Dřevo douglasky tisolisté

Hanuš Vavrčík, Vladimír Gryc, Aleš Zeidler

Douglaska tisolistá patří mezi introdukované jehličnaté dřeviny, které jsou zastoupeny i v našich lesních porostech. Laickou veřejností je tato dřevina často nesprávně považována za druh jedle, možná na základě nesprávných doslovných překladů anglického názvu „Douglasova jedle“. Ve skutečnosti se však jedná o druh patřící do zcela jiného rodu. Také dřevo douglasky je podobnější spíše dřevu borovému než jedlovému.

Rozšíření a popis dřeviny

Původní areál douglasky tisolisté sahá od Britské Kolumbie jižně podél pobřeží Tichého oceánu až po střední Kalifornii. Rozšířena je také ve Skalistých horách. Z hlediska vertikálního rozšíření se douglaska objevuje na severu až do 823 m n. m., na jihu až do 1829 m n. m. Ve své domovině strom dorůstá výšky až 100 m, ve středoevropských podmínkách dosahuje výšky maximálně 50 metrů a výčetního průměru kmene 80 cm. Osivo bylo introdukováno do Evropy v roce 1827.

Popis dřeva a jeho vlastnosti

Jedná se o jehličnatou dřevinu, jejíž dřevo má běl a jádro. Běl je nažloutlá až narůžovělá, jádro je zbarveno do světlehnědé až červenohnědé (na vzduchu tmavne). Pro jedince pěstované v našich klimatických podmínkách je často charakteristické, že letokruhy jsou hlavně v prvních letech značně široké a navíc pro jehličnan s netypicky vysokým zastoupením letního dřeva. Přechod z jarního dřeva do letního v rámci letokruhu je ostrý. Pryskyřičné kanálky jsou zřetelné.

Dřevo douglasky je lehké a měkké. Z hlediska přirozené trvanlivosti patří jádrové dřevo douglasky ke středně trvanlivým, asi jako borovice lesní.

Možnosti využití dřeva

Vzhledem k malému zastoupení na našem území je taktéž využití dřeva douglasky okrajové. V dřevařské praxi bývá často zpracována douglaska na řezivo společně s borovicí, případně modřínem, protože je těmto dřevinám z hlediska makroskopické struktury dřeva vzhledově velmi podobná. Použití dřeva je pak obdobné jako u borovice lesní.

Autoři:

Ing. Hanuš Vavrčík, Ph.D.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Vladimír Gryc, Ph.D.

Ústav nauky o dřevě

Lesnická a dřevařská fakulta,

Mendelova univerzita v Brně

Ing. Aleš Zeidler, Ph.D.

Katedra zpracování dřeva

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.