Vyhodnocení výsadeb bukových odrostků na LS Vyšší Brod

Miloš Candra

Možnost využití bukových odrostků při obnově lesa byla několikrát zmiňována v odborném tisku. K této možnosti, jak zvýšit zastoupení buku v zakládaných nebo již založených kulturách se rozhodli přistoupit v roce 1991 na revíru Frymburk, tehdy LZ Vyšší Brod. Cílem tohoto příspěvku je stručně shrnout dosavadní poznatky a zkušenosti získané při praktické realizaci za uplynulých 20 let.

Je mnoho postupů, jak zavádět chybějící dřeviny do lesních porostů. Všechno stojí na nápadu a zájmu lidí myšlenku převést ve skutek. Profesor J. Sigmond řekl: „Zkoušejme v malém vše, a co se nejlépe osvědčí, toho se pak držme.“

Po získání zkušeností s problematikou výsadby bukových odrostků při studiu na SLŠ v Písku a i díky zainteresovanosti revírníka Františka Aleše bylo v roce 1991 přistoupeno na LZ Vyšší Brod, revíru Frymburk, k této technice výsadby.

Důvody pro volbu výsadby bukových odrostků

- Snaha zvýšit zastoupení buku (zastoupení buku na LHC Vyšší Brod z 1,9 %),

- doplňování druhové skladby již založených lesních kultur (zajistit podíl buku ve smrkových monokulturách, ekologicky žádoucí vnášení buku),

- požadavek přirozené biologické meliorace (vytvořit pravidelně rozmístěnou meliorační kostru).

První zhodnocení

První zhodnocení výsadby bukových odrostků bylo provedeno v roce 1996 (Zhodnocení výsadeb bukových odrostků na LS Vyšší Brod, D. Hrdý, R. Kordač, LP 10/1996). Protože tato metoda výsadby buku má zatím asi stále více odpůrců než zastánců, je potřebné uvést některé získané zkušenosti (ne všeobecnou propagaci).

Při použití odrostků je vhodné spojení s individuální ochranou s důkladnou me-chanickou stabilizací. Výsadbová výška pohybující se v rozmezí 2,5-3 m se jeví jako optimální. Kvalita by měla mít zásadně přednost před kvantitou (zejména kvalitní kořenový systém). Dodržování pěstebního pravidla „ze země do země“ je kategorická nutnost.

Zjištěné znaky bukových odrostků

Kmeny jsou většinou průběžné, tvar převážně rovný, u části odrostků mírně křivý. Větvení je normální, převažují středně silné větve. Koruny bývají normální až rozložité. Pokud mají dostatek prostoru, je sklon k vytváření obrostlíků. Růstové vlastnosti jsou ovlivněné proveniencí. K odumírání jedinců dochází jen výjimečně.

Výsadba bukových odrostků je jedna z možností zvýšení podílu buku, doplňková metoda, která může vhodně doplnit klasické používané metody. I zastoupení o malé hustotě má svůj význam do budoucnosti.

Na první pohled „malé“ změny v dřevinné skladbě mohou být z dlouhodobého hlediska změnou významnou. Pokud odroste do mýtního věku porostu několik vzrostlých vitálních, fruktifikujících stromů, pak mohou přispět ke vzniku přirozeného zmlazení, které bude dále využito při stabilizaci smrkového hospodářství.

Tato metoda je na vhodně zvolených stanovištích biologicky vhodným racionalizačním prvkem. Napomáhá zlepšovat druhovou rozmanitost a půdní podmínky. Může být úspěšná i účinná pro základní cíl – vytvoření meliorační (částečně i zpevňující) kostry nově zakládaných porostů. Vyžaduje důslednou průběžnou pěstební péči (neustálou preferenci bukové složky).

Rozhodující pro další vývoj bukových odrostků jsou výchovné zásahy v mlazinách, zejména v období, kdy smrk výškově dostihne buk. Důležité je udržet postavení buku v úrovni v rychle odrůstajících smrkových porostech a důsledné uvolňování ve fázi mlazin, tyčkovin, tyčovin včasnými opakovanými výchovnými zásahy. Část odrostků může splnit i požadavky na produkci kvalitního dříví.

Autoři: Ing. Miloš Candra

Emeritní lesní správce

LS LČR, s.p., Vyšší Brod

František Aleš

Revírník LČR

LS LČR, s.p., Vyšší Brod

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: Martin Honetschläger

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.