TRESTNÍ ZÁKON ZPŘÍSŇUJE POSTIHY ZA POŠKOZOVÁNÍ LESŮ

Jiří Staněk

Dne 1. července 2002 nabyl účinnosti zákon č. 134/2002 Sb., který novelizuje trestní zákon č. 140/1961 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Tato poměrně rozsáhlá novelizace trestního zákona se dotýká mimo jiné také zájmů, které jsou chráněny předpisy o ochraně přírody a jejích složek, včetně lesů.

Závažná poškození životního prostředí, resp. přírody a jejích složek, spojená s rozsáhlými následky, pro které je nutno považovat je za trestné činy, bylo až dosud možno postihovat jen podle ustanovení § 181a a § 181b, zařazených v hlavě čtvrté zvláštní části trestního zákona (“Trestné činy obecně nebezpečné”) a nazvaných souhrnně “Ohrožení životního prostředí”.

- Po novele trestního zákona zní zmíněná ustanovení trestního zákona včetně nadpisu takto:

Ohrožení a poškození životního prostředí

§ 181a

(1) Kdo úmyslně znečistí nebo jiným způsobem poškodí půdu, vodu, ovzduší, les nebo jinou složku životního prostředí tím, že poruší předpisy o ochraně životního prostředí nebo předpisy o ochraně a využívání přírodních zdrojů a na větším území, na zvláště chráněném území nebo ve vodním zdroji, u něhož je stanoveno ochranné pásmo, ohrozí společenstva nebo populace volně žijících živočichů nebo planě rostoucích rostlin (poškození životního prostředí), nebo kdo úmyslně poškození životního prostředí zvýší nebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 opětovně,

b) způsobí-li takovým činem trvalé nebo dlouhodobé poškození životního prostředí, nebo

c) způsobí-li takovým činem poškození životního prostředí, k jehož odstranění je třeba vynaložit náklady ve značném rozsahu.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 poškození zvláště chráněného území nebo vodního zdroje, u něhož je stanoveno ochranné pásmo tak, že tím zanikne nebo je značně oslaben důvod pro zvláštní ochranu takového území, nebo

b) způsobí-li takovým činem poškození životního prostředí, k jehož odstranění je třeba vynaložit náklady ve velkém rozsahu.

§ 181b

(1) Kdo z nedbalosti způsobí nebo zvýší poškození životního prostředí (§ 181a) anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

a)spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona,

b) způsobí-li takovým činem trvalé nebo dlouhodobé poškození životního prostředí, nebo

c) způsobí-li takovým činem poškození životního prostředí, k jehož odstranění je třeba vynaložit náklady ve značném rozsahu.

- Z hlediska zájmů chráněných lesním zákonem je však nejdůležitější zcela nově doplněné ustanovení § 181c trestního zákona, které včetně nadpisu zní:

§ 181c

Poškozování lesa těžbou

(1) Kdo, byť i z nedbalosti, těžbou lesních porostů provedenou v rozporu s právními předpisy způsobí vznik holé seče na celkové větší ploše lesa nebo proředí lesní porost pod hranici zakmenění stanovené zvláštním předpisem na celkové větší ploše lesa, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 opětovně, nebo

b) vznikne-li těžbou uvedenou v odstavci 1 holá seč nebo proředění na celkové značné ploše lesa.

V rámci novely bylo doplněno důležité doplňující a vysvětlující společné ustanovení, vztahující se k paragrafům 181a až 181c, které včetně nadpisu zní:

§ 181d

Společné ustanovení

(1) Větším územím podle § 181a a 181b se rozumí území o rozloze nejméně 5 ha a v případě vodního toku nejméně2 km jeho délky.

(2) Celkovou větší plochou lesa podle § 181c se rozumí plocha větší než 1,5 ha a celkovou značnou plochou lesa se rozumí plocha větší než 3 ha.

Novela trestního zákona, resp. její výše citovaná část je reakcí na stále častější a rozsáhlou nepovolenou činnost, které se dopouštějí různé nezodpovědné právnické a fyzické osoby, jejichž jedinou motivací je zisk bez ohledu na následky, které taková činnost způsobí. V této novele se zároveň odráží snaha státu zamezit nezodpovědnému jednání, jehož následky nejsou často bezprostředně patrné, jsou však nebezpečnější svými dopady na přírodu, životní prostředí a jeho složky.

Lze předpokládat, že jakmile povědomost o této novele trestního zákona pronikne mezi veřejnost, zmenší se počet případů nepovolených kořistnických a devastačních těžeb v lesích, zejména v lesích drobných vlastníků. Přesto je důležité, aby si zejména orgány státní správy lesů, které jsou státními orgány ve smyslu ustanovení § 8 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb. o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, byly vědomy toho, že podle zmíněného zákonného ustanovení jsou povinny neprodleně oznamovat státnímu zástupci nebo policejním orgánům skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. Mají tedy povinnost ve všech případech, kdy z vlastní (např. dozorové) činnosti nebo z jiného podnětu zjistí, že došlo k provedení nepovolené těžby v lese za podmínek nebo v rozsahu vymezeném ve výše citovaném ustanovení § 181c trestního zákona, oznámit tuto skutečnost jako podezření ze spáchání trestného činu poškozování lesa nepovolenou těžbou. Rovněž odborní lesní hospodáři by měli věnovat zvýšenou pozornost všem těžbám, prováděným v lesích, a to nejen s přihlédnutím ke zmíněným ustanovením novelizovaného trestního zákona, ale i k dosud opomíjenému ustanovení § 52 lesního zákona, které jim ukládá povinnost důsledně dbát při výkonu své činnosti ochrany lesa a řádného hospodaření v něm.

JUDr. Ing. Jiří Staněk, CSc,
Ministerstvo životního prostředí

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.