Editorial 3/2009

Vážení čtenáři,
vítejte nad stránkami Lesnické práce. V březnovém čísle jsme požádali ekonomy, zástupce lesnických i dřevařských firem, obchodníky i akademiky o návrhy k omezení dopadů globální ekonomické krize na lesnicko-dřevařský sektor. Přestože je situace velmi složitá, v novodobé historii naprosto výjimečná a nelze očekávat jednoduchá řešení, věřím, že naše anketa na str. 4–9 přinese některé zajímavé podněty a informace.


Bohužel aktuální vývoj ukazuje, že pro některé firmy již je pravděpodobně pozdě. Vlivem mnoha faktorů se společnosti lesnicko-dřevařského sektoru, ale i někteří majitelé lesů dostávají do problémů, které mohou a také pravděpodobně
v některých případech budou končit jejich krachem. Lze očekávat, že tato situace se bohužel negativně projeví i na stavu lesa. Např. těžba kůrovcem napadených stromů se při aktuálních cenách dříví může stát pro majitele lesů ztrátovou činností, což vzhledem ke stavu populace hlavních škůdců není rozhodně příznivou informací.
Do březnové Lesnické práce se nám také podařilo získat odhady tržní hodnoty majetku ve správě Lesů ČR (str. 10–15). Orientační odhad tržní ceny může zhruba zasadit hodnotu tohoto majetku do reálných čísel a přispět ke korektnímu informování o něm. V médiích se informace o „hodnotě LČR“ pohybují v rozmezí od jednotek miliard po bilion korun. Otázkou je, nakolik hodnotu majetku ve správě Lesů ČR ovlivní současná krize. Najít kvalitní a ochotné odborníky, kteří měli odvahu se do složitého odhadu pustit, nebylo jednoduché. O to větší dík patří Radku Zádrapovi a Zdeňku Domesovi.
Nezapomínáme ani na odborná témata, přinášíme články věnované složité situaci v ochraně lesa na severní Moravě, aktuální informace z hospodářské úpravy a mnoho zajímavých informací naleznete i v pravidelných rubrikách a Aktualitách.
Rádi bychom letos oživili poradenství v Lesnické práci
– v rubrikách, které vznikají z podnětů Vás čtenářů. Zasílejte nám otázky týkající se legislativy do rubriky Právní poradna, zasílejte nám otázky pro Lesní ochrannou službu, Českou inspekci životní prostředí či jiné instituce a obory. V případě zájmu postoupíme otázky dále v anonymní podobě. Zajistíme Vám odpovědi odborníků v daném oboru. Informace budeme průběžně uveřejňovat v jednotlivých rubrikách.

S pozdravem Lesu zdar
Jan Příhoda


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.