor) při investování peněz kupuje budoucí stromy, které budou vysazeny v jižní části brazilského státu Mato Grosso na okraji amazonského pralesa. Minimální nákupní jednotkou je jeden hektar, na který je vysazeno 1100 stromů. První sklizeň se uskuteční po pěti letech v rámci probírky. To zajistí lepší podmínky pro růst zbylých stromů. Komerčně využitelné jsou již dvanáctileté stromy, které se používají pro obklady a dýhy. Nejcennější dřevo se získává z konečné sklizně, která se provádí mezi 20.-25. rokem. Dřevo je poté prodáváno dalším zpracovatelům. Týkové dřevo je po staletí považováno za jedno z nejkrásnějších a nejkvalitnějších. Přirozeně obsahuje olejnaté látky, které umožňují používat je téměř bez údržby a impregnace. Uplatňuje se ve stavebnictví, nábytkářství a při stavbě jacht a lodí. Podle FAO vzrostla poptávka po stavebním dřevě mezi lety 1960 a 1990 o 60 % a předpokládá se, že do r. 2010 dojde ke zvýšení o dalších 50 %.

Amazonská týková nadace (ATF) je organizace, která má za cíl přispět k zachování tropických pralesů zakládáním velkých týkových plantáží s komerčním využitím. Tuto investici nabízí ve spolupráci s brazilskou lesnickou společností Floresteca Agroforestal Ltda., která vlastní půdu, infrastrukturu a strojové vybavení. Práva na půdu z hlediska investorů jsou zajištěna hypotékou znějící na nizozemské správce. Protože investice do rostoucích stromů je dlouhodobá, jsou její největší rizika spojena s časem. To také může představovat největší nejistoty této investice. Riziko může především pramenit z přírodních katastrof, např. lesních požárů, záplav, půdní eroze a chorob. ATF podnikla mnoho opatření pro minimalizaci těchto rizik. Týk je nejzranitelnější v prvních letech života, stromy starší 4-5 let jsou prakticky nehořlavé. Dalším nebezpečím může být pokles poptávky po dřevě, který může způsobit nižší prodejní ceny. Mezi spíše teoretická nebezpečí patří politická rizika. V Brazílii existuje stabilní demokratický systém a země je považována za jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v regionu s významným přílivem zahraničních investic. Minimální investice je 17 500 USD. Podle údajů společnosti je možno při prodeji vzrostlých stromů po 25 letech dosáhnout výnosu až 750 000 USD, což představuje roční výnos 18-20 %. ATF garantuje investorům možnost prodat vzrostlé stromy již po 10 letech za jejich aktuální tržní cenu. V zájmu zajištění větší likvidity organizuje ATF vlastní burzu pro ty majitele stromů, kteří je budou chtít prodat v průběhu trvání smlouvy. Nabídku k prodeji lze uskutečnit 2x do roka a prodávající platí 5% provizi. Pro českého investora může být tato investice zajímavá i z daňového hlediska. Na základě smlouvy o zamezení dvojímu zdanění mezi Českou republikou a Brazílií budou výnosy podléhat zdanění pouze v Brazílii. Nadace také zdůrazňuje, že tato investice nabízí současně s výnosy i možnost přispět k obnově amazonských pralesů, které mizí závratnou rychlostí. Podobné druhy dlouhodobých investic jsou populární zejména v USA, kde se často používají jako jedna z možností spoření na důchod, právě narozenému dítěti na studia apod. Střadatel by však neměl zapomenout, že každá podobná investice není úplně bez rizika a rozhodně by takto neměl investovat všechny své prostředky. Také je nutno vzít v úvahu i malou likviditu této investice.

Hospodářské noviny 23. 2. 2000

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.