Jak se vyvíjely ceny dříví

Zdeněk Bluďovský

Odborná lesnická veřejnost projevuje v současné době mimořádně intenzivní zájem o vývoj cen surového dříví. Je to pochopitelné, neboť stále více lesníků si začíná uvědomovat vážnost situace našeho odvětví. Ekonomické možnosti, určované především úrovní tržního zhodnocování produkovaného dříví, ovlivňují nejen hospodářské postavení vlastníků lesa, ale vymezují také předpoklady pro plnění všech prospěšných funkcí lesa ve složitých podmínkách střední Evropy, poznamenaných působením řady ne vždy příznivých a pozitivních faktorů civilizačního rozvoje.

Cenové trendy

Výjimečnost současných trendů cenového vývoje surového dříví naznačuje, že v tržních vztazích českého LH k odběratelským partnerům i ve vlastních lesnických manažerských strukturách a systémech není vše v pořádku. Vývoj cen surového dříví v ČR byl v předchozích letech výrazně odlišný od cenového vývoje jiných komodit. Období prudkého zvýšení průměrné ceny tuzemských dodávek (1997–1998) a následující relativní cenová stabilizace (1998 –2001) se změnila v letech 2001 a 2002 v nečekaně strmý pokles (předběžné údaje za leden 2003 naznačují, že tendence k dalšímu snižování cen dřeva i nadále přetrvávají) (obr. 1 a 2).

Za tři roky (od prosince 1999 do prosince 2002) se cenová hladina surového dříví snížila o 15,1 %. Ceny průmyslových výrobců v souhrnu se za totéž období zvýšily o 5,4 % (ceny produkce potravinářského průmyslu o 6 %, produkce kožedělného průmyslu o 6,5 %, produkce průmyslu skla o 10,1 %, rozvodu elektřiny, plynu a vody dokonce o 18,8 %). Pokles cen vykazují jen výrobci, zahrnutí do klasifikační skupiny koksování a zpracování ropy – o 6,8 % (obr. 3).

Z oborů, které s jistou podmíněností obvykle zahrnujeme do tzv. lesnicko-dřevařského komplexu (LDK – lesnictví, dřevozpracující a papírenský průmysl, výroba nábytku), snížili v předchozích třech letech ceny své produkce spolu s lesníky také výrobci řeziva (o 1,5 %) a celulózy, papíru a lepenky (o 3,5 %). Po srovnání s poklesem cenové hladiny surového dříví (již zmíněných 15,1 %) je snížení cen produkce dřevozpracujících oborů podstatně menší (obr. 4).

Vývoj cen rozhodujících sortimentů v jednotlivých oblastech ČR vykazuje podobné trendy. Úroveň dosahovaných cen se ale v mezioblastním porovnání liší. Rozdíly se pohybují např. u smrkových výřezů III.A okolo 150 Kč/m3, u smrkové vlákniny okolo 120 Kč/m3. Nesouvisí zřejmě ani tak s kvalitou a sortimentní skladbou těženého dříví, ale především s uspořádáním odběratelsko-dodavatelských vztahů, s povahou a orientací obchodní politiky dodavatelských a odběratelských firem. Svůj vliv má také zastoupení typů podnikatelských subjektů LH v oblastech a mezi respondenty cenového průzkumů. Rozdíly cen, za které prodávají svou produkci lesní akciové společnosti, organizace státních lesů, obecní lesy a lesy fyzických osob, jsou podle cenové statistiky ČSÚ značné. Podle metodiky cenového průzkumu je k lesním akciovým společnostem zahrnována i HLDS a. s., která obchoduje dřívím ve spolupráci s majetkově propojeným státním podnikem LČR. Do kategorie “státní lesy” pak jsou zahrnuty jen dodávky z přímo řízených lesních závodů LČR (obr. 5, 6, 7, 8).

Lesnicko-dřevařský komplex

Z nejrůznějších důvodů, zejména ztrátou konkurenceschopnosti řady původních dřevozpracujících kapacit, dochází k zásadní koncentraci dřevařského a papírenského průmyslu. Několik firem, orientovaných zatím především na výrobu dřevařských a papírenských polotovarů (řezivo, buničina) hraje v tržním zhodnocení surového dříví dominantní úlohu.

V dodavatelském sektoru je situace zásadně odlišná. Dodavateli dříví, zejména pak z řad soukromých a komunálních vlastníků lesa, jsou téměř výlučně menší a středně velké firmy. Ve vztahu ke koncentrovaným zpracovatelským firmám představují značně nesourodý a nejednotný systém, velmi obtížně hledající cesty k obhájení a prosazení svých zájmů, možností a potřeb.

Před vlastníky menších a středně velkých lesních majetků stojí proto v současné době naléhavý úkol dobrovolného sdružování. Spolu s často deklarovaným cílem sdružování za účelem zlepšení odborné péče o lesní majetky a racionalizace technologií je nutné připomenout také nezbytnost účinnějšího prosazení zájmů výrobců v odběratelsko-dodavatelských vztazích. Nejedná se při tom jen o problematiku cen.

Malé dodavatelské firmy postrádají zejména informace o postupech měření dodávek dříví vážením či použitím elektronických zařízení a o řešení vznikajících rozdílů s měřením, prováděným postupy dostupnými lesnickému provozu.

Moderní logistika

LH v podmínkách organizační a majetkové rozmanitosti zkoumá možnosti aplikace zásad moderní logistiky. Obtížně realizuje požadavky odběratelů na kvalitativní a rozměrové třídění dodávek. Podíl dodávek z expedičních skladů se snižuje, objem dodávek dříví vytříděného těžebními harvestory je zatím nevelký. Možnosti uplatnění logistických přístupů v současné lesnické praxi je nutno vzít v úvahu při aktuálním úsilí o postupné přiblížení závazných i doporučených technických norem postupům uplatňovaným v zemích Evropské unie.

Cenový vývoj v sousedních zemích

Výjimečnost cenového vývoje surového dříví na vnitřním dřevařském trhu ČR spočívá také v rozdílnosti jeho tendencí od vývoje situace v sousedních zemích. Rozsah tohoto příspěvku neumožňuje provést přiměřeně detailní a všestranné porovnání. Na uvedených příkladech z Rakouska a Německa lze dokumentovat, že po předchozím poklesu cen surového dříví a dřevařské produkce dochází v roce 2001 k cenové stabilizaci a v roce 2002 dokonce i k náznaku mírného vzestupu. Zdůvodňování prudkého snižování cen surového dříví v ČR situací na některých zahraničních trzích má tudíž jen velmi omezenou vypovídací schopnost (obr. 9, 10, 11).

Adresa autora:
Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc.
VÚLHM, Soukenická 2, 337 01 Rokycany
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.